Het vijftigjarig bestaan der Goesche Ambachtsschool. Zeeuwen Bezoekt Café „De Trocadero" ONS ZEELAND 5 steld, omdat niemand dan ik meer overtuigd ben, dat Nederland in 1914 en later verloren zou zijn geweest, wanneer het weerloos te midden van het oorlogsgeweld zou hebben gestaan. Spr.'s rede werd besloten met driemaal een don derend hoera op de Koningin uit te brengen. Generaal van Terwisga wees op het gevoel van een heid, dat in het jaar 1914 tot uiting kwam, het „allen samen voor het vaderland". Spr. geloofde niet aan de afwendbaarheid van nieu we oorlogen en laakte de idealen der weerloosheids mannen, welke onuitvoerbaar zijn. In de uitingen in andere landen zijn symptomen genoeg, die aan dui delijkheid niets te wenschen overlaten. En waar dus de kans op een nieuwen oorlog, die volgens spr. een lang proces zal zijn, verre van uitgesloten is, moest spr. opwekken tot aansluiting bij den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis", waarvan hij de beginselen uit een zette. Spr. eindigde met een driemaal „Leve het Vaderland". Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer Persant Snoep, kommandant van de motor-brigade van den Vrijw. Landstorm. Een défilé van de oud-gemobiliseerden langs de tri bune, waar hen door Generaal Snijders het kruis werd toegereikt, volgde. De spelen, uit te voeren door de motorrijders, vielen door het slechte weer voor een groot deel in het water. In de „Prins van Oranje" werd den gedecoreerden een kouden maaltijd aangeboden, waarop een gezellige avond, waaraan de Heer en Mevrouw ClingeDooren- bos hun medewerking verleenden, volgde. Goes heeft het voorrecht gehad, de jongst-verloopen week en gedeeltelijk deze week (29 April tot 4 Mei) een hoogst belangrijk feit feestelijk te herdenken, het 50-jarig bestaan der Ambachtsschool. In de versierde school vingen in den namiddag van den 29en te één uur de feestelijkheden aan met een rede van den Voorzitter der jubileerende Vereeniging van welke de school uitgaat, den Heer Mr. Zaayer. Na zijn talrijk gehoor, samengesteld uit vele leden der Vereeniging, B. en W. van Goes, Burgemeesters uit omliggende gemeenten, onderwijs-autoriteiten, leeraren en leeraressen bij 't Nijverheids-Onderwijs, Directeuren van Ambachtsscholen (o. a, Bergen-op- Zoom en Middelburg), Hoofden van Scholen en talrijke oud-leerlingen, het welkom te hebben toegeroepen, deelde hij mede, dat Z. E, de Commissaris der Ko ningin had te kennen gegeven iets later te zullen arriveeren. Hierna schetste hij het ontstaan en de geschiedenis der Ambachtsschool, daarbij dankbaar gewagende van den moreelen en financieelen steun der burgerij en gaf Reguliersdwarsstr. 97, Amsterdam Middag- en Avond-Concert hij uiting aan de waardeering van 't Bestuur voor het weik van zocvelen, die als Voorzitters en Directeuren hun krachten aan de Vereeniging hebben gegeven. In 't bijzonder richtte hij zich, na den inmiddels ter ver gadering verschenen Commissaris der Koningin te heb ben verwelkomd, tot den tegenwoordigen Directeur en de leeraren voor hun voortreffelijk onderwijs. Een gelijk woord van dank lanceerde hij aan 't adres van de Directrice en de leeraressen van de Vakschool voor Meisjes, welke mede van de Vereeniging uitgaat. Een woord van bijzonderen dank had het gemeente bestuur van Goes nog uit zijn mond te aanvaarden, welk bestuur vanaf 1876 steeds zoo krachtig de Ver eeniging heeft gesteund. Dat het Bestuur niet breeder zijn vleugels kan uit- slaan, is voornamelijk te wijten aan het geringe leden tal en den nog onvoldoenden steun van vele omlig gende gemeenten. Spreker betreurt dat. Te voren had de Voorzitter de gelegenheid gehad er op te wijzen, dat het gebouw der Ambachtsschool op verre na niet aan de meest bescheiden eischen vol doet, en dringend behoefte heeft aan verbetering en vernieuwing. Met blijdschap mocht hij echter constateeren, dat zeer vele oud-leerlingen een eervolle positie in de maatschappij mochten verwerven. Met het uitspreken van den wensch, dat Goes een maal met opgewektheid het 100-jarig bestaan der school zal mogen vieren, besluit de Voorzitter zijn rede. Hierna werd door de verschillende autoriteiten het Bestuur gecomplimenteerd en van allen kant de beste wenschen voor de toekomst geuit. De gehouden toespraken, alle in majeur, en van groote ingenomenheid met het werk der Vereeniging getuigende, werden later door den Voorzitter beant woord met woorden van hartelijken dank. De vele cadeaux, mede het Bestuur aangeboden, werden dankbaar aanvaard. Nadat de Voorzitter de vergadering met dankzegging had gesloten, verklaarde hij de tentoonstelling van werkstukken en teekeningen, welke in de zalen was ingericht, voor geopend. Dezetentoonstelling was een aandachtige beschou wing en een druk bezoek overwaard. Dat het Bestuur den dag heeft besloten met een feestavond aan leeiaren, leerlingen, oud-leeraren, idem leerlingen en genoodigden aan te bieden, zal wel geen bevreemding wekken en dat deze feestavond geslaagd mag heeten, nog minder. Want van feestvieren heeft men in Goes eenig den slag beet.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 5