Stille nacht, heilige nacht! Idb were Kers Het ontstaan van een eroenn tlied In het aardige kerkje van Oberndorj bevindt zich het reliëj, dat de herinnering Kinderen zien vol eerbied en aandacht op naar het gedenkteeken in de kerk levendig handt aan dichter en componist, van ..Stille nacht". van Oberndorj. (Koto's Weltbild) De oude priester zong het zachtkens mee en het ontroerde hen beiden mach tig. Toch hadden deze een voudige mannen niet de minste gedachte, dat hun simpele lied ruim honderd jaar later door millioenen mensclien, over de geheele wereld, zou worden ge zongen en beluisterd. In de kerk van Obern- dorf herinnert een fraai reliëf aan het ontstaan van dit wondervolle Kerstlied, in den avond vóór Kerst van het jaar 1818. Het geeft den dichter en componist in treffenden stand weer. De dichter luistert vol overgave naar zijn eigen, innerlijke stem en de componist tokkelt enkele accoorden op zijn instrument. Tot op den huidigen dag komt de wereld diep onder den indruk van hun zoo simpel geschreven en ge toonzet lied, dat echter de weerklank mag heeten van diep geloovige zielen, die hun gevoelens op zuivere, treffende wijze weergaven. H. „Stille nacht, heilige nacht. Alles slaapt, sluimert zacht. Eenzaam waakt het hoog-heilige paar. Lieflijk Kindje met t goudblonde haar Rust in zijn kribhe zoo zacht. Op den vroegen vóór avond van Kerstmis, in het jaar 1818, maakte de priester Joseph Mohr een kleine wandeling in de omgeving zijner woning. Het had véél gesneeuwd in de laatste dagen en het liefelijke Oostenrijksche dorpje Oberndorf was ge heel bedekt door een zuiver witte deken. De priester zag met wel gevallen het vredige land schap, waarin de kerk en de huisjes wit oprezen. Toen hij opblikte naar zijn kerk, dacht hij plots weer innig aan de herdenking van den heiligen nacht, die aanstaande was, waarin eens het Kindje was geboren. Pastoor Mohr was een dichter en aldra hoorde hij binnen in zich de eerste De woning van Franz Gruber te Arnsdorj „zingen schoon vers: „Stille nacht, heilige nacht, Alles slaapt, sluimert zacht. Toen spoedde hij zich huiswaarts en daar zette hij zich aan 't dichten. Inspiratie kwam over hem en toen het vers gereed was, voelde hij zich tevre den en voldaan. Meteen bedacht hij, dat zijn vriend Franz Gruber, die in het zeer nabije dorpje Arnsdorf onderwijzer was en over muzikale talenten beschikte, wel eens een lied zou kunnen compo- neeren bij zijn dichterlijke woorden. Hij ging naar zijn vriend en las hem de eenvoudige regels van zijn vers voor. Franz luisterde stil en nam daarna zijn viool ter hand. Eerst speelde hij wat onzeker, maar geleidelijk kreeg de melodie een vasten, schoonen vorm. Hoor, daar ruischte het door het vertrek: „Stille nacht, heilige nacht...." De dichter en componist van het wereldberoemde Kerstlied zijn hier in een treffenden stand uitgebeeld. De priester Joseph Mohr luistert naar zijn innerlijke stem,de componist Franz Oruber slaat enkele accoorden aan op zijn instrument. Het dorpje Oberndorj, in Oostenrijk, waar de dichter van het schoone Kerstlied „Stille nacht", de priester Joseph Mohr, woonde.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 12