1. 2. 3. Met dank aan de heer Jaap Griep voor het ter beschikking stellen van de tekst. SPUIJE 115 19 te beschouwen. Hierachter concentreren de sinds 10 mei toegesnelde Franse troepen zich. Alle overgangen over het kanaal, van noord naar zuid zijn dat de sluizen in Wemeldinge, de Bonzijbrug, de Postbrug, de Vlakebruggen en de sluizen in Hansweert, worden verdedigd. Als onderdelen van het Nederlandse leger in wanorde de Bathstelling en de Zanddijkstelling verlaten rond 15 mei, staan de Fransen er grotendeels alleen voor om de opmars van de vijand in de richting van Walcheren in elk geval te vertragen. Dat hadden de bondgenoten zich anders voorgesteld. Wel blazen de Nederlandse soldaten de Vlakebruggen op, en zetten ze de Postbrug open. Voor de Duitse troepen, gedreven om Vlissingen te bereiken, vormt het dichtdraaien van deze brug een koud kunstje. In Hansweert voert luitenant Dignimont het bevel over de 3e Compagnie van het 271e Régiment d'Infanterie. De manschappen krijgen op 15 mei al te maken met de oprukkende Duitsers. Aanvankelijk dwingt het Franse vuur, ook afkomstig van de Franse torpedoboot l'Incomprise, de vijand dekking te zoeken. Kort daarop volgt een Duitse beschieting van het grotendeels verlaten dorp. Daarbij lopen veel huizen, 48 stuks, schade op, andere branden tot de grond toe af. Op 16 mei krijgt de vijand voet aan de grond aan de westzijde van het kanaal. De gevechten op deze dag kosten een kleine honderd man Franse sol daten het leven. Na 17 mei 1940 is de bezetting een feit, en keren de gevluchte inwoners van Hansweert terug naar huis. Als de familie Van der Straaten enkele weken later thuiskomt, is het puinruimen nog maar net begonnen. Voor meer informatie: L.H. Brugghe, De Franse Slag. De Spuije 75, winter 2008. Herman Amersfoort, Piet Kamphuis (redactie), Mei 1940. De strijd op Nederlands grondgebied. Den Haag 2007. Ministerie van Oorlog, De strijd in Zeeland, mei 1940. Den Haag 1954. Bas Oele, Schore, een Zuid-Bevelands dorp. Nehalennia 214. Winter 2021. Frank de Klerk, De oorlog in stukken. Goes 2009. L.W. de Bree, Zeeland 40-45. Middelburg 1979. Noten: Teunis Bastiaan van der Straaten is geboren op 7 juli 1902 in Rotterdam, zoon van Adrianus van der Straaten en Willemijntje van Dam. Hij is getrouwd op 1 oktober 1930 in Hansweert met Eveline Suzanne van Dijk, ze kregen 2 kinderen. (Deze informatie is onderdeel van Stamboom Snoeij-van den Donker-Elich-Sundermeijer- Martens van Paul Snoeij op Genealogie Online.) Willem Henri Cornelis Christiaan Johannes Lucas Luyckx was huisarts in ‘s-Heerenhoek. Gedurende tientallen jaren was hij een prominent en zeer gezien man in het dorp. Hij werd in 1887 in ‘s-Gravenhage geboren en kwam in 1920 vanuit Leiden als arts naar ‘s-Hee- renhoek, waar toen allang geen dokter meer woonde. Omdat zijn broer Theo sinds 1918 hier burgemeester was, zal de komst van de dokter zeker daaraan te danken zijn. De dokter deed vrijwel alle visites op de fiets; alleen voor veraf wonende patienten maakte hij gebruik van een taxi. In 1958 ging de praktijk van dokter Lucas Luyckx over naar zijn zoon Jan. De ‘oude’ dokter overleed in 1968. Zijn vrouw heette Antonia van ’t Westeinde. (Uit: ‘s-Heerenhoek in oude ansichten deel 2.) Johannes Willem Griep wordt op 17 maart 1903 op Hansweert geboren. Hij werkt enige tijd in Arnhem en Amsterdam. Hij trouwt op zijn 29e verjaardag, in 1932, te Kruiningen met de bakkersdochter Maatje van Eenenaam. Hij werkt dan als administrateur en is later commissaris bij Aannemersbedrijf v.d. Straaten te Hansweert. Ze wonen in Kruiningen, Vlissingen en Middelburg en krijgen één zoon. Johannes Willem. Griep overlijdt op 17 november 1978 te Middelburg en zijn vrouw in 1990 in verpleegtehuis Ter Boede in Koudekerke. Het echtpaar wordt begraven in een familiegraf te Kruiningen. (Bron: http://home.planet. nl/~artrako/Hansweert/Personen/Jacob1867-NL. html#JohannesW1903.)

De Spuije | 2022 | | pagina 21