mim EN POEDELS ONS ZEELAND 5 Zeeuwsche eilanden, inzonderheid op Zuid-Beveland, te krijgen. T'holen en St. Philipsland zijn reeds in hun handen. De dagelijksche aanvoer van levensmiddelen en munitie kan nu alleen van buiten om geschieden. Wemeldinge wordt beschouwd als de beste landing plaats voor de Nederlandsche troepen en onze oor logsschepen hebben zich op de Oosterschelde terug getrokken." Ik stond eerst perplex. ,,Kan ik misschien iets voor jou en het vaderland doen fluisterde ik, maar hij hoorde 't al niet meer. Weg rende hij misschien voor altijd Wankelend naar huis terugge keerd. Fietsbanden opgepompt. Franc-tireur wilde ik worden. Heb 't snijboonenmesje uit de keuken gehaald en in mijn zak gestoken. Met andere messen zou je je zelf inplaats van de vijanden bezeeren. Toen afscheid van Liesbeth genomen. Zonder 'n woord te zeggen haar omhelsd. Ze keek me zoo vreemd aan, dat de tranen in m'n oogen sprongen. Dacht toen dadelijk aan de kinderen en aan Sientje. Hevige tweestrijd. Me om gekeerd en snijboonenmes naar de keuken terugge bracht fietsbanden leeg laten loopen. Aan vele emo ties ten prooi, tot ik vanavond hoorde dat het slechts manoeuvres waren. Steen van m'n hart. 13 Sept. Ben naar Veere gefietst. Nu 't toch maar een lolletje is, nam ik geen plechtig afscheid. Het we- meld van de militairen in opgemelde plaats. Hoofd kwartier der generale staven. Krijgsgejoel van dichtbij en in de verte de donder der kanonnen. Alle herber gen bezet door officieren met uitgespreide stafkaarten en kruiddampachtige rook verspreidende sigaren. Or donnansen holden af en aan. Toen ik met veel moeite ook 'n pot bier kreeg, hoorde ik juist, dat de pantser boot „Brinio" met al de mijnenvegers door het slag schip „Hertog Hendrik" vernield was. Het hoofd der Blauwen sidderde. Roerend was het te zien, hoe twee of drie krijgers hun gelag in den steek lieten en zich aanboden voor de vuurlinie. Het regende telegrammen omtrent stukgeschoten bewakings- en reserveschepen en tot zinken gebrachte onderzeeërs bij eskaders ge lijk gingen de vlootmachten ten onder. Tegen den avond toen uitgemaakt moest worden wie er gezege vierd had, steeg de spanning tot kookpunt. Verschil lende geïnteresseerden moesten aan hun stoelen ge kluisterd worden. Daar men niet tot eenheid kon komen, benoemde men mij tot arbiter, 't Zweet brak me uit. In doodsangst gevraagd wie of 't gister gewon nen had. ,,De Blauwen," zeiden ze. ,,Dan vandaag de Rooden maar," opperde ik. 't Werd als in Salomons oordeel aanvaard en velen vielen er weenend om m n hals. De eerst-aanwezend schout-bij-nacht stak een speech af onder 't motto Ende zij vochten met houten messen ende bloeden als meelzakken. Zeer laat thuis gekomen. 14 Sept. Vandaag huis-arrest met dwangarbeid in ons tuintje. Ze zeggen altijd, dat wanneer iemand je over het hoofd dreigt te groeien, je hem het beste klein krijgt door hem te negeeren, maar dat gaat toch niet op voor een grasveldje. Daar kan ik van mee praten. 15 Sept. Je kunt merken dat de herfst nadert, Vanmorgen toen Wybo bij vergissing mij een straal lei dingwater in mijn nek spoot, voor 't eerst weer een koude rilling langs mijn rug geloopen. Kapitein Koppen schiet al best op met zijn vliegtocht naar Indië. Kranige kerel en populair dat-ie hier reeds is Je kunt geen voetbalveld voorbij loopen of je hoort zijn naam aanhoudend roepen. Ja, vliegen is wel een sport waarmee je vermaardheid kunt verwerven. Toch heeft ook roem zijn schaduwzijde. Daar heb je bijvoor beeld de moeder van Lucky Lindbergh; vandaag hoorde Te Goes is dezer dagen een collecte gehouden ten bate van het T.b.c.-fonds van den typografenbond. Het bestuur der afdeeling en de nijvere collectanten, die een waar succes hadden. ik van Breeduitstra, dat ze 't goede mensch benoemd hebben tot leerares aan een school te Constantinopel. Wanneer haar zoon nog befaamder wordt, komt ze nog in Thibet of Mongolië terecht. En dan heeft ze toch maar weinig aan haar vacanties, 16 Sept. Liesbeth zei vandaag tegen me, dat al haar kennissen radio hebben. Dat geeft te denken. Ik ken haar zoo 18 Sept. We hebben 'n draadje van de radio centrale in huis. Heb net nog weten te voorkomen dat een toestel gekocht werd. Dan heb je heelemaal geen leven meer. Ik kijk maar naar Ki*imp van Duimen. Die wordt mager. Doet niet anders dan van 't eene zend station naar het andere te dolen. Dan ontmoet hij weer kerels die tegen hem schreeuwen in een taal die hij niet verstaat en dan brullen ze weer tien minuten achter elkaar „tèt-tèt-tèt" in een tempo waar je van schrikt. Die dans ben ik gelukkig ontsprongen en ook is 't 'n voordeel dat ik thans alleen de programs van Huizen en Hilversum moet overschrijven uit de cou rant. EEN VOOR EEN. De oudste inwoonster van Hol land, Mej. Asselman-de Wit, is te Hengstdijk overleden op den leef tijd van bijna 106 jaren. Oudste inwoonster van Holland, oudste moe van Nederland, thans, na meer dan honderd jaren is je lichtje uitgebrand. Moedersmart en moederliefde waren sterker nog dan jij, toen je dochter is gestorven, was je energie voorbij.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 5