Oktober 2022 7 Het in de kantlijn van het journaal vermelde overlijden van Hans Hansen, 26 maart 1736. (ZA, MCC 363, scan 33). In de nacht van 25 op 26 maart 1736 over lijdt de matroos Hans Hansen aan boord van De Eendracht. In de kantlijn tekent de journaalschrijver een zandloper. Alle korrel- overleden derde waak Anthonie Bertram was eigenaar van een aardige wijnvoor- raad: naast een graadstok en 8 zeekaarten zijn er ook nog 54 bottels (0,85 l) wijn te koop: 36 rood en 18 wit. Een bijzonder bezit aan boord en iets dat regelmatig voorkomt is het houden van papegaaien of soortgelijke vogels. Dat zul len kleine soorten zijn geweest. In de nala tenschap van matroos Pieter de Pauw aan boord van de Welmeende bevindt zich een papegaai, deze wordt gekocht door onder stuurman J. Hollen voor 12,- De in februari 1762 van het schip de Prins Willem de Vijfde weggelopen matroos Mou- weris Willems laat twee papegaaien achter. Hoe hij daar aan kwam is onduidelijk, wel duidelijk is dat deze bij de veiling voor de mast veel geld opbrengen: 37,-. Ruim tweemaal zijn maandgage, de nood om te drossen moet hoog zijn geweest. Hans Hansen uit Fan0 (Denemarken) en Jacob de Ruyter uit Vlissingen De verkochte goederen van Pieter de Paauw, met on der andere een ‘pappegaije’ (let op de Zeeuwse schrijf wijze) voor 12,-. Daarboven wordt nog een ‘cooij’ genoemd. (ZA, MCC 165.1 scan 108). Derde waak Adriaan Raswa uit Noorwegen overlijdt op het snauwschip Zanggodin, zijn bezittingen worden verkocht op 16 januari 1769. Opvallend is ook hier de grote hoe veelheid aan kleding, 11 paar kousen en 6 paar schoenen, wat losse suiker, een par tij koffiebonen en koffiemolen, een partij tabak en een goudschaaltje met gewichten. Als laatste een kelder drank (8 flessen) en wat pijpen. De totale opbrengst bedraagt 228,18. Onderaan de streep wordt er later 3,60 afgetrokken. Daniël Rodrigo heeft voor dat geld zes paar oude schoe nen gekocht op de veiling, maar loopt la ter van boord. De Commercie Compagnie draait in elk geval niet op voor de kosten, die worden doorberekend aan de erven van Adriaan Raswa. De lijst bevat ook nog twee pruiken. Zelfs aan boord gaat de pruikentijd door. 'r z- f v*: f

Den Spiegel | 2022 | | pagina 9