JI ABDIJSIROOP Is 11 een ALS"-man? OAZE FAIILIEMME» ALS IK... DAN L» zou ik I En zoo gaan de kansen inhetleven voorbij! Doen, en nüDat is het parool. - In de techniek liggen de kansen der toe komst en PBNA verstaat de kunst van opleiding voor de goede posi ties. Dat hebben reeds duizenden ondervonden Ons prospectus P 385/A zen den wij U op aan- toe. (No. duide- ARNHEM lijk vermelden). Juft„Jantje, dat heb je netjes geschreven"! Jantje „Ja juf, maar ik heb ook een MATADOR" zooals do alleroudsten onder ons doze dikwijls bezitten." Petrucoio stemde gaarne toe en.stram strompelde nu de grijsaard, door Cesa- jino geleid, naderbij. Ifij legde zijn beide handen voorzichtig om het vat en langzaam vestigden zijn glazige oogen, die door de dingen van deze wereld heen schenen te kijken, zich op de diamanten ster. Toen begon hij zacht bij zichzelf te spreken. „O ster, die getuigt van het heil van inillioenen en van nieinands ondergang, geen ster is aan u gelijk. Eeuwen keeren terug. Ik zie drie wijze mannen. Zij komen met vreemde karavanen uit onbekende streken en volgen de ster. Er is een grot in de bergen, waarin een man, een vrouw en een Kind huizen. Zij zijn armer dan de armsten, want het Kind ligt in een kribbe. Nu naderen de wijzen. Zij knielen neer en schenken goud, wierook en mirre. Dan trekken zij weer weg. Maar daar komen krijgsknechten. Vree- selijk is liet bloedbad, dat zij aanrichten. Het gaat om de kinderen. Hoort gij die moeders niet schreien? Honderden onnoozele kindoren worden vermoord. Waar is het Kind uit de kribbe? Het is weg. Ik zie een ezel, op een smal, donker bergpad. Daar zit de vrouw op. het Kind in haar armen. De man gaat ernaast, om den ezel te leiden. De krijgsknechten vinden de grot leeg. Neen, toch niet. Daar vindt er een 'n gouden vat. Genadige hemel, wat 'n vondst in een grot, die tot stal voor een os is ingericht. Hij wil het snel verbergen onder zijn kleed, maar het is al te laat. Ruggelings wordt hij neer gestoken door een hoofdman, die gezien heeft, wat er gebeurd is. Ook deze zal het niet lang bezitten. Zie maar, hoe de hebzucht al ontbrand is in den koning zelf, die van de vondst gehoord heeft. De hoofdman wordt door vier handlangers van den vorst aangevallen en vermoord. Nu is het goud, dat bestemd was voor den Armste van do armen, al in handen van den rijkste onder de rijken. Maar er staat een rampzalig einde voor dien booswicht beschreven. Het gouden vat krijgt een nieuwen eigenaar, even rijk als de vorige. En weer oen nieuwen. De een rukt het den ander uit de hand. Ik zie een einde- looze reeks van hebzuclitigen, die zich verrijken met dezen schat. Alsof er zegen kon rusten op het bezit van dit goud, dat den Armste van do armen behoort. 0, dat er dan geen enkele toe komt, dit vat in den smeltkroes te gooien en om te gieten in goudstukken, die hij met volle handen kan uitdeelen onder de armen. Wat hun wordt gegeven, wordt Hém immers teruggegeven?" De blinde Nicola zweeg en liet zijn leege oogen rondwaren door de zaal. In ademlooze spanning had Petruccio toegeluisterd. Zonder aan ziekte of pijn te denken, verliet hij zijn rustbed, om den blinden visscher te omarmen. „Het zal gebeuren," fluisterde hij. Daags voor Kerstmis ging de mare door Venetië: Petruccio, ge weet toch wel, de schatrijke Petruccio, is hersteld. En uit vreugde over zijn genezing strooit hij goud rond onder de armen. God zegene den edelen Petruccio Farsetti. Op dit gerucht verdrongen zich natuurlijk de bedelaars op de stoepen en aanlegsteigers voor het Palazzo Farsetti. En het was verwonderlijk, hoeveel armen er opdaagden uit de hoeken en gaten der van welvaart blakende dogestad. Maar Petruccio stelde er geen teleur, ook niet, toen het goud van den Arme al lang was verdeeld. Want hij was inderdaad zeer verheugd over de ge nezing van zijn ziekte en van enkele andere dingen. Verschillende, lezers vroegen naar familie namen, die ontleend zijn aan plaatsnamen. Er zijn er heel wat, getuigenamen als Van I 'lissin (/enVan Dokkum, Van Tiel, Van X imwegen, Van door, Van Reres, Van Krimpen, I 'an Rossurn, Van Bennekom, Van Reenen, Van Ixtghuni, Van Mauri/:, Van Arnerongen, Van Haar ie, Van Leeuwen, Van BuurenVan Doorn, I 'an Hasselt, Van Aalst, Van Alfen, Van IJees, Van Rijmrijk, Van Kampen, Van Deventer, Van Zutfen, VanOss, Van Kffmond, Van Zuilen Van Voorst, Van Schendel, (Schijndel), Van Staveren (Sta veren), Van Blarkom (Blaricum) en vele andere. Hier betreft het namen, die gemakkelijk te herkennen zijnveel familienamen zijn echter ontleend aan gehuchten en buurten, soms zelfs aan een enkel huis. Tot deze groep behooren de familienamen Van Nek (een buurt onder I'urinerend), Van Nie (een huis in de gemeente (irijpskerk in Groningen), Van der Assem (oen buurt ten zuiden van Uitgeest), Van Staal duinen (een bosch en een huis nabij 's Grave- zande), Van Tulder (een buurt nabij Hilvaren- beek), Van Kcppel (de dorpen Hoog- en Loag- Keppel nabij Hummeló in Gelderland), Van kierden, (een buurt bij Grathem in Limburg), Van de Mortel (een gehucht bij Gemert), Van Wijngaarden (een dorp bij Dordrecht), Van der Bilt ('n dorp in Utrecht), Van CapeUen (een dorp bij Waalwijk), Van Diermen (een buurt bij Put ten in Gelderl a ndFan Konijnentmrg (een huis bij Fijnaart in Noord-Brabant), Van Run, een buurt bij Geffen in Noord-Brabant) enz. U ziet, deze namen zijn herkenbaar aan het feit, <lat. ze alle met Van beginnen. In vele gevallen viel dit woord echter weg en ont stonden o.a. de volgende namen, die u alle al dan niet in een nieuwere spelling op de kaart van ons land terug kunt vindenHelroirt, IVartena, Seven h ui jsen, Sandberg, Vosmaer, H oden pijl, Cu pk. Monnikendam, Nijland, Schennerhorn, Eibergen, Kouwenaar, Kromhout, Krooneniwrg, Dip/toorn, De Waard, Veenhuyzen, Maasdam, IJ den, Meerlo, Einthoven., Holst, Hoeve, Knschede, Strijbos, Blokzijl, Dooyewesrt, BakhuyzcnClinpe, Kleiweg, Steenbergen, kibbcnhorst, Goudriaan, Blijham, Bovenkerk, Moerkerk, Wals, Meurs, Berkhout, Borger, Heerdt, SlingenbergOorschot, Appeldoorn, Breughel, Broekhuijsen, Beets, Deinum, Berk hout, IIeukelom, Hinloopen, Cabauw, Roo.sjnale Barcndregt, Denekamp, Emmert, Groesbeek, Hoogland, Oosterbeek, Warmerdam, Kortland, Eden, Batentnirg, Traa (ter Aa), Somme- ling (een gehucht in Noord-Brabant, nabij de Belgische grens), Maarleveld (een huis nabij Egmond-Binnen), Slagboom (een huis nabij Oldenbroek op de Veluwe) Duivesteyn (drie huizen van dien naam lagen onder Voorbuig) en Hol (een gehucht bij Haaren in Noord- Brabant) en Pijnenburg (landgoed en buurt bij Baarn). In vele gevallen is het ontstaan dezer namen gemakkelijk te bewijzen: naast den naam IIeukelom komt Van Heukelom voor, naast Holst bestaat ook Van Holst, naast Eden komt Van E(e)den voor, enz. Tot dez€? aardrijkskundige namen behoort nog een andere groep. Om aan te geven dat iemand herkomstig was uit de hoofdstad kon men hem Van Amsterdam noemen, hij kon ech ter ook aangeduid worden als Amsterdammer. Zoo ontstonden namen als Schager, Opzoomer van Bergen op Zoom), Hagenaar, Alphcnaar, Ottolander en Bloklander (naar een der buurt schappen Blokland). G. J. te- Arnhem. De naam Betzema is een patronymicum, afgeleid van een ouden mans- voornaam, dien u ook terugvindt in de vadersnamen Betten, Bettinga, Belting en Bet- tink. De uitgang op zerna wijst vaak op een herkomst uit Groningen. W. J. M. te, Apeldoorn. De familienaam Meeuwis heeft, evenals Meuws, Mewisz enz. de beteekenis: zoon van Meeuwis, een oud- Nederlandscheu mans voornaam, die wel wordt beschouwd als een verbastering van Bartholo- meus. De naam Eerkes zal, door het wegvallen van de h een in de zuidelijke Nederlanden bekend verschijnsel identiek zijn aan de even eens voorkomende namen Heerkens en Heerkes, patronymica, afgeleid van den ouden mans- voornaam Hero, Heere of Heerke, die o.a. ook do familienamen Heringa, Herema en Heertjes deed ontstaan. PANORAMA. Geïllustreerd weekblad, verschijnt Donderdags. Hoofdredacteur J. A. M. Douwes, Heemstede. Plaatsvervanger W. N. Stuifbergen, Haarlem. Abonnementsprijs 13 cent per week per kwartaal 1.69, franco per post 1.80 per kwartaal bij vooruit betaling losse nummers 16 cent. (Prijsverhooging toegestaan door het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart onder nr. 17796 N.P. d.d. 23 April 1941.) Voor postabonne menten en adreswijzigingen van postabonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's HAARLEM Nassaulaan 51, Telef. Int. 13866, Giro nr. 142700. AMSTERDAM. Singel 263, Telef. Int. 33170, Giro nr. 97946. ROTTERDAM. Provenierssingel 27, Telef. Int. 47133, Giro nr. 101981. 's-GRAVENHAGE, Stationsweg 95. Telef. Int. 111666, Giro nr. 43141. UTRECHT, Biltstraat 142, Telef. Int 13473. Giro nr. 149597. ENSCHEDE. Oldenzaalschestraat 56, Telef. Int. 2188, Giro nr. 383773. ARNHEM. Nieuwe Plein 42, Telef. Int. 24825, Giro nr. 383772. 's-HERTOGENBOSCH, Stationsweg 27, Telef. Int. 4286, Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Stationsstraat 20. Telef. Int. 5851, Giro nr. 124690. VLISSINGEN, Badhuisstraat 5. Telef. 81. K 1311 int \J direct kon? u verdien, gebruikt, ®et bi\*ond fend f verdwijnt en

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10