i 11111 h* r-r- - Omstreden Kunstenaar Gerrit Schouten Eén van de vele diorama’s van Gerrit Schouten, Lammens’ schoonvader. (foto: Jaco Simons). Oktober 2022 15 Na de dood van zijn tweede vrouw trouwde Adriaan in 1827 in Paramaribo voor de der de maal, nu met de Surinaamse Carolina Maria Schouten. Opmerkelijk is niet alleen het feit dat Adriaan 60 jaar oud was en zijn bruid slechts 23, maar ook dat de bruid al weduwe was. Uit dit zowel qua leeftijd, re ligie als kleur gemengde huwelijk werden geen kinderen geboren. Carolina was een dochter van Gerrit Schou ten, de eerste bekend geworden kunstenaar van kleur. Hij werd vooral beroemd van wege de tientallen diorama’s, een soort kijkkastjes, die hij maakte van het leven in de Nederlandse kolonie Suriname. Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft enkele van zijn werken tentoongesteld in de per manente collectie. Lammens was een groot bewonderaar van Schoutens’ werk. Gerrits vader Hendrik Schouten, bezat de Plantage Onverwacht aan de Parakreek, een zijtak van de Pararivier. Op de plantage werkten circa honderd tot slaaf gemaakte mensen. Hendrik was getrouwd met een half Creoolse, half Duitse vrouw. Later komt de plantage in bezit van Hendriks kleinkinderen, waaronder Lammens’ vrouw Carolina. Tussen 1844 en 1856 wordt haar stiefzoon, ofwel een zoon uit het eerste hu welijk van haar man Adriaan, geheel en al leen eigenaar. Deze zoon droeg wederom de naam Adriaan Francois Lammens. Hij trad in de voetsporen van zijn vader, want ook hij had zich in Suriname gevestigd. Lammens vervulde als rechter meerdere functies gelijktijdig. Hij blijkt dan een man te zijn met twee gezichten. Eerst Lammens’ rol als rechter in het Ge mengd Gerechtshof ter wering van de sla venhandel. Deze betrekking had overigens niets te maken met zijn vrouw Carolina, want al in 1822, vijf jaar vóór zijn huwe lijk met haar, nam hij zitting in dit hof. Dat Lammens voorstander was van afschaffing van slavenhandel mag duidelijk zijn. Dat impliceert echter dat je tevens af wilt van slavernij, want aan de toestroom van ar beidskrachten vanuit West-Afrika zou dan een einde komen. Toch geeft hij ons een dubbel gevoel. Hij bleef immers de hand boven het hoofd houden van plantage-ei- genaren en hun vaak onmenselijke prak-

Den Spiegel | 2022 | | pagina 17