De klembeeldcamera m als reproductieapparaat rusmdMünm uiniucumiwtöc omutcdödl) uuianftiim'wc frfnim mm Het reproductieapparaat van Carl Zeiss voor de Contax-lcleinbeeldcamera. De scherp stelling van het beeld op de film geschiedt met den kijker, welken de fotograaf in zijn linkerhand houdt. De tijd dat een perefoto graaf met een enorme kiekkast en een zwaar, onhanteerbaar statief op pad ging, ligt nog niet zoo ver achter ons, maar tegenwoordig gebruiken de meeste vakmenschen een kleinbeoldcamera, een han dig fototoestel van klein formaat, dat zijn geschikt heid voor het fotografeeren van alle mogelijke onder werpen gedurende vele jaren in de practijk bewezen heeft. Voor het reproduceereri van kleine voorwerpen en afbeeldingen op ware groot te had men echter nog langen tijd een groote, onhandige platencamera noodig, omdat men met de kleinbeeldcamera het te fotografeeren object niet dicht genoeg kon naderen, ten gevolge waarvan de afbeelding op het film negatief te klein werd om er een afdruk op ware grootte van te kunnen maken. De beroemde Duitsche fabriek van optische instru menten, de firma Carl Zeiss te Jena, slaagde er evenwel in dit bezwaar volkomen op te heffen; zij construeerde een bijzonder statief, uit gerust met een normaal objectief (5 cm brandpunts afstand) en twee voorzet- lenzen en voorzien van tus- schenstukken van verschil lende hoogten, waardoor het mogelijk is geworden het te fotografeeren object van een achtste tot op ware grootte op het nega tief over te brengen. Bijgaande foto's zijn re producties op verschillend formaat van een prachtige miniatuursehildering uit een kostbaar middeleeuwsch handschrift, dat in de Sak sische Landsbibliotheek te Dresden berust.-Deze repro ducties zijn met een nor male Contax-kleinbeeld- Een reproductie van een gedeelte uit de prent, waarop duidelijk tot uiting komt hoe zorgvuldig deze afbeel ding geschilderd is. Het deel, dat op deze foto zichtbaar is, is in werkelijkheid 3l/2 cm breed. Een reproductie van een geheele bladzijde uit een middeleeuwsch gebedenboek. De origineele grootte van de miniatuursehildering, zonder de ornamentale om lijsting, is 10 x 7 centimeter. camera vervaardigd. De scherpstelling geschiedt met behulp van een kijker, waarop een matglas gemonteerd is. Dit reproductieapparaat mag on getwijfeld een prachtig staaltje van het tech nisch kunnen der Duitsche ingenieurs genoemd wor den en terecht heeft deze vinding dan ook overal de bewondering gewekt van alle fotografen. (Foto's Eko-Stapf) Een zeer sterke vergrooting van een deel der zelfde miniatuur. De ware hoogte van dit deel bedraagt nauwelijks Hf. centimeter.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 20