Jacobapolder Van tot in m Lp van Wormer Gem. nivo in 'WWWV meters Huidig maaiveld Zand nivo 1,2 +NAP 0,5 +NAP 1,S-NAP Ojihï 2,2-NAP HoIJLveen nivo Veen dikte 1-1,3 +NAP D,3-0,S+NAP 1,5-2,3 -NAP 0 -0,5 m 1,S - -NAP SPUIJE 115 35 de voormalige westkust van het eiland, ten noorden van Kamperland in de bodem is teruggevonden. Mogelijk is hierop het mid deleeuwse Camperland gesticht. Opvallend is dat in het oudland van Noord-Beveland, in tegenstelling van de andere eilanden, geen kreekruggen teruggevonden zijn waarop de nederzettingen zijn gesticht. Ook blijkt dat de Wijtee geen diepe geul was, restanten van het Hollandveen bevinden zich hier nog in de bodem. Waarschijnlijk was de Wijtee in de middeleeuwen een laaggelegen, uitgemoerd, nat gebied dat buiten de eerste bedijkingen is gehouden. Van de dijken langs de Wijtee, waarvan in de historische bronnen sprake is, is niets meer terug gevonden, ook niet van de afdamming hiervan. De middeleeuwse nederzettingen zullen zijn beschermd tegen de regelmatig voorkomende hoge vloeden die over het nog onbedijkte schorlandschap stroomden. De oudste bewo ning is waarschijnlijk op aangelegde terpen ont staan, zoals nog te zien is bij Machielsdorp en bij archeologische opgravingen is aangetoond. Maar er zullen rondom de nederzettingen ter bescherming van de landbouw ook lokale dijken zijn aangelegd. Deze vinden we niet meer terug met uitzondering van het ringdijkrestant rond het dorp Weele. Dat is terug te zien op de land- meterskaarten uit de zestiende en zeventiende eeuw. Ook de toponiem Geersdijk geeft aan dat er lokale dijken zijn geweest. In 1206 wordt bij het huidige Kats 'Souburgdijk' genoemd, welke plaats met kerk al eerder was gesticht.29) Met de hulp van de bodemanalyse en de dijkrestanten die zijn ingemeten en op kaart gezet, is met redelijke zekerheid de locatie van de zogenaamde ringdijk rond het eiland Noord-Beveland vastgesteld. Deze ringdijk was de jongste dijk van het eiland van vóór 1530. Mogelijk zijn door dijkvallen oudere dijken verloren gegaan en zijn nieuwe dijken meer binnenwaarts gelegd, zoals we in de schrifte lijke bronnen kunnen lezen over Hammerstede en bij Kortgene. Tabel 2. Bodemprofiel oude strandwal Noord-Beveland. (Uit: Vos, 1997. Strandwal tussen 500 en 1000.) Bronnen en literatuur: Alma V de Groot (IMARES Wageningen UR) Bregje K. van Wesenbeeck (Deltares) Jantsje M. van Loon-Steensma (Wageningen Universiteit) Rapportnummer: C004/13. Baeteman, C. 1999 en 2006: De laat-holocene evolutie van de Belgische kustvlakte: Sedimentatieprocessen versus zeespiegelschommelingen en Duinkerke transgressies. Beets e.a., Holocene ontwikkeling van de Nederlandse kust, 1994. Bruin De M.P. en Wilderom M.H., Noord-Beveland, Middelburg 1961. Chamuleau B., Twaalfde-eeuwse ringdijken, 2006. Chamuleau, De eerste ringdijken, 2008 (niet uitgegeven). Chamuleau B. en Jongepier H., Poldersedijk, de oudste dijk van Zuid-Beveland, Middelburg 2015. Chamuleau B., De oude Havendijk, Archeologische waarnemingen dijkprofiel, havendijk aan de Havenstraat te Colijnsplaat, gemeente Noord-Beveland, Zeeland, 2019. Chamuleau B., De stormvloed van 1134 en de gevolgen hiervan, 2020 (in behandeling). Chamuleau B., Vroege lokale dijken midden Zuid-Beveland, 2020 (in behandeling). Dekker C., Zuid-Beveland, De historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de Middeleeuwen, Assen 1971. Ferguson, H.A., Dialoog met de Noordzee. Tweeduizend jaar deltawerken, Hippolytushoef 1991.

De Spuije | 2022 | | pagina 37