SPUIJE 115 Tl Het gering aantal bewoners tot de twaalfde eeuw zal een belemmering zijn geweest om al vroeg interlokale dijken aan te leggen.1) Veel van de middeleeuwse nederzettingen op Noord-Beveland bevonden zich langs de kusten. De bewoners zullen zich hier voornamelijk hebben bezig gehouden met visserij en handel (zout en wol). De naam Kortgene (Cortecene) wijs op een kleine inham, die als haven dienst deed. In Engelse rekeningen genoemd havenplaatsen op het eind van de dertiende eeuw, waren Middelburg, Kortgene, Wolphaartsdijk, Arnemuiden, Zierikzee, Westen Schouwen, Vlissingen, Westkapelle, Kats, Goes en Biezelinge.8) verhoogde strandwal of duinrichel aan de monding van de Schelde heeft gestaan. Er zijn geen schriftelijke bronnen van vóór 976 die Noord-Beveland beschrijven. Noord-Beveland zal in de tiende eeuw voor namelijk uit schorrenweiden hebben bestaan waarvan een deel behoorde aan de Sint Baafsabdij te Gent. Er verbleven mensen op het eiland die niet alleen verspreid woonden, maar zich ook in nederzettingen hadden gevestigd. Uit grondboor onderzoek blijkt dat de neder zettingen zich niet, zoals in de overige delen van Zeeland, op zogenaamde 'kreekruggen' bevonden. Deze met voornamelijk zand opgevulde getij- degeulen zijn niet aangetroffen in de bodem van het oude Noord-Beveland. Daarmee onderscheidde Noord-Beveland zich van de rest van Zeeland, waardoor de bewoning hier mogelijk later en waarschijnlijk trager op gang is gekomen. De daaraan gekoppelde ontwikke ling van het land door landbouwactiviteiten zal eveneens zijn achtergebleven met de rest van Zeeland vanwege het ontbreken van de goed te bewerken en vruchtbare kreekruggen. Op diverse plaatsen liggen de toppen van oude woonhoogten tot aan het huidige maaiveld, zoals van Emelisse en Machielsdorp. Ook de kerk van Kortgene staat nu nog hoger dan de directe omgeving. De plaats van de toren van Oud-Wissenkerke ligt ook iets hoger dan de directe omgeving. Diverse hoogten waarop boerderijen hebben gestaan zijn nog terug gevonden. De bewoners van het eiland hebben zich beschermd tegen de hoge vloeden door het aanleggen van hoogten. De naam Geersdijk (1216) duidt op de aanwe zigheid van een lokale middeleeuwse dijk.5,6) Rond de nederzettingen op Noord-Beveland hebben zeer waarschijnlijk lokale dijkjes gelegen die vanaf de tiende en elfde eeuw zijn aangelegd, om de akkers te beschermen tegen het zoute water. Inundatie 1530 Diverse bronnen vermelden dat de dijken van Noord-Beveland regelmatig en voor lange duur in erbarmelijke omstandigheden verkeerden. De voortdurende erosie van de oevers langs de Schelde en de Zandkreek zullen het voorland steeds verder hebben verkleind.9) De dijken werden daardoor kwetsbaar in het bijzonder tijdens stormen. Oevers en dijken liepen daardoor grote schade op. Herstel kostte de bewoners veel tijd en geld. Het bestuur was niet capabel om het dijkonderhoud op een goed peil te houden.10) Op 27 september 1477 was er de Cosmas- en Damianusvloed. Als gevolg daarvan werden bij Wissenkerke op Noord-Beveland steenstortin gen en dijkwerken uitgevoerd.11) Dit duidt op dijkvoetversterking om dijkval tegen te gaan. In die tijd werden oevervallen niet voorzien en daardoor dijkvallen niet voorkomen. De bewo ners trokken zich terug door het aanleggen van inlaagdijken, zoals dit bij Oud-Hamerstee is gebeurt.12) De stormvloed op 5 november 1530 (Sint Felixvloed) werd het eiland fataal. De te lage en zwakke dijken zullen het door de storm opgezweepte water niet hebben kunnen keren. Binnen drie dagen stond het gehele eiland onder water, schrijft Jan Reygersberch van Cortgene die de stormvloed zelf meemaakte.13) Spoedig na de overstroming werd begonnen met het aanleggen van ringdijken rond de plaatsen Kortgene, Emelisse en Kats. Dit duidt erop dat deze plaatsen na de overstroming nog werden bewoond. Binnen veertien dagen werden de gevluchte mensen opgeroepen terug te keren naar het eiland om mee te werken aan het herstel van de dijken. Bij weigering werden hun bezittin gen verbeurd verklaard. Vele dijken bleken onherstelbaar beschadigd. Van buitenaf werden met schepen zoden aangevoerd om dijkgaten te dichten. Verwoede pogingen werden in

De Spuije | 2022 | | pagina 29