Liefhebberijen en schrijverijen Oktober 2022 17 Steden die in Lammens’ leven centraal hadden gestaan waren uiteraard Vlissingen, maar ook Axel, Goes, Den Haag en vooral Paramaribo. In Vlissingen werd hij geboren en begon zijn loopbaan. Zijn bestuurlijke ambities trokken hem naar de Hofstad. In Axel en Goes bekleedde hij wel ambten, maar het waren feitelijk toevluchtsoorden om te ontsnappen aan de moeilijke peri odes in zijn leven. Naar Paramaribo toog hij om zijn horizon te verbreden en om aan zware kritiek te ontsnappen. Tot slot keerde hij terug naar Den Haag om een intensief leven af te bouwen. Volgens de bekende negentiende-eeuwse biograaf Fredrik Nagtglas werd Lammens als zonderling en “buitenmodel” bestem peld. Dat moeten we enigszins nuance ren, want dat was je in die tijd al snel als je niet met de meute meeliep. Feitelijk was hij eigenzinnig en nam hij geen blad voor de mond. Hij durfde zijn mening te verkon digen, ook als hij wist dat hij binnen zijn Met het authentieke handschrift van Lam mens kunnen we kennismaken in diverse brieven die worden bewaard in de kluis van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Hij doet bijvoorbeeld in 1809 namens zijn ou dere zus Sara Catharina Lammens, wedu we van mr. Anthony Ewout van Dishoeck, per brief een verzoek aan de toenmalige koning van Holland, Lodewijk Napoleon. De brief gaat over de zorg voor de histo risch belangrijke Nehalennia-beelden die in 1647 in Domburg aan de kust werden ge vonden. Zwager Van Dishoeck was als am bachtsheer van Domburg nauw betrokken geweest bij de smalstad aan de noordkust van Walcheren. Het is merkwaardig dat er geen geschilderd of getekend portret is bewaard gebleven van de kleurrijke Lammens, terwijl er met zijn enorme oeuvre aan pennenvruchten zorgvuldig wordt omgegaan. Wel is er bij raadsbesluit van 1907 (1951) een straat in Vlissingen naar hem genoemd. Die bevindt zich in het gebied tussen de Kasteelstraat en de Verkuijl Quakkelaarstraat. Voor de Vlissingse geschiedenis zou een bordje aan de gevel van Bellamypark 6 een aanvulling kunnen zijn. Handschrift en handtekening. (Handschriftenverzameling Zeeuws Archief). Lammens pakte zijn pen graag ter hand, want naast diverse publicaties schreef hij, zoals in de inleiding vermeld, maar liefst achttien banden met aantekeningen op maatschappelijk, geografisch en natuurhis torisch vlak. Het Surinaams Museum be waart het originele handschrift. Dat muse um is overigens gevestigd in het bekende Fort Zeelandia in Paramaribo, aan de Abra ham Crijnssenweg, de weg die is genoemd naar de Vlissinger die Suriname in 1667/ 1668 veroverde op de Engelsen. In kopie- vorm kunnen we Lammens’ aantekeningen (voor een deel) raadplegen in het Natio naal Archief in Den Haag en in het Zeeuws Archief in Middelburg. Lammens laat over zijn privéleven echter niets los. Dat betekent dat wij over de periode 1796-1806 in Axel/ Gentbrugge en de periode 1836-1847 in Den Haag nauwelijks iets weten. Door het verspreiden van zijn kennis wierp hij zich op als een schakel tussen de Zuid- Amerikaanse kolonie en het moederland Nederland. Zijn boek ‘Bijdragen tot de ken nis van de kolonie Suriname’dat de perio de 1816-1822 beslaat, werd als een van de beste beschrijvingen van Suriname tot dan toe beschouwd. Bijzonder was dat de stad Paramaribo werd beschreven, terwijl an dere auteurs zich beperkten tot het wel en wee op de plantages. Lammens had verder grote interesse in ornithologie en werd ge zien als groot kenner van het Surinaamse vogelleven.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 19