I -JAk ro '-to - 7 n I 1 SPUIJE 115 39 Afb. 3. Bovenaanzicht van een maquette waarmee de verschillende fasen van de afsluiting van het Veersegat wordt weergegeven: fase 7, afsluitdijk met aan de linkerhoek aangebrachte zandaanvul- ling, 1958-1960. (Zeeuws Archief, Historisch-Topografische Atlas Veere (HTAV), nr 505.) Het ministerie van volkshuisvestiging en bouw nijverheid kreeg een nieuwe naam: ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Daarmee werd duidelijk gemaakt dat dit beleidsterrein belangrijker zou worden. Immers, de ruimte was schaars en er was zorg over de bevolkingsexplosie. Voorspellingen gaven aan dat Nederland in het jaar 2000 twintig miljoen mensen zou tellen! Via een collega met wie Ad samenwerkte aan de modellen van het Veerse Gat, kwam hij in 1965 in Den Haag te werken bij de Rijksplanologische Dienst. Toen nog een kleine dienst die steeds verder werd uitgebouwd. Het was een dienst die jonge mensen aantrok en waar met groot enthousiasme werd gewerkt. Het was een heel goede ploeg met mensen. Verschillende van hen zijn later hoogleraar geworden. De dienst was heel vernieuwend en creatief. Er werden discussiegroepen gevormd en het was geweldig om midden in die discus sie over de toekomst van Nederland te staan. We noemden ons zelf wel eens ‘de provo's van het Rijk'. Er heerste een sfeer van ‘Wij gaan Nederland ontwerpen!' We tekenden letterlijk de kaart van Nederland opnieuw. Het paste geheel in de gedachte van een maakbare samenleving, zoals die in de jaren zestig bestond. De dienst had een enorme invloed. In 1966 kwam de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening uit en dat is een kunstwerk geweest. Een nota die voor decen nia de inrichting van Nederland heeft bepaald. Voor het eerst werden ook landschap en ecologie opgenomen in een nota. Heel Nederland keek uit naar de jaarverslagen van de dienst en naar het voorwoord van de directeur, Theo Quené.5) Er kwam een afdeling landschap en ecologie onder leiding van de latere hoogleraar Frans Maas. Langzamerhand kwam er belangstel ling voor evenwicht in de natuur en evenwicht tussen mens en natuur. Daar zat ik toen opeens middenin om daar ideeën over te ontwikke len. Praktisch gezien was het industriegebied Moerdijk het eerste gebied waar onze ideeën over landschap en ecologie werden toegepast. In de ontwikkeling van dit industriegebied werden voor het eerst Groenzones opgenomen. Uiteindelijk minder dan we wensten maar toch... Naar Zeeland! Wil je het landschap begrijpen, dan moet je ook de historie kennen Met het almaar groter worden van de Rijksplanologische Dienst verdween ook een beetje de creativiteit. Tijd voor een nieuwe stap. In het landelijk overleg had Ad veel contact met provinciale planologische diensten. Ook met '"'■-S '1

De Spuije | 2022 | | pagina 41