6 ^«fcws-Vlaand^^ Rens Klaasse Pelgrimsmonument Vlissingen stempels die je hebt gekregen tijdens je tocht. Daarnaast dient het ook om in herbergen te kunnen laten zien dat je een pelgrim bent. Je krijgt daarmee toegang, als er plek is. Herwaardering van de Jacobsweg Die Haghe door Zeeland Een aan de Oude Markt in Vlissingen gevestigde horeca-ondernemer vond dat die stad zich wel wat meer zou kunnen profileren als pelgrimsstad. Sinds mei jl. staat er dan ook in het oude centrum, op de kruising van de Sint Jacobsstraat met de Oude Markt en de Lepelstraat, in een nis van de Sint-Jacobskerk een pelgrimsmonument. Het biedt de passanten en pelgrims een moment van overdenking bij de Een stempel halen in Sluis In 2017 is er op initiatief van de H. Andreas parochie in West Zeeuws- Vlaanderen door de Aardenburger Rino Pieters een prachtig stempel gemaakt voor het pelgrimspaspoort. Dat stempel ligt bij de balie van het museum Het Belfort, Groote Markt 1. De Jacobsschelp bronzen Jacobsschelp en het gedicht van Tjeerd Vrielink dat in vier regels zijn eigen ervaring op de tocht beschrijft. De ‘weg naar Brugge’ is kennelijk ook in de vergetelheid geraakt. Tot nu dan, want het museum Bizarium heeft het initiatief genomen om de historische pelgrimsroute opnieuw in de kijker te zetten. De plaquette is daarvoor een eerste mooi initiatief en een historisch vertrekpunt voor de pelgrimage naar Santiago de Compostella. Overigens is het traject vanuit Sluis naar Brugge vanaf de Parmabrug aan de Damse Vaart bewegwijzerd. De route volgt de historie van het Zwin. Sint Jacobskerk in Hoeke De eerste keer dat je na Sluis Sint Jacob weer tegenkomt is in het gelijknamige kerkje in Hoeke waarvan de eerste vermelding dateert uit 1260. Het beeldje van Sint Jacob staat hoog boven de ingang en aan de gevel prijkt een bronzen Jacobsschelp. Voor wie binnengaat ligt er een kaartje met een aan Sint Jacob opgedragen gedicht gereed. Pas bij het buitengaan valt het bord aan de kant van de weg op dat zegt dat het vanaf hier nog 2474 km naar Santiago is. Je volgt de paden die de Middeleeuwse pelgrim ook heeft gevolgd. Over de oudste dijken in de streek De route gaat verder naar Oostkerke over de met bomen afgezoomde Krinkeldijk, een kronkelende oude zeedijk uit de 11e eeuw. De dijk maakt deel uit van een dijkengordel die werd aangelegd om de streek te beschermen tegen overstromingen vanuit het Zwin. Oostkerke is één van de mooiste dorpen van West-Vlaanderen. Langs het van oorsprong uit de 10e of 11e eeuw daterende kasteel, waarvan de tuin is aangelegd door de bekende tuinarchitecte Mien Ruys, gaat de camino verder richting Damme. Bewegwijzering bij de St Jacobskerk Brugge St Jacobskerk Hoeke De torens van Brugge lonken Over de samen met de Krinkeldijk aangelegde Romboutswervedijk met zijn scheve populieren hobbel je na het oversteken van de Damse vaart over de kasseien door het prachtige stadje. Aan de horizon is Brugge al zichtbaar. De kronkelende Polderstraat brengt je bij de historische herberg ’t Apertje. Die heette vroeger ’t Hapertje omdat veel mensen daar bleven ‘haperen’ op hun reis halverwege Brugge en Damme. Langs het Zuidervaartje wandel je Brugge binnen waar je op het voetpad aan de Potterierei de eerste bronzen Jacobsschelp aantreft die je vanaf hier verder zal begeleiden op de tocht door de stad. Fietsroute Verdwenen Zwinhavens Als je niet zo van wandelen houdt is de nog tot en met 2023 bewegwijzerde fietsroute de Verdwenen Zwinhavens met de prachtige Virtual Reality kijkers een prima alternatief. Die volgt namelijk op de terugweg vanuit Brugge naar Sluis nagenoeg volledig de camino. En tegelijkertijd weet je alles over de rijke geschiedenis van het Zwin. Stempel Sluis 4paro£ijie InXuj

Reünistenblad Zwincollege | 2022 | | pagina 8