van koperen pompen, een werkkuip (131 tonnen 35 kannen), een geilkuip9 (97 ton nen 94 kannen), een hoppebak en drie bierbakken, een eest, ruime moutvioer, twee moutmolens voor paarden, graanzol ders, bierkelders en een moderne woning. Daarnaast waren er ook nog pakhuizen bij gekomen, alsmede een kuiperij- en kan toorlokaal, koetshuis, paardenstal en twee annexe woningen (in de Flesschenstraat). Als tweede perceel staat een pakhuis (voor malig huis) in de 's Gravestraat te koop, dat de naam de Brouwerij London draagt10. Men kan stellen dat Van Duuren een be hoorlijk succesvol brouwer is geweest! Enkele maanden later (9 april 1824) werd het omvangrijke brouwerij-complex ver kocht. Jacob Loois, bakker en koopman, kocht de brouwerij met belendende wonin gen etc. voor 10.050,-. Van Duuren's schoonzoon, Jacob Christiaan Dutilh, des tijds werkzaam als eerste klerk bij de direc tie van de Marine, koopt pakhuis de brou werij London voor 640,-11. Tevens vinden we in dezelfde notariële ak te, dat Dutilh de brouwerij de Flessche met woning in de Paardestraat en het huis de Wijnberg met aangrenzend pakhuis op de Wijnbergsche Kaai voor 4000,- verkoopt aan zijn toenmalige werkgever, het Depar tement van de Marine. Van Dijke schrijft in De Wete (1992, p. 12-13) dat het gebouw waar de brouwerij gevestigd was in de Korenstraat lag. Het zou na de verkoop in gebruik zijn genomen als militair hospitaal, welke functie het vervulde tot 1940. Het poortje 'van de brouwerij', zou in 1954 naar de Breewaterstraat zijn verhuisd, waar het nog steeds te bezichtigen is. Het is maar de vraag of deze veronderstelling juist is. Aangezien brouwerij De Flessche in de Paardenstraat wijk K 131 lag, moet het poortje afkomstig zijn van een ander ge bouw - de vijzel die erin gebeeldhouwd is doet eerder vermoeden dat het hier om een apotheek ging. Op 29 juni 1824 kocht Dutilh de helft van De Meiboom weer terug, daarbij gebruik makend van het kapitaal van de in Middel burg wonenende Pieternella van Duuren, de ongehuwde dochter van Wilhelmus, die va ker bij transacties van Dutilh was betrok ken als 'slapende vennoot'. Plattegrond van een deel van wijk K en L te Vlissingen, ca. 1824. Achter het pand K181 was de brouwerij gevestigd. Het complex wijk K 131 behoorde toe aan brouwerij De Flessche. (Tekening R.J.W. den Broeder) Januari 2002 5

Den Spiegel | 2002 | | pagina 7