Oktober 2022 21 Kopje met afbeelding van Van Speijk met ontploffend schip; aardewerk. (Rijksmuseum Amsterdam). daar natuurlijk onmogelijk tegen opgewas sen. Met een andere boot heeft men nog getracht het eigen volk van boord te halen maar dat mislukte door het noodweer. Een vijandelijke officier verbood zijn militairen ook om met een roeiboot de mannen te hulp te komen. Er bleef dus niets anders over dan om overgave te onderhandelen. Daar zou evenwel ook niets van terecht komen, want toen van Speijk hier met een vijandelijke officier over bezig was, was een groepje van de veroveraars al bezig om in de mast te klimmen met de bedoe ling de Nederlandse vlag naar beneden te halen. En dat was een daad waarmee een Nederlandse officier op het hoogst ge krenkt en beledigd werd. Daarmee werd Nederlands trots op het hoogst onteerd en smaad aangedaan. Toen Van Speijk dat zag aarzelde hij geen moment om in te grijpen. Tegen de onderhandelaars riep hij nog: ‘wacht even, ik zal mijn papieren even halen’ en nadat hij tegen een bootsjongen geroepen had ‘maak dat je weg komt, ik ga het vuur in de kruitkamer steken’, snelde hij naar beneden in het schip en stak de lont erin. Met als gevolg natuurlijk dat er een geweldige explosie plaats vond en ge heel het schip in de lucht vloog. Het moet een verschrikkelijk drama geweest zijn toen het schip met ‘man en muis’, vriend en vij and, in stukken gerukt werd en uit elkaar barstte. De balken en planken van het schip zullen in die vuurzee als luciferstokjes ver brijzeld en over een grote afstand verspreid geworden zijn. Het ergste was nog wel de talrijke bemanningsleden die er bij omge komen zijn. Van de totale bemanning van dertig koppen konden er slechts een zestal uit die geweldige vuurzee ontkomen. Twee van hen konden aan de dood ontsnappen door overboord te springen. Eén werd er van het schip ‘afgeblazen’. Dat zal met drie anderen ook het geval geweest zijn. Die hadden het er ook levend afgebracht maar moesten met ernstige verwondingen in het hospitaal opgenomen worden. Ondanks het verschrikkelijke drama oogst te het alom grote bewondering. De ‘jonge onverschrokken en brave bevelhebber’ had geen andere mogelijkheid meer gezien om het schip met ere uit handen van de vijand te houden. Het was ook niet de eerste keer dat hij zich onderscheiden had. Hij was al eerder onderscheiden geworden voor moe dig gedrag en zelfopoffering. De Kapitein ter Zee Koopman, als com mandant van de divisie rond Antwerpen, betoonde ook zijn dank en bewondering door het schrijven van een brief met als in houd: Kapitein ter Zee J. Koopman De brief moest op alle schepen van de Admiraliteit van de Scheldemonden ‘met enige plechtigheid’ voorgelezen worden. Dit ‘ter aanmoediging en opwekking’ van anderen. In verscheidene steden werden acties ondernomen om een erezuil voor Van Speijk op te richten. Kleine stukjes ijzer en hout die kort na de explosie uit het wa ter waren opgevist werden als relikwieën Waarde Krijgsmakkers Hoewel door iedereen betreurd, vijand over tuigd, dat ‘s lands marine niet verbasterd is van de roem welke dezelve van eeuwen her mogt genieten en liever een eervolle dood verkiest dan één van schande verzelde mis handeling van het barbaars gepeupel.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 23