ONS ZEELAND Zeeuwsche Geschiedenis. Weekblad tot Bevordering van Zeeland's Handel en Industrie Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland Eerste Jaargang No. 7 Maart 1926 Aanvragen omtrent ad- vertentièn in ditWeek- blad richte men uitslui tend tot G. Martius Jr., Tetterodestraat 44, Haarlem Uitgave der N. V. Uit gevers-Mij. „DeOogst" Blaricum Tel. 393. Girono.85191 Stukken bestemd voor Redactie te zenden aan M. P. Cornelisse, Coltermansstr. 14 rood, Haarlem Losse nummers a f 0.15 op aanvraag bij de Uit geefster. Abonnements prijs f 1.25 p. kwartaal. Advertentieprijs f 0.35 p.r.Bij contract lager tarief, op aanvraag verkrijgbaar Door DE Z. Laatste (6e) gedeelte. (Voorgaande stukken zijn opgenomen in de nummers 2 tot en met 6 van Ons Zeeland.) Gedurende den Spaanschen oorlog gaven de Zeeuwen, te land, maar vooral ter zee, vele blijken van moed en vrijheidszin. Vlissingen was de eerste onzer steden, die zich met geweld van Alva's macht wist te ontslaan. In de republiek trad Zeeland voo r't eerst op als zelfstan dige eenheid. Toen gevoelde het zich één met Holland. In 1672 werd de vroedschap te Veere, door de inwoners gedwongen den Punt tot stadhouder uit te roepen. Van Veere sloeg de beweging naar Dordrecht over. In 1747 verlangde de schutterij te Veere hetzelfde. Andere ste den volgden en 28 April van datzelfde jaar werd de Prins door de Staten van Zeeland tot stadhouder aan gesteld. 1813, het jaar der omwenteling, was voor onze Provincie een verlossing. Door de invoering van het continentaal stelsel in den Franschen tijd was de handel vernietigd. Door de inlijving in het Keizerrijk hield de niet onvoordeelige smokkelhandel, van Vlissingen op Engeland, op. De bronnen van bestaan voor Middel burg hielden op te vloeien. Vlissingen, verlamd in zijn handel, had bovendien nog de watersnood in 1808 en het bombardement in 1809 te doorstaan. Overal kwijnde de landbouw. Toestanden van verval kwamen overal vooi'. Men trachtte echter na de omwenteling door zuinig beleid er weder bovenop te komen. Aan een nieuwe ha ven voor Middelburg, reeds door koning Lodewijk toe gezegd, werd onder koning Willem I in 1845 begonnen. Door Zijn Majesteit werd in overleg met de Staten Ge neraal een millioen gulden voorgeschoten; terug te geven met minstens 25.000.jaarlijks. Het was een renteloos voorschot. In 1817 was de haven voltooid. De eerste stoomboot kwam van hier in 1816 te Rotterdam aan. In 1825 werd de stoombootdienst MiddelburgRotterdam geopend. Later kwam de verbinding met Gorcum en Antwerpen tot stand. Door het dempen van poelen en plassen werd de gezondheidstoestand verbeterd. Parti culier initiatief werd door tollen, rechten, invoerrechten en accijnsen op de eerste levensbehoeften, zeer tegen-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 3