Voor de mast geveild Boedels aan boord bij de Commercie Compagnie Ad Tramper Vooraf Oktober 2022 3 In de literatuur wordt regelmatig gespro ken over de schamele bezittingen van de bemanning aan boord van een schip. Het ‘bijwonen’ van een aantal veilingen aan boord van schepen van de Commercie Compagnie schetsen soms toch een ander beeld. Natuurlijk, het komt dikwijls voor dat in de scheepskist van een overleden ma troos niet meer dan een paar hemden te vinden zijn, maar soms geeft zo’n kist heel wat meer prijs. En natuurlijk maakt het uit of we te maken hebben met een kapitein of met een scheepsjongen. Bij deze veilingen proberen we een glimp op te vangen van de zeeman, zijn bezit, zijn handel en wan del, zijn familie en een graf ver van huis. De slaven aan boord komen hier niet ter sprake, die hadden geen bezittingen, erger nog, ze waren ‘bezit’. De voornaamste bron voor deze bijdrage is het archief van de Middelburgse Com mercie Compagnie (MCC). Dit archief van honderd meter lengte bevindt zich in het Snauwschip De Nieuwe Hoop, ca. 1775; uitsnede van een schilderij van Engel Hoogerheyden. (Zeeuws Archief, Gemeente Middelburg, stadhuiscollectie, nr. 22.). Zeeuws Archief en is digitaal beschikbaar. Omdat het een van de weinige complete archieven is die de slavenhandel in al zijn facetten laat zien, staat dit archief op de UNESCO werelderfgoedlijst. Het kost weinig moeite om digitaal aan boord te stappen van een dergelijk slaven schip. Een plezierig reisje is het zeker niet. Niet voor de officieren, nog minder voor de overige bemanning en voor de gevangenen aan boord die aan de andere kant van de oceaan als slaaf worden verkocht al hele maal niet. De reizen betreffen meestal zogenaamde driehoeksreizen tussen Middelburg, de westkust van Afrika en West-Indië. Een enkele keer gaat het om een zogenaamde retourreis tussen Zeeland en West-Indië, dan is de slavenhandel niet het doel, maar De uit Bremen afkomstige opperkuiper Gerrit Voogt overlijdt op 6 mei 1779 aan boord van de Nieuwe Hoop, een slaven schip van de Middelburgse Commercie Compagnie. Een rederij die voorname lijk in slaven handelt. Twee dagen later worden zijn nagelaten bezittingen voor de mast geveild. De opbrengst bedraagt 18:17:00 Ponden Vlaams 113,10).1 Een fiks bedrag voor een zeeman, momenteel zou dit bedrag een koopwaarde vertegen woordigen van circa 1300. 1 Destijds hanteerde men geldbedragen in ponden, schellingen en groten Vlaams. Een pond Vlaams 6 gulden; 1 schelling 30 cent; 1 grote 2,5 cent. In de rest van het artikel zijn de bedragen omgezet in Nederlandse guldens.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 5