van de grondstoffen voor het bier. Ook in het jaar daarop waren deze moeilijk te ver krijgen en dan nog slechts tegen hoge prij zen. De omzet van bier en ijs was niettemin zeer bevredigend. De oorlogssituatie in Europa weerhield de directie er in ieder ge val niet van om te investeren in een nieuwe vaatspoelinrichting. In een bericht in de Vlissingsche Courant (29 juli 1916) werd deze als volgt omschreven: 'de vuile vaten worden eenvoudig een voor een op twee ij zeren opvangstangen gelegd en de machi ne, door electrische beweegkracht gedre ven, schrobt ze inwendig af en wascht ze inwendig eerst met warm en dan met kouw water schoon. Zoo gereinigd worden ze met eene lamp van binnen nog eens na gezien, waarna zij verder voortrollend ko men op de plaats waar zij direct kunnen worden gevuld. Ter bevordering van de zin delijkheid en van de zuiverheid van het bier worden de vaten van binnen gepekt, ook dat gaat machinaal, een en ander geeft heel wat bedrijvigheid te zien'Men moet bedenken, dat dit deel van het productie proces eerst nog volledig met de hand werd gedaan. De Vlissingsche Courant sprak dan ook van 'een uitvinding die weer eens pleit voor de vindingrijkheid van het menseijk vernuft'. Het betrof een electromotor 'wel ke stroom krijgt van de electrische stads- centrale.' Omwonenden waren bang dat de scheuren in hun muren, veroorzaakt door eerder heiwerk, door de trillingen van de machine groter zouden worden. Bij het toe wijzen van de hinderwetvergunning werden deze bezwaren als ongegrond verklaard; het geschil over de toegebrachte schade aan de huizen moet maar elders worden uitgevochten.40 Het blijft een feit dat het geen pretje moet zijn geweest om in de buurt van de brouwerij te wonen! De investering die de directie aandurfde in deze tijd was nog opmerkelijker, doordat de handel in gerst totaal in elkaar zakte. Niet voor niets werd gevreesd voor een gedwon gen stilstand in het brouwerijbedrijf. De omzet daalde dan ook flink en door het stokken van de aanvoer van kolen kon slechts weinig ijs gemaakt worden. Voor brouwerij De Vijfhoek in Middelburg bleek deze situatie te veel te zijn. Deze was ge noodzaakt in 1917 de deuren van de brou werij voorgoed te sluiten. De Meiboom kon Bierbrouwerij De Meiboom in de Hendrikstraat, ca. 1930. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Januari 2002 13

Den Spiegel | 2002 | | pagina 15