De Vlissingse Marine tijdens de Belgische Opstand (deel 3) Jan Kaljouw Gevechtshandelingen Veel lof voor de zeemacht Oktober 2022 19 getuurd hebben want de materiële schade was al groot en anders zou misschien de hele stad in puin geschoten zijn. En de tal rijke slachtoffers die er vielen was nog veel erger. Alleen op de schepen Euredice, de Komeet en de drie kanonneerboten vielen al zeven doden, en twintig zwaar- en zes tien lichtgewonden. In de stad zal dat aantal vermoedelijk nog groter geweest zijn. Maar van de legerleiding begon men zich wel zorgen te maken over het beleg van de stad. Het begon al winter te worden met kans op strenge vorst. Men was ook bang dat men de scheepsmacht voor Antwerpen terug zou moeten trekken wegens ijsvor- De commandant van de troepen in Antwer pen was vol lof over het optreden van de bemanning van de oorlogsschepen. In een speciale order betuigde hij zijn tevreden heid. Hier volgt deze: De Kapitein ter Zee J. Koopman Order van dag voor Zijne Majesteits Eska der gestationeerd bij Antwerpen ZEEHELDEN De dag van de 27ste Oktober heeft mij be wijzen opgeleverd dat het heldenbloed van uwe voorvaderen in ruime mate in uwe aderen stroomt. Uw gedrag is voorbeeldig geweest. Gij hebt gevochten met leeuwen moed en de Antwerpenaars overtuigd dat gij lijf en leven voor Zijne Majesteit over hebt. Ik ben hoogst voldaan over uw gedrag en zal Zijne Majesteit niet onkundig laten. Ik reken in het vervolg op uwe standvastigheid en moed en durf u reeds voorlopig van uwe overwinning ver zekeren. Rond vijfentwintig oktober 1830 begon het ook in Antwerpen onrustig te worden. Veel andere steden zoals Gent en Oostende wa ren toen al overgegaan naar de opstande lingen. Vooral ‘s nachts hoorde men veel kanon- en musketvuur. Er werd ook ge vuurd op de Nederlandse oorlogsschepen die in de haven en op de Schelde lagen. Het plaatselijk garnizoen dat vermoedelijk voornamelijk uit Belgen bestaan zal heb ben zal ook niet veel weerstand geboden hebben. Een klein deel zal zich misschien teruggetrokken hebben in de citadel. Die is nog lang in het bezit gebleven van de Nederlandse troepen. De kommies van aanneming, (een kantoor voor het aan nemen van rekruten) moest in allerijl de vlucht nemen. Kapitein Koopman, de com mandant van één van de oorlogsschepen was zo goed om hem met een sloep op te laten halen. Een beetje van de belangrijk ste papieren kon hij nog meenemen maar het grootste gedeelte niet. Evenmin als de geldkas. Maar daar zullen de veroveraars zich wel over ontfermd hebben. Bij andere kantoren was er helemaal geen gelegen heid om nog veel mee te nemen. Later ontstonden er felle gevechten tussen de opstandelingen enerzijds en de citadel en de schepen op de Schelde anderzijds. Met het logische gevolg dat er aan weerskanten veel slachtoffers gevallen zijn en ook veel materiële schade ontstond. Verscheidene huizen werden in brand geschoten en ook het Arsenaal en het Entrepot werden een prooi van de vlammen. Toen er vanaf de wal een verzoek kwam om op te houden met vuren werd er door het scheepsgeschut een korte pauze gehouden. Maar aangezien de vijand door bleef gaan met vuren was men wel gedwongen om dat weer te be antwoorden. Lang zal dat vermoedelijk niet

Den Spiegel | 2022 | | pagina 21