SPUIJE 115 23 nog een succes. En nog een verhaaltje. Een boerin had een vriendschappelijke verhouding met haar dienstmeisje, dat van eenvoudige afkomst was. De boerin had geen kinderen en ze schonk haar gouden mutsenbellen aan haar dienstmeisje. Die was daar heel blij en vereerd mee. De volgende zondag verscheen het meisje trots met de gouden mutsenbellen van haar bazin aan haar muts in de kerk. Arm kind! De week erop sprak het hele dorp er schande van. Wat een verwaandheid, wat denkt die meid wel? Een dienstmeisje met gouden mutsenbellen aan de muts, dat kan echt niet! Ze was uit de gratie en heeft ze nadien nooit meer gedragen. Deze verhaaltjes illustreren een tijd waarin iedereen streekdracht droeg, al was het per regio anders. En de maatschappelijke positie bepaalde wat je wel of niet kon dragen. Dat gold ook voor de muts. Zonder muts was je immers niet aangekleed. Dat het dragen van klederdracht tweehonderd jaar heeft geduurd, al werden ook wel vernieuwinkjes aangebracht, is wel heel bijzonder. Het is niet meer invoel baar voor jongeren en ouderen van nu. Dat de auteurs erin zijn geslaagd om de dracht per regio uit te werken en daarnaast de ver schillen per dracht in de tijd te beschrijven en uit te tekenen, zodat het na te maken is, mag als een buitengewone prestatie gezien worden. Met recht dat de auteurs hiervoor de Zeeuwse Erfgoedprijs hebben gekregen! Zoals eerder gezegd zag Susan Bakx-Plasmans als modeontwerpster een manier om de muts tot inspiratiebron te maken. Susan is zelf aan de slag gegaan en heeft elementen die haar aanspraken uit de muts op een andere manier uitgewerkt. Hier worden twee ontwerpen van haar getoond: het deel van de muts waardoor ze werd geïnspireerd en daarnaast haar eigen ontwerp als voorbeeld hoe je je kunt laten inspireren. Haar werk is bijna haute-couture, maar het is een voorbeeld, iedereen kan er op eigen manier mee aan de slag. Eenvoudig kan ook leuk zijn en waarschijnlijk goedkoper. Momenteel gaat er een expositie rond langs de Zeeuwse musea die bestaat uit moderne kledingontwerpen en sieraden die geïnspireerd zijn op de streekdrachtmutsen. Die is inmiddels te zien geweest in het HMDB in Goes, in de Meestoof in Sint-Annaland om vandaar naar Axel te gaan van maart tot en met augustus 2022. Vervolgens komt die nog naar Zuidzande en Veere in 2022. (Als de pandemie tenminste geen roet tegen de mutsen gooit.) De auteurs van De Zeeuwse streekdrachten Goed gemutst zijn Mart Bakx, Susan Bakx- Plasmans, Liza van der Heijden-van der Werf en Wim van der Heijden. De prijs van het boek bedraagt 39,95, ISBN 9789462584013.

De Spuije | 2022 | | pagina 25