had zelfs een eigen depot op de Rouaanse Kaai H. 65 in Middelburg (agent J.A. Sis termans).20 Verder gold dat er in Middel burg nog de brouwerijen De Vijfhoek, De Moriaan en De Lelie waren, dat brouwer Benteyn van brouwerij De Klaver uit Oost burg zowel in Middelburg als in Vlissingen een agentschap voor zijn bieren had21 en dat er nog andere bierhandelaren actief wa ren. Op deze manier is het niet moeilijk voor te stellen dat het voor Van Duuren Dutilh een langdurig grote inspanning moet hebben gevergd om het hoofd boven water te houden op deze relatief kleine markt met veel mededingers. Daarbij vormden de instabiele graanprijzen ook nog eens een belemmerende factor; om deze gemeenschappelijke vijand te weerstaan voerde De Meiboom samen met de drie Middelburgse brouwerijen geruime tijd (in ieder geval van 1847 tot 185822) een gezamenlijk prijsbeleid. Dit in navol ging van de vier brouwerijen in het vierde district (West-Zeeuws-Vlaanderen), die reeds een aantal jaren eerder hiertoe waren over gegaan.23 Ten slotte deed de bieraccijns, die in menige ogen onterecht hoog was, de biermarkt ook geen goed. In het verslag van de Provinciale Staten van 1856 wordt vermeld dat, ondanks economische suc cessen op diverse terreinen in Zeeland, de brouwerijen daarentegen meer en meer achteruit gingen - hetgeen voornamelijk aan de hoge prijzen der granen en de bie raccijns wordt toegeschreven. Ondanks de oprichting van enkele brouwerijen, daalt het totaal aantal brouwerijen in Zeeland over de periode 1819-1858 van 28 naar 19.24 De Vlissingse brouwerij vormt volgens het provinciaal verslag hierop een welkome uitzondering: 'zij werkte met goed gevolg, ook voor verzending naar elders'. Van Duuren Dutilh weet in eerste instantie met De Meiboom een behoorlijke plaats op de bierkaart te behouden. De brouwerij groeide echter niet wezenlijk, het aantal werknemers bleef in de periode 1860-1882 schommelen rond de vijf. Dat werd toch een gemis, gezien de groei die grote brou werijen uit Noord- en Zuid-Holland door maakten, zoals Van Vollenhoven, De Haan, De Koninklijke Nederlandse Beijersch Bier brouwerij, Amstel en Heineken. Zij breidden hun debiet uit naar alle hoeken van het land. Volgens de gemeenteverslagen van die tijd bleef De Meiboom lange tijd goed voorzien in de plaatselijke behoefte. Vooral de goede kwaliteit van de Meiboom bieren werd vaak geroemd en mede door de 'bil lijke prijzen' kon men blijven wedijveren met 'vreemde brouwerijen'.25 Ook werd af zet gevonden in de provincies buiten Zee land en in 1874 is er zelfs even sprake van 'verzending naar hetere luchtstreken'. Maar rond 1880 wordt de toonzetting pessimisti scher, 'het toenemend verbruik van vreem de bieren werkt op haar debiet niet gun stig'.26 De grote brouwerijen krijgen de methode van lage gisting steeds beter on der de knie en het nieuwe bier, de 'Pils' (naar het Tsjechische Pilzen) wint sterk aan populariteit. Daarbij werd in 1871 ook de accijnswetgeving, die tot dan toe vooral ge richt was op de hooggegiste bieren, aange past voor de bieren van lage gisting27. Van Duuren Dutilh kon of durfde een grote in vestering om de brouwerij te moderniseren Willem Cornelis van Duuren Dutilh, 1819-1889. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Januari 2002

Den Spiegel | 2002 | | pagina 9