Afb. 6. Oorlogsschade in Boulogne-sur-Mer, mei 1940. (Archives municipales, Boulogne-sur-Mer.) 10 SPUIJE 115 vertelden de inwoners van het dorp. We hadden er een zwaar hoofd in het vinden van nachtlogies en probeerden of liever Johannes probeerde het maar eens aan het eerste het beste boerderijtje van het dorp. Zij konden gedrieën geborgen worden, dus gingen wij nog maar een eindje door. Midden in het dorp kregen wij ook onderdak in een hofstede. De hofstede zat al grotendeels vol met Belgen. We konden daar melk kopen. Al gauw lagen we in 't stro te midden van aardige hulpvaardige jongens, die dekens en een plaats aanboden. De meeste waren Belgische jongemannen, die in Rouaan zich aan moesten melden voor het Belgische leger om zich te hergroeperen. Alle mannen van 16 tot 35 jaar moesten daarheen zien te komen en bevolkten nu de wegen met hun fietsen. Dinsdag 21 mei Omdat we het gevoel kregen van een ware wedloop naar de vrijheid, stonden we vroeg op en hadden eigenlijk Dieppe en tenslotte Le Havre als doel. We gunden ons echter niet veel rust en voort ging het weer op Rue aan. Door het sterk heuvelachtige gebied hadden we stevige klimpartijen en dat deed ons slechts langzaam vorderen. De auto's op de weg wisten eigenlijk helemaal geen meter meer vooruit te komen. Er reed zo nu en dan enig oorlogsmate- rieel op en neer, b.v. een vrachtwagen waarop een mitrailleur opgesteld stond, die baande zich een weg door de massa van voetgangers, auto's en fietsers. Wij wisten een grote groep paarden met militaire wagens voorbij te komen. Zo vorderden we nog steeds half lopend en dan weer eens fietsend. We hoorden al gaande, geruchten van een opgeblazen brug in onze route en de spanning groeide dan ook met de minuut. Een hele colonne Franse militaire auto's kwam tegen de stroom in. Deze wist niet snel genoeg vooruit te komen, zodat de officieren al wat op de fiets en lopend was in een laaggelegen korenveld stuurden. Ook de eerder voorbij gereden paardencolonne ging dwars door het korenveld. De brug bij Abbeville was opgeblazen. Daardoor was de doortocht over de Somme voor ons en de vele anderen geblokkeerd. Verder gaan

De Spuije | 2022 | | pagina 12