Naschrift van de redactie (Frank de Klerk) 18 SPUIJE 115 hellingen in. Lopen schoot niet op en fietsen was te zwaar. Over Mons naar Brussel voerde onze tocht. Er was door het oorlogsgeweld veel stuk en opgeblazen. De Duitse van het front terugkerende colonnes vrachtwagens begon nen zo nu en dan vluchtelingen mee te nemen. Hierop was onze hoop ook een beetje gevestigd ook al doordat de wind ons niet gunstig gezind was. Johannes ontdekte plots een huisje waar melk te koop was. We dronken een ongekend aantal kommen leeg. We gingen weer voort en toen we Brussel naderden kochten we zelfs een brood, we waren weer gered. In een cafeetje wat uit rustend (ook al een ongekende weelde) werd al sterk over warm eten gedacht. In de stad zouden we alles van onze gading vinden. Brussel fietsten we gedeeltelijk door en bij Gare du Midi (Zuidstation) leek alles heel normaal, behalve dan dat er veel Duitsers waren. We zochten een goed hotel. We wasten en plasten, schoren en verkleden ons. Daarna gingen we grootscheeps patés frites met vlees en sla eten. De kinderen maar ook de groten deden de tafel alle eer aan. We gingen slapen, voor het eerst in 20 nachten weer uitgekleed, in een gewoon bed. We hadden een weelderig zolderkamertje. Als we de andere morgen vroeg weg gingen konden we die dag misschien wel thuis komen. Maar ieder sliep echter met het stiekeme voornemen het er toch maar eens van te nemen en niet op een uurtje te zien. Vrijdag 31 mei Van Brussel ging het naar Antwerpen. Er was tegenwind en de weg verre van ideaal. Veel vluchtelingen waren er echter niet. Die begon nen zich te verspreiden over de rest van België en Hollanders waren er blijkbaar niet veel. We vorderden maar langzaam. Vooral Evelien was weinig ondernemend en had last van der knieën. Toen we een eindje op stap waren begon mijn achterband langzaam leeg te lopen. Na deze opgepompt te hebben was het al gauw weer zo. Plakken was het parool. In een garage vond ik het lekje. In die tussentijd hadden de anderen mogelijkheid gevonden om met Hollandse vrachtwagens mee te mogen rijden naar Breda. Deze auto's zouden over een paar uur vertrekken. Dit zou door ons dankbaar aanvaard worden. Een paar uur wachten hadden we er wel Zaterdag 1 juni Vader kwam ons per auto ophalen en we waren blij om nog in de voormiddag thuis te komen in Hansweert na een lange omzwerving door België en Noord-Frankrijk. voor over en we laden vast onze fietsen in een gesloten wagen. Er kwam echter bericht dat het vertrek uitgesteld was tot de andere morgen. Ons restte niets anders dan kalm door te fietsen. De wind was echter vermoeiend. Ongeveer 15 km. van Antwerpen wist Johannes een Duitse vrachtwagen te bewegen ons mee te nemen en met fietsen en al hobbelden we tot vooraan in Antwerpen. Het hielp toch een beetje. In Antwerpen wou Griep naar de Amerikaanse gezant. Een even uitgebreid maal als in Brussel zou ons wel lijken. Aan de ambassade, waar we toevallig langs kwamen hingen papieren aangeplakt dat er voor Hollandse vluchtelingen gelegenheid was om met auto's naar Breda te rijden. Wij naar de vertrekplaats, in de Zwart Zustersstraat, maar de fietsen konden niet mee, dus dat was niets voor ons. Aan de Gare Centrale (Midden Statie) kwam echter weer de bus naar Bergen op Zoom. We wachtten daarop. Het bleek echter dat er met moeite 2 fietsen op konden. De bus zelf zat al propvol. Vlug moest er besloten worden. De twee fietsen van ons stonden er zó op, en de Griepen zouden dan maar in Antwerpen blijven, doch kregen toch nog zin om door te rijden naar Krabbendijke naar Griep zijn zuster. Evelien had dit onmogelijk meer gekund. We kwamen zodoende te Bergen op Zoom, onverwacht bij kennissen, de Verseipen, binnenvallen. Hier hoefden we zogenaamd niet te eten maar we maakten wel al het brood wat ze in huis hadden was schoon op. We belden en telegrafeerden naar Hansweert en Den Haag. De familie Van der Straaten keert op 1 juni 1940 terug op Hansweert. Dat moet een koude kermis zijn geweest. Samen met Wemeldinge, Kapelle, Schore en Yerseke is Hansweert het zwaarst door de Duitse inval getroffen. Dit is een gevolg van het besluit van de Franse legerleiding om de westelijke dijk van het Kanaal door Zuid-Beveland als verdedigingslinie

De Spuije | 2022 | | pagina 20