De Zeeuwse streekdrachten, Goed gemutst Hester van Rees 20 SPUIJE 115 Afb. 1. Omslag van het boek. (Alle foto's: Mart Bakx.) Het boek De Zeeuwse streekdrachten, Goed gemutst verscheen in de zomer van 2021. Het is het derde boek over streekdrachten na Streekdrachten in Zeeland en Zeeuwse streekdrachten, handboek voor het maken van kleding. Omdat streekdracht niet compleet is zonder muts en het vorige boek anders te dik zou worden is dit boek uitgebracht, hele maal gewijd aan de Zeeuwse mutsen van alle Zeeuwse eilanden. Het heeft als doel kennis en kunde van de Zeeuwse streekdrachten voor altijd vast te leggen. Het boek heeft recent een prijs gekregen als 'Beste Zeeuwse Erfgoedboek van Zeeland', op 9 november 2021 uitgereikt door de Commissaris van de Koning, de heer Polman. Voor het ontstaan van de muts in de streek dracht gaan we eerst even terug in de tijd. Het was eeuwenlang in verschillende culturen voor vrouwen niet toegestaan - en in sommige landen nog steeds niet - om met onbedekt hoofd in het openbaar te verschijnen. In eerste instantie droeg men alleen een mutsje over het haar. Vervolgens werd er een gevouwen of gedrapeerde doek overheen gedragen. Deze doek werd in de loop der tijden meer in model gebracht met naden en door toevoeging van kostbare kant. Het werd verplicht om bij de dracht mutsen te dragen. De bovenmutsen in de Zeeuwse streekdrach ten van na 1825 kunnen herleid worden tot vier grondvormen, die zich vandaaruit verder ontwikkeld hebben. In dit boek worden negen regio's onderscheiden: Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland, Noord-Beveland en Axelse burgerdracht, Walcheren en Arnemuidse vissersdracht, Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuidse burgerdracht, Zuid-Beveland, Land van Cadzand, Land van Axel en tot slot Land van Hulst. Ik vond het apart dat de dracht op Noord-Beveland en in Axel in Zeeuws- Vlaanderen kennelijk zo op elkaar lijkt dat ze in hetzelfde hoofdstuk worden beschreven. Hoe zou dat komen? Op de kaart kijkend ligt de grote zeearm van het Sloe schuin tegenover de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen. Handel over en weer zal zijn weerslag in de streekdracht gehad hebben, stel ik me voor. De auteurs van de laatste twee boeken hebben - als vrijwilligers - hieraan zo'n twaalf jaar gewerkt. De gedachte was dat alleen het tonen van de drachten in een museum en het kunnen beschrijven hoe men er vroeger uitzag niet voldoende was, om voor de toekomst de interesse van het publiek in de Zeeuwse dracht te behouden. Men zou ook in staat moeten zijn de dracht na te maken, tien jaar geleden waren er nauwelijks nog 'boerenvrouwen' in leven om dat te kunnen vertellen. Het gaat immers om Zeeuws erfgoed, immaterieel erfgoed, dat tweehonderd jaar heeft bestaan. Dat moet bewaard blijven! Susan Bakx-Plasmans, modeontwerpster van het team, dacht nog een stap verder. Het zou geweldig zijn als de muts inspiratiebron zou kunnen zijn voor modeontwerpers, of anderen die daarvoor interesse hebben. Daarover verderop meer.

De Spuije | 2022 | | pagina 22