42 SPUIJE 115 Afb. 6. Jan de Ruiter en Ad Beenhakker tijdens de dorpswandeling in Lewedorp in 2005. clubblad. De Spuije is dat niet. Daarin wordt het toch wat groter en diepgravender aange pakt. En de formule werkt want er is altijd een toestroom van artikelen. Dat is heel bijzonder. Ik heb enorme bewondering voor Jan de Jonge en hoe hij het tijdschrift leidt. Mist Ad iets in de Spuije? Nee, dat kan ik eigenlijk niet zeggen. Je bent natuurlijk ook afhankelijk van het aanbod. Misschien zou het aardig zijn om in de Spuije wat aandacht te besteden aan varia, kleine wetenswaardigheden, korte stukjes over musici, kunstenaars, plaatselijke grootheden of een voorbeeld uit het depot van het museum. Daar houden mensen wel van. Kleine artikelen, maar inhoudelijk sterk. De toekomst van de HKDB We zijn benieuwd hoe Ad de toekomst van de Heemkundige Kring De Bevelanden ziet. Het ledenbestand van de HKDB veroudert. Mensen worden tegenwoordig pas lid na hun pensione ring. Het is bijzonder dat de Heemkundige Kring zijn ledenaantal heeft weten te behouden en tijdens Corona het ledental zelfs is toegenomen. Dat komt ook omdat de HKDB nieuwe commu nicatiekanalen heeft ingezet. We hebben een heel actieve secretaris, Frits de Kaart, die via de Facebookpagina heel veel mensen weet te bereiken. Je ziet de bekendheid van HKDB en de belangstelling ook aan de vragen die digitaal binnenkomen van particulieren en overheid. Zo'n initiatief als de Klankbordgroep waar vragen aan kunnen worden voorgelegd is zo leuk. Ik blijf daar graag aan deelnemen. Tot slot Ad heeft aan heel veel projecten meegewerkt. Twee springen eruit. Het leukste project dat ik in mijn leven heb gedaan was toch wel de samen stelling van ‘Naar Zeeland'.7 Daar ben ik twee jaar mee bezig geweest en had daarin volledige vrijheid en veel hulp. Ik schrijf dat gewoon met het pennetje want achter een toetsenbord kan ik niet denken. Als ik er nog een moet noemen dan was dat het schrijven en samenstellen van 'Deltalandschap', onder andere samen met Chiel Jacobusse.8) Ad heeft samen met Frank de Klerk in 2016 een lezing gehouden over Bevelandse landschaps schilders. Wij zijn benieuwd of daar nog een boek in zit. Ja en nee, er is nog genoeg materiaal over de Bevelanden, maar ik denk niet dat ik dat nog zou kunnen voltooien. Ik verzamel nog steeds wel materiaal. Ook over de schilders van Schouwen-Duiveland zou ik nog graag een boek maken, daar is nog veel meer materiaal over, dus daar zou ik wel voorrang aan geven. Het zal meer zoeken zijn en je moet wat minder kritisch zijn. Maar Corona heeft ervoor gezorgd dat ik toch contacten kwijt ben geraakt en je komt in deze tijd ook minder makkelijk aan je bronnen. Ik denk dat die droom wel een droom zal blijven. Frank de Klerk heeft gelijk. Met het vertrek van Ad uit het bestuur van de HKDB heeft het bestuur een jas uitgedaan in kennis, ervaring en contacten. Maar gelukkig hebben we van Ad de toezegging gekregen dat we altijd een beroep op hem kunnen doen en onze vragen aan hem kunnen blijven stellen. En Ad, die dorpswandeling komt weer terug hoor! In Baarland, juli 2022. Noten: 1. In de Spuije, 114 (2021) 2. 2. W. van der Ham, Johan van Veen, meester van de zee. Grondlegger van het Delta Plan, Amsterdam 2020. 3. Inmiddels gepubliceerd in Zeeland, 4 (2021), 187-190. 4. Het Waterloopkundig Laboratorium was in gebruik tot 1995 en is sinds 2015 een Rijksmonument. Het is tegenwoordig eigendom van Natuurmonumenten onder de naam Waterloop- en Voorsterbos. 5. Theo Quené was directeur van de Rijksplanologische Dienst van 1967-1972. 6. J. van Damme, Ad Beenhakker, planoloog en kunst beschouwer, in Provinciale Zeeuwse Courant, 2 juli 2016, 50-51. 7. A. Beenhakker, Naar Zeeland! Schilders van het Zeeuwse Landschap, Vlissingen 2016. 8. M.A. Hemminga (red.), Deltalandschap, Natuur en Landschap van Zuidwest-Nederland in historisch perspectief, Heinkenszand 2004.

De Spuije | 2022 | | pagina 44