SPUIJE 115 41 Afb. 5. Ad Beenhakker met een aantal leden van de Heemkundige Kring tijdens een fietstocht, rond 2007. (Foto 5 en 6 Heemkundige Kring De Bevelanden.) HKDB-bestuurslid Hoe kijkt Ad terug op al die jaren als bestuurslid? Ik was de opvolger van Izaac Ovaa. Een man voor wie ik veel bewondering koester en die met ere moet worden genoemd. Hij had alleen lagere school maar had zichzelf enorm ontwik keld. Izaac was landmeter en bodemkundige maar wist ook alles over de landbouw. En hij kon er zo mooi over vertellen. Ik heb te maken gehad met vier verschillende voorzitters en heb heel wat bestuursleden zien komen en gaan. Al die tijd was de sfeer goed en dat is ook de reden dat ik er steeds plezier in heb gehad. Er was een grote continuïteit in het bestuur. In die eerste jaren ging het er nog formeel aan toe, we noemden elkaar meneer en mevrouw. Vooral in de beginjaren was er een heel nauwe band tussen het bestuur van de Heemkundige Kring en het archief. Dat is nu wat minder. Ik stam nog uit de tijd dat je zo het depot in kon lopen. In de studiezaal trof je mensen als professor C. Dekker, een 'god' in het archief! Met een kop koffie en A. en C. Beenhakker, leden van het eerste uur De Heemkundige Kring de Bevelanden werd in 1975 opgericht op initiatief van de toenma lige burgermeester Huber en de toenmalige gemeentearchivaris Abelmann. Dat was natuur lijk een gouden zet! Wie wil er geen lid worden van een vereniging die door een burgemeester is opgericht! A. en C. Beenhakker waren leden van het eerste uur. Er wordt altijd gezegd: dat heb je zeker van je vader! Het is omgekeerd. Mijn vader heeft het van mij. Ik heb hem aangestoken. Mijn vader was eerst timmerman en werd na het behalen van enkele aktes leraar op de ambachts school. Pas na zijn vijfenzestigste is hij gaan foto graferen, ontwikkelde zich tot molendeskundige, dook in de genealogie en was een groot kenner van de Kloetingse geschiedenis. Misschien heeft C. Beenhakker wel meer in de Spuije geschreven dan ik! Mijn vader voelde zich helemaal thuis in de Kring. En natuurlijk de liefde voor het verhaal. Ik ben er fier op dat ik over elk dorp in Zeeland een verhaal kan vertellen. Dat was ook de boodschap aan het eind van zijn afscheidsspeech bij de Heemkundige Kring: Blijf het verhaal vertellen. En zo zijn we dan toch uitgekomen bij de Heemkundige Kring. een sigaar in de hand. Dat is tegenwoordig ondenkbaar. Welke ontwikkelingen heeft Ad in de HKDB gezien? Ziet hij bepaalde tendensen in de regionale geschiedschrijving? Ik zie niet zozeer een verandering in onderwerpkeuze als wel in de manier waarop het wordt aangeboden. Elke heemkundige kring heeft zijn eigen cultuur. De HK De Bevelanden had een aantal tradities die werkelijk uniek waren. Het leukste vond ik zelf de fietstochten, soms door weer en wind. Die zijn ontstaan uit de natuurgidsencursussen. Het was zo'n succes, dat ze opgenomen werden in het programma. Ook de dorpswandelingen onder leiding van Jan de Ruiter waren uniek. Bestaan er eigenlijk nog dorpswandelingen? Bij de Buiten- Bevelandse excursies naar België of andere delen van Nederland zagen we op den duur juist een dalende belangstelling. Dat heeft waarschijnlijk te maken met de toegenomen eigen mobiliteit. Het onderzoek naar veldnamen mag niet onvermeld blijven. Dat is heel typerend voor de HKDB. Bijzonder was natuurlijk ook dat we met een clubje mensen uit de Kring actief betrokken zijn geweest bij de naamgeving van een aantal infrastructurele werken, zoals de 'Drie Klauwen' bij het verkeersknooppunt van de Sloeweg en bij de naamgeving van het viaduct 'Gosvazze'. De Spuije Geldt die eigen cultuur ook voor de Spuije? Zeker. Bij sommige heemkundige verenigingen is het blad van de vereniging toch vaak een soort

De Spuije | 2022 | | pagina 43