larwich seppe Amiens SPUIJE 115 17 Afb. 10. De route die de families Van der Straaten en Griep volgden op hun tocht door België en Frankrijk. Getekend aan de hand van de in de tekst genoemde plaatsen. waarbij wij ons nog als snelle trekkers voelden. Vooral kinderwagens sneuvelden bij bosjes, niet berekend, als ze waren, op een vracht van ettelijke koffers en afstanden van honderden km. Wat de Belgen echter ook achter moesten laten, hun gasmaskers in lange grijze bussen sleepten ze steeds mee, voor hun blijkbaar een kostbaar bezit. Het leek ons, naarmate we de Belgisch grens naderden, dat daar het beloofde land lag. Maar toch begon het langdurig fietsen in de knieën te zitten. Vooral Evelien begon verlangend naar boerderijtjes te kijken die op enige afstand van de weg lagen. Nog een poosje doorzetten zou ons echter over de grens brengen. Hetzelfde gevoel kregen we als met het binnen komen van Frankrijk, hoe zou het gaan om over de grens te komen? Eigenlijk onverwachts waren we er nadat we een barricade omzeild waren. Hier vond Maatje een pakje brood met vlees belegd, wat we als een gave beschouwden en van plan waren dit netjes soldaat te maken. Op de grens was een brugje of zoiets opgebla zen en langs de kant door de modder was een Donderdag 30 mei Ons restte nog een eindje over Brussel en Antwerpen. Een paar dagen nog fietsen en het zou gebeurd zijn. De trektocht van de afgelopen tijd en de geringe leeftocht was ons wel in de benen gaan zitten. De weg die we gingen was ook niet zo goed. Er zaten zwak glooiende eindeloze nieuwe doorgang. Een kwartier later begon het te regenen en toevallig vonden we onmiddellijk onderdak in een grote school. We waren nu in Quievrain. We vroegen niemand wat en kozen een goede plaats uit op de 1e verdieping. Het was er niet slecht. Maatje vond direct een half potje jam, waarvan ieder lekker smulde. We waren weer in België. Onmiddellijk togen we op zoek naar leeftocht. Dat lukte niet. Wel bier maar geen eten was er. Enfin we hadden nog wat. Er was voor de kinderen weer gele genheid om op het bord te krijten. Tegen het donker worden kwam er nog een familie in ons lokaal. We merkten op dat ze zonder eten gingen liggen en 's morgens zonder ontbijt weer verdwenen.

De Spuije | 2022 | | pagina 19