-C7>/ /- - - {/-'-&<.Cc k..u< y.. /.-'« 2/: *'«..'0*. XX aa-tt-,' J-2j2 2* - ■- X.y e)c2> De aanhef van de brief van W.C. van Duuren aan Burgemeester Roussel, 30 september 1812 (GAV, Stadsarchief inv.nr. 2170) brief3 aan de burgemeester, waarin hij uit gebreid toelichtte dat hij over de jaren 1811 en 1812 verkeerd was aangeslagen, wat hem een verlies opleverde van ruim 7000 frank! Of hij uiteindelijk dit geld heeft terug gekregen is niet bekend. Uit de rekeningen naar aanleiding van de octrooirechten'' valt af te leiden dat Van Duuren in 1813 ge middeld één keer per maand naar het bu reau was gekomen om de omvang van zijn brouwsels aan te geven: de totale jaarpro- duktie bedroeg 2804 hl. Betrekken we hier bij de aangifte van niet-Vlissingse bieren door bierhandelaren (6988 hl.), dan blijkt dat De Meiboom ongeveer 30% van de ge hele bieraangifte in Vlissingen in dat jaar voor haar rekening nam. Het Vlissingse bier van De Meiboom werd overigens aangesla gen met één frank per hl., de niet-Vlissing se bieren met twee frank per hl. In die tijd werden er in de brouwerij, naast vermoedelijk witbier, in ieder geval 'ordi naire' bruine en princesse bieren gebrou wen, een wat zwaarder 'Oostindisch bier' en een luxere soort 'ale'. Deze laatste kost te 25 gulden per ton5, wat neerkwam op ongeveer 4 cent per glas. De andere soor ten waren uiteraard goedkoper (ongeveer 13 gulden per ton of minder). Uit de sta tistieken van de Provinciale Staten van 1816S blijkt dat de brouwerij elf werkne mers telde en hiermee was De Meiboom een van de grootste brouwerijen van Zee land geworden. Dit was mede mogelijk door de lage belastingtarieven op het bier. In dezelfde statistieken van 1816 werden de 'importante hoge prijzen der granen en hoppen' en een slechte hopoogst echter als 'bezwarend' gezien voor het doorgroeien van de brouwerij. Kennelijk was dit vooruit zicht te pessimistisch: Van Duuren was in 1818 in staat de prijs van de goedkopere biersoorten te verminderen met 1 gulden per ton en in 1819 nog eens met 2 gulden per ton.7 Naast het brouwen was Van Duuren overi gens ook zeer actief in de politiek en bracht hij het zelfs tot burgemeester van Vlissin gen en lid van de Staten van Zeeland. Daarnaast was hij ook 'Regter-Commissa- ris' van de Rechtbank van Koophandel, trad hij soms op als 'voogd en executeur' van inboedels en dreef hij een steenkolen handel. Aan het eind van zijn leven was hij ook nog even lid van de Vlissingse kamer van Koophandel. Op 11 november 1823 overleed Wilhelmus van Duuren op 59-jari- ge leeftijd, als gevolg van een beroerte. Een maand later stond de brouwerij te koop. De tekst van de advertentie8 bevatte de zinsnede 'welke meer dan 40 jaren van een goed debiet heeft mogen jouisseren' (wellicht verwijst dit naar de 40-jarige be trokkenheid van de familie Van Duuren met de brouwerij?). Vergelijken we deze adver tentie met die van ruim veertig jaar daar voor, dan valt op dat de brouwerij enorm was uitgebreid: de brouwcapaciteit was bij na verdubbeld (twee brouwketels van ruim 109 en 104 tonnen). Verder was er sprake 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 6