Onderscheidingen Oktober 2022 23 De begrafenis van Jacob Hobein in april 1888 op de ‘Algemeene begraafplaats’ aan het Kerkhof’s voetpad, later de Koudekerkseweg genaamd in Vlissingen. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen). JAN KALJOUW publiceert met enige regel maat over de geschiedenis van Oost- Souburg en omstreken. Onlangs ver scheen zijn boek getiteld Het Venetië van Walcheren. Te koop bij boekhandel ‘t Spui in Vlissingen, de Drvkkery in Middelburg en Primera in Oost-Souburg. Bij Koninklijk Besluit van 8 April 1831 kreeg Jacob nog een onderscheiding ook. ‘Voor zijn stoutmoedig en onverschrokken gedrag en het redden van de sloep met de vlag’ werd hij benoemd tot Ridder in de Militaire Willemsorde 1ste klas. Er werd ook nog een officieel tintje aan gegeven. Alle officieren en manschapen van nabu rige schepen werden uitgenodigd om naar het commandeschip, het fregat Euredice, te komen. Die lag in de haven van Terneuzen en stond onder leiding van de Schout bij Nagt Lewe van Aduard. Er werd ook een parade gehouden. Aan Hobeijn werd het gebruikelijke lintje uitgereikt en nog een zil veren beker. Drie anderen die zich op de kanonneerboot loffelijk gedragen hadden werden beloond met twee maanden extra soldij. Dat waren: Jonkheer J. Lijklama, Adelborst 1ste klas, P. Matthijssen, (als goede opperstuurman) en J. Gutschoudt, matroos 2de klas. Hobeijn heeft bovendien ook nog een gedenkteken gekregen. Het staat op de voormalige begraafplaats aan de Koudekerkseweg bij Vlissingen. van de sloepen in de modder vastzitten ook. Een poging om later de sloep nog los te krijgen mislukte ook. Bovendien was het er vanwege het vijandelijke vuur levensgevaarlijk. Van die sloep was nog het ergste niet, maar er stond ook nog de Nederlandse vlag op. Als die in handen van de vijand viel: dat was de grootste verne dering voor elke zeeofficier. En niet alleen voor de Nederlandse maar voor alle offi cieren over heel de wereld. Maar gelukkig: tijdens hoog water kwam de sloep vanzelf los. Maar wie waagde het om in zo’n ge vaarlijke situatie de sloep op te halen? Toen iedereen vertwijfeld naar de boot stond te kijken en dacht hoe moet dat nu, sprong plotseling een matroos (Hobeijn) in het wa ter en zwom met grote snelheid onder een ‘hagelbui van kogels’ naar de sloep toe. Hij hoefde alleen maar het touw waar de boot mee vastzat los te maken en de boot werd vanzelf door de stroom meegevoerd naar het schor waar de andere matrozen zaten. Gelukkig, de eer van de Nederlandse na tie en haar officieren was weer gered en Hobeijn was weer heelhuids bij de ande ren terug mogen komen. Wat zal dat een vreugde voor de bemanning geweest zijn. ‘Waarop de boot onder het hijsen van de Hollandse vlag onder luid hoera en onder hevig geweervuur langs de dijk zeilde en naar hun schip terugkeerde’.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 25