Een Aprilgrap? Goes heeft het halen was, dat rioollozing nog steeds zeer kwalijk kan zijn. W. de Koning van de plansoenendienst nu: 'We laten riet, waar het nu opkomt staan. We hebben in de Oostvest zelfs ingeplant, maar het is er moeilijk aan de gang te krijgen. We zijn blij dat bij het Ceresbeeld eindelijk waterlelies zijn aangeslagen.' De gemeente heeft al lang een plan klaarliggen om de verschillende veste met elkaar te verbinden om circulatie mogelijk te maken. Helaas ontbreekt nog steeds het geld om het te realiseren. Na het vroegere wanbeleid lijkt de gemeente wijzer geworden. De wil om de vervuiling tegen te gaan is er. Op enkele plaatsen zijn ook vestingswerken hersteld. Een stuk bij de afbraak van de Smallegangesbuurt vrij gekomen stenen stadsmuur werd opgemet seld en een deel van het zoute vestje bij de molen weer uitgegraven. De laatste weken blijkt echter hoe ijdel de hoop is dat men tot een verantwoord beleid zal komen. Een stuk Westvest wordt opge offerd aan verbreding van de rijksweg, misschien is dat nog onvermijdelijk, maar wat te denken van de introduktie van de waterfiets als toeristentrekker. Bij de Stenen Brug is sinds één april water- fietsverhuur 'De Veste' gevestigd. Van april t/m oktober kan men er voor ƒ5,- per kwartier, ƒ7,50 per half uur ofƒ14,- per uur het vieze water op. Exploitant is Schepers. Bij de Ganzepoortbrug kan men opstap pen. Er is een schuur en steiger, waar een zestal boten klaarliggen. Het idee is afkom stig van Tilburgse studenten, die van de gemeente opdracht kregen uit te zoeken hoe de aantrekkingskracht van de binnenstad kan worden vergroot. Een van de aanbeve lingen in het afstudeervak was: waterfietsen in de veste. Zal een deel van de middenstand toejuichen dat het college dit advies heeft overgenomen, men kan toch niet serieus menen hier het ei van Columbus te hebben gevonden, een toeristische topper. Men jaagt de laatste niet-broodeters weg. De stille recreant, de rustgenieter, moet plaats maken voor de seizoentoerist. W. de Koning: 'Het idee is niet van ons. Het gemeentebestuur heeft een particulier initia tief gehonoreerd. Daar heèft de plansoenen dienst geen moeite mee. Het vogelleven raakt er niet door verstoord. Het zijn zeker in het zomerseizoen, toch alleen maar broodeen den.' Op de vraag of er overleg is geweest met natuurbeschermingsorganisaties en of pro testen van deze zijde tot heroverweging van het genomen besluit zou kunnen leiden, is het antwoord: 'Nee. De beslissing is al aChter de rug. Bezwaren van mensen die aan de Oostsingel wonen, meer uit cultuur-histo risch oogpunt, zijn ook niet gehonoreerd. Er is een afgewogen beslissing genomen. Dat Goes misschien als eerste zoiets toestaat kan wel ongewoon overkomen, maar het is een stukje meer bij het toeristisch menu in Goes. Het toeristisch menu: dat wordt dus smul len. Bernard Krebs van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging heeft er geen goed woord voor over. Net terug van vakantie hoort hij nu voor het eerst van het plan: 'Jammer is het. Zo wordt het een pretpark. Het landschap wordt er zeker door aangetast. Het is de tendens in Goes en heel Zeeland natuur en landschap aan toerisme op te offeren. Wat stijl heeft wordt verknald. We zullen zeker in de pen klimmen. Het karakter van het hele gebied zal verloren gaan. Er wordt wel degelijk regelmatig gewandeld om van de vogels te genieten. Het is jammer, maar in Zeeland is toerisme een heilige koe aan het worden. Protesten zijn er van meer zijden. De Goese hengelsportvereniging en een dierenbe schermingsinstantie met als woordvoeder L. Rouw -een interessante combinatie- kunnen zich ook niet vinden in het waterfietsplan. Bovendien zijn omwonen den aktief geworden. Uit een door hen verspreid stencil en een brief aan de ge meente blijkt dat het hen vooral gaat om bescherming van vogels en de cultuurhisto rische waarde van het vestegebied. Ze vre zen verstoring van de 'oase van rust' en wijzen er zelfs op dat varen niet zonder risico is, vanwege de botulisme-bacterie: De waterkwaliteit blijft voorlopig slecht en bij zonder gevaarlijk voor waterfietsers.' De vervuiling zal zelfs ernstiger worden omdat de hoeveelheid drijfvuil zal toenemen, aldus P. Lindenbergh, een van hen. Ook de walkant heeft ervan te lijden. Dhr. A. Kunst en P. Lindenbergh laten het niet bij de afwijzing van hun bezwaren. Ze putten moed uit de laatste raadsvergadering: Van gemeentezijde is te snel gezegd dat di beslissing weloverwogen is genomen en da men op allerlei bezwaren niet meer in za gaan. PvdA, CDA, WD en D'66 bleker tijdens een raadsvergadering niet te spreker over een niet door B. en W. gevolgde pro cedure. Linssen van het CDA wees erop dat het projekt al draaide, terwijl he nog in de commissievergadering moes komen. 'Het college heeft buiten de raad on beslist. Het CDA is negatief en afwijzend. De gehele fraktie betreurt het besluit, het eigen machtig optreden van het college. Een oase van rust wordt zo tot speeltuin gemaakt. Tegen het hele plan bestaan gevoelsmatige en praktische bezwaren. Een commissievergadering buigt zich ver der over de waterfiets. Het college, waar binnen Eshuis de portefeuille van recreatie heeft, zal niet zomaar toezeggingen aan Schepers intrekken daarbij schadeclaims riskeren en daarbij gezichtsverlies accepte ren. Alleen PvdA wethouder De Leeuw van ruimtelijke ordening zal er weinig moeite mee hebben. De onzinnigheid van het wa- terfietsprojekt inziend, kan hij z'n collega's misschien nog overtuigen, als niet de raad het college terugfluit en tot herziening dwingt, wat niet snel zal gebeuren in Ter Goes. In De Zwerver, een natuurhistorisch tijd schrift, werd al in 1953 opgemerkt dat het park een brede funktie heeft. We moeten zien dat het park 'van onschatbare waarde is voor natuurstudie en een onmisbaar iets in de stad. Afgezien van iedere andere waarde, moeten we het stadspark zien als een element, dat de gezondheidstoestand en bewoonbaarheid van de stad ten zeertse beïnvloedt.' Met de recreant worden eerder de omwo nenden, de wandelaars, de vissers, de vogel liefhebbers en rustgenieters bedoeld dan geld in het laatje brengende waterfietsers. Goes is een toeristische topper rijker: varen op de vieze veste; Goes wordt pretpark. Goes heeft het! Goes pakt zaken anders aan dan Middelburg en Hulst. Goes is een stad met allure. Nog even en Goes wordt bijna leuk. Jan Bruijns Jam

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 8