u H et feest van Jen langsten nac Kt De Zweeascne Kerstfee De Luciabruid, met haar krans en lekkernijende licktbrengster na den langsten nacht. Na den langsten nacht lengen de dagen weer en het licht schijnt méér en milder! Dit feit wordt in Zweden op oorspronkelijke wijze gevierd. St. Lucia is de liefelijke en blijde lichtbrengster en Kerstfee. Op den vroegen morgen van het St.-Luciafeest De voorbereidingen voor het St.-Luciafeest. In de witte bos wordt het groen voor de versiering geplukt. trekken de jonge meisjes een wit en blank kleed aan en zij plaatsen op heur blonde, loshangende haren een krans van dennegroen, waarin ranke kaarsjes flik- kerbranden. Zij nemen ver volgens een dienblad in de handen, waarop een kan geurige koffie, room, suiker en versche Luciakoeken een aangenaam stilleven vormen. Zoo naderen zij de leger steden harer huisgenooten, die zij, met haar lekker nijen, vroegtijdig wekken. In de dorpen begeven zich de meisjes ook wel naar de buren en zij worden op haar weg gevolgd door vele jonge mannen en vrou wen, die allen grappig ge vormde mutsen dragen. De feesten worden steeds met zorg voorbereid. Als het groen geplukt is, vlech ten vaardige handen de kransen, die er sierlijk en welgemaakt uitzien. De Luciabrooden worden tij - dig gebakken en toonen velerlei grillige vormen. Zij geuren heerlijk en smaken niet minder goed! Op den avond voor het Luciafeest gaat men ook wel naar den tuin, om va n Zweden Vaardige handen vlechten de St.-Luciafeest. kransen voor daar den zoogenaamden levensboom, dien men er plantte, te begieten met Kerstbier, opdat de boom groeie en bloeie, als symbool van den welstand der familie De Luciabrooden hebben een aardigen vorm en zij geuren en smaken heerlijk! (Foto's Rccla) De Luciabruid gaat, met de andere meisjes, de huisgenooten wekken. Op den avond vóór het Luciafeest wordt de levensboom met Kerstbier begoten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 13