Loois ging de brouwerij leiden, terwijl Dutilh op de achtergrond mede-eigenaar bleef. De steenkolenhandel van zijn overleden schoon vader zou Dutilh wel blijven voortzetten12; enige jaren later werd ook deze handel ge voegd bij het partnerschap tussen Loois en Dutilh en ging men onder de naam Loois Co.'3 Aan het samenwerkingsverband komt een einde als Loois in 1839 op 52-jarige leeftijd overlijdt14. Dutilh laat terstond de brouwerij en de steenkolenhandel overgaan in han den van zijn dan 20-jarige zoon, Willem Cornelis Van Duuren Dutilh15. De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat Jacob Dutilh zich nooit echt zelf bezig heeft gehouden met het runnen van de brouwe rij, laat staan het brouwen van bier. Het so ciale en politieke leven trok hem des te meer. Zo was hij jarenlang lid van de Vlis- singse gemeenteraad (en in 1858 zelfs even waarnemend burgemeester) en te vens lid van de Staten van Zeeland. Bij de viering van het veertig jarig bestaan van de 'Maatschappij tot het nut van het alge meen' (8 mei 1858) wordt hij gehuldigd als medeoprichter. Hij is dan al 37 jaar secre taris van de Maatschappij. Daarnaast be kleedde hij ook nog uiteenlopende functies als lid van de Kamer van Koophandel, voorzitter van de Raad der kerkvoogden, Commies bij de Directie der Marine (waar hij ooit als klerk begon) en lid van een commissie die zich inzette voor het lenigen van de nood der armen. Met zo'n druk be staan deed hij er inderdaad beter aan om de brouwerijzaken aan zijn zoon over te la ten. Op 20 december 1860 overlijdt Jacob op 74-jarige leeftijd. Willem Cornelis Van Duuren Dutilh zal de brouwerij leiden voor een periode van ruim veertig jaar. In 1842 trouwt hij met Catha- rina Jozina Winkelman. Haar vader had een paar jaar daarvoor reeds zijn metselbedrijf overgedaan aan Jacob Loois - tussen de zakenfamilies in Vlissingen bestonden dus meer dan alleen zakelijke banden. De brouwerij was inmiddels wel ingekrom pen, vergeleken met de toestand van zo'n dertig jaar eerder. Telde de brouwerij bij voorbeeld destijds nog 11 werknemers, thans was dit aantal gehalveerd. Ook de jaarproductie was behoorlijk teruggelopen: in 1843 werd nog zo'n 1700 hl. gebrou wen16, wat neerkomt op 60% van de hoe veelheid die grootvader Wilhelmus produ ceerde. Die had dan ook nog de beschik king over brouwerij de Flessche en dat zou een deel van het verschil kunnen verklaren. Een andere verklaring kan worden gezocht in de verdere daling van de publieke be langstelling voor het bier en de concurren tie van Engelse en in toenemende mate van Duitse (Beierse) bieren, die kwalitatief van beter gehalte waren. Ook Belgisch bier, waaronder het Leuvens bier van brouwerij Artois, werd zeer gewaardeerd. Bier was echter geen volksdrank meer, het werd een luxe-artikel. CJit een onderzoek naar de be stedingen van huishoudens over de periode 1814-1870 blijkt dat deze drank in arbei dersgezinnen bijna niet meer werd gedron ken - jenever echter des te meer.17 Het was dan ook niet meer dan logisch dat Van Duuren Dutilh zocht naar wegen om bij een krimpende biermarkt het debiet buiten Vlisingen uit te breiden. In 1844 is er in ie der geval een depot van De Meiboom in de Langedelft A. 89 in Middelburg, dat werd beheerd door D. de Oude. In de Middel- burgsche Courant adverteerde hij dat we der bij hem voorhanden zijn de gewone en algemeen goedgekeurde Maartsche Bieren, terwijl steeds in genoegzame hoeveelheid Prinsessen-Bier in zijn Depot is leggende. Ook wordt in de Brouwerij dezer Bieren thans, door het engageren van een kundi- gen Vlaamschen Meesterknecht, gebrou wen de Gentsche Uitzet, welke vanaf nu aan ook in het Depot voorhanden is.''e In 1857, De Oude is dan al een paar jaar ge leden verhuisd naar de Spanjaardstraat F. 71, adverteerde hij: 'Telken vrijdag worden de bestelde Bieren rechtstreeks uit de Brouwerij aan de begunstigers bezorgd, tusschentijds uit het Depot. De bieren uit voornoemde brouwerij verdienen de alge mene goedkeuring, terwijl het Wit Bier met het aangevoerd worden uit Noordbrabant kan wedijveren.'19 Ook vanuit Brabantse hoek was de concurrentie geducht: de brouwerij Van Meer Co uit Zevenbergen 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 8