ONZE GROOTE K III. N«g meer familie- kkcli Een beroep op d onder de p e z IV. De verdeelde erfenis "\ante Amélie was eigenlijk geen tante. Zij werd zoo w el ge noemd, maar dit gebeurde meer uit genegenheid dan uit hoofde van een werke lijke familiebetrekking. Wie zou er ook géén tante willen zeggen tegen een vriendelijke oude dame, die de wettige eigenares was van den wereldberoemden Borgia-ketting, een zeldzaam kleinood, dat een ver mogen vertegenwoordigde? Bovendien stond tante Amélie alleen op de wereld. Zij had wel een zooii Oscar, maar deze was jaren geleden naar Zuid- Amerika vertrokken en had se dertdien niets meer van zich laten liooren. Herhaalde opspo ringspogingen hadden geen enkel resultaat gehad. Zoo moest men dus wel aannemen, dat Oscar in den vreemde was overleden. Toen na jaren ook tante Amélie gestor ven was, bleek dat zij geen tes tament had nagelaten. Voor het verdeelen van de erfenis kwamen nu vijf achter- achternichtjes in aanmerking. Er waren twee mo gelijkheden: ófwel de befaamde Borgia-ketting kon verkocht en de opbrengst verdeeld worden, ófwel de ketting kon zélf in vijf gelijke deelen gesplitst worden. Daar hij uit vijftien fraaie schakels bestond, zou elk der nichtjes dan een fragment van drie scha kels krijgen. Tot deze laatste oplossing werd besloten, daar de erfgenamen tot elkander zeiden: „Stel je voor, dat de zoon van tante Amélie vroeg of laat tóch nog eens komt opdagen. Van een zonderling als Oscar kan je nu eenmaal alles verwachten. In dat geval kunnen wij de vijf fragmenten weer aan elkan der laten voegen tot een geheel." Een kundig goud smid werd er bij geroepen. Hij opende de derde, de zesde, de negende en de twaalfde schakel (zie figuur A), zoodat de ketting in vijf gelijke deelen uiteenviel (figuur B). Daarna smeedde hij de geopende schakels zorgvuldig dicht, opdat zij niet weg zouden raken. In totaal opende en sloot hij dus vier schakels. Daar het een precies werkje betrof, berekende liij voor 't openen en weer dichtmaken van een schakel vijfentwintig gulden. De karwei kwam dus op honderd gulden. Het gevreesde gebeurde inderdaad. Oscar keerde terug en eischte de erfenis op. Zoo moesten dus de nichtjes denzelfden goudsmid ontbieden en hem op dragen, den ketting in den oorspronkelijken toestand terug te brengen. De man opende weer de derde, de zesde, de negende en de twaalfde schakel en verbond die respectievelijk met de vierde, de zevende, de tiende en de dertiende, waarna hij de geopende schakels opnieuw dichtsmeedde. Evenals den eersten keer had hij vier schakels geopend en gesloten, zoodat hij weer honderd gulden berekende. Daar de nichtjes, nu zij de erfenis tóch weer af moesten staan, liefst zoo weinig mogelijk betaalden, gingen zij aan het rekenen en. de pienterste vond uit, dat het werk gemak kelijk zoo uitgevoerd had kunnen worden, dat het minder kostte. Zij ging naar den goudsmid, legde het hem uit en de man moest haar gelijk geven. Hoeveel schakels had de goudsmid volgens het slimme meiske slechts behoeven te openen en waarom? Hij roofde, moordde, stichtte brand En hief daarbij nog voor de lol Van wie voorbijkwam hoogen tol. Wie weigerde, ging in 't gevang En zuchtte daar zijn leven lang. Eens riep de torenwachter luid: Heer Jan, daar nadert nieuwe buit. De ridder schoof zijn venster open, En zag een zeldzaam heerschap loopen. Het was een dwerg, een bultenaar, Van uiterlijk en kleeding raar. Ha, riep de ridder tot zijn knechten, Dien kunt gij vatten zonder vechten. Graat, brengt hem voor mij, dezen guit, Dan schud ik hem terdege uit. De dwerg was weldra in het slot, Maar zonder vrees dreef hij den spot Met ridder Jan en heel zijn bende, Alsof hij hen al jaren kende. Hij was de hofnar van een vorst En speelde dikwijls voor Hansworst. De ridder proestte 't weldra uit En riepGij staat mij aan, schavuit. Ik zal u thans een raadsel geven. Lost gij het op, dan blijft gij leven En moogt vertrekken met uw geld, Want van uw geest sta ik versteld. Zie mijn portrettengalerij, Hier hangen netjes, zij aan zij, De telgen van mijn fier geslacht, Het is een heele karrevracht. Als eenig kind is er van mij Geen broeder of geen zuster bij. Doch nu ter dege opgelet! Aanschouw den telg op dit portret. Wel, die z'n vader (ach, hoe schoon!) Is van mijn pa 'n eigen zoon. - Nu eisch ik, dat gij mede deelt, Wie op 't portret staat afgebeeld. De hofnar heeft zijn best gedaan, Helaas, het is niet goed gegaan. In het gevang kwam hij nu toch, Als hij niet dood is, zit hij nog. Toont gij u wijzer bij het raden, Ook u zou 't anders kunnen schaden. verwi ingen II. Het portret Hoog in zijn roofslot op een rots, Daar woonde ridder Jan de Knots. Hij was berucht door 't heele land, Niet enkel roofridders als heer Jan de Knots heb ben familieverwikkelingen, zooiets komt in de beste families voor. Dit moge den p ïzzelaar uit het volgende blijken: Drie doodgewone broers wandelen op een dood- gewonen zoinersclien achtermiddag door een dood gewone straat van een doodgewoon stadje. „Kijk, kijk," roept de eerste broer plotseling blij verrast uit, „daar komt zoowaar onze nicht Riek aan." „Warempel," zegt de tweede broer, „daar heb je onze nicht Riek." De derde broer echter schudt het hoofd. „Daar komt Riek wel aan," zegt hij, „maar het is mijn nicht niet." Nu denkt u misschien, dat de derde broer een beetje bijziende was, of dat de twee anderen zich vergisten. Mis! De gebroeders hadden alle drie gelijk, dood gewoon gelijk. Hoe zit dat in elkaar? Geldprijzen van I 100.- tol I 2.50, Wij willen dit jaar niet besluiten zonder om vraag voor te zetten. Vooral nu de dagen vm voor de deur staan, zal menigeen met genoegt reeks van zes puzzles, waarop hij zijn krach weet, dat daarmee een kans bestaat op een <h leggen, om van de talrijke andere prijzen en Bij de zes puzzles is voor „Elck wat wils' minder eenvoudige bij. Iedereen kan dus nut die zes goede oplossingen inzendt, betere kant Want eerst komen zij in aanmerking voor et juist hebben opgelost. Mocht hun aantal echt beschikbare prijzen, dan zullen de overblijt inzenders van vijf goede oplossingen. De troostprijzen zijn bedoeld om verloot te w alle geestelijke inspanningen slechts gebracht De prijzen bestaan uit twee categorieën Aan geldprijzen wordt niet minder dan 1 prijs van fl. 100is II. 1 50.— 2 prijzen 25. 10 10.— 20 5.— 100 2.50 Bovendien stellen wij tien premies van fl elk beschikbaar, bestemd voor de tien aard origineelste inzendingen, waarvan de oplos alle juist zijn is fl. jreni Wanneer deze prijzen alle door het lot zijn bonde d luxe-voorwerpe 1 op dezelfde wijze w Deze honderd prijzen bestaan uit: doozen hy zilverde voorwerpen als servetringen, bonbom hebben een gezamenlijke waarde van fl. 250.- TROOSTPRIIZEN Daar het zich laat aanzien, dat de deelname loven wij ten slotte nog horderd troostprijzen omslagen, luxe-mappen en doozen postpapier, sleutelkettingen, enz. enz. In totaal zijn dus beschikbaar geldprijzen t waarde van fl. 1000.benevens honderd troo o| Het gebeurde in een schoenwinkel. Dezer wiens uiterlijk niet veel vertrouwen inboezemde „Ik wou graag een paar schoenen hebben," „Zulke menschen zijn er meer," was 't lacon De man haalde prompt een geldigen bon I wel met schoenen voor den dag komen. Toch probeerde den klant op een andere manier af „U weet, dat het leer sehaarseli is," sprak bij sot. te-pos

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 14