Boekpresentatie: Luchtoorlog boven Zuid-Beveland, door Wim de Meester en Kees Stoutjesdijk Hester van Rees SPUIJE 115 43 Afb. 1. De auteurs Wim de Meester (links) en Kees Stoutjesdijk (rechts), met in hun midden gemeentesecretaris mr. Arnold van den Berge van Kapelle. (Foto's ww2 research.) De boekpresentatie vond plaats in de fraaie NH-kerk in Kapelle op 4 november 2021. De kerk zat voor driekwart vol met geïn teresseerden. Behalve de burgemeesters van Reimerswaal, Kapelle, Borsele en Goes waren aanwezig: kolonel Andreas Meister, militair attaché Benelux en verbonden aan de Ambassade van de Bondsrepubliek Duitsland te Den Haag; majoor Alexandre Joanne van de Armée de l'Air (Franse Luchtmacht); de Nederlandse luchtmacht werd vertegenwoor digd door majoor Bart Aalbers. Ook aanwezig was Ad van Riel, directeur-eigenaar van REASeuro te Riel (Explosives Advices Services Europe BV), een onderneming die wereldwijd werkt aan het opsporen en veilig maken/ verklaren van gebieden waar bouwprojecten moeten ontstaan. Kees Stoutjesdijk introduceerde de boek presentatie. Er zijn al drie delen verschenen: over Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen. De twee boeken over Zuid-Beveland vormen samen het vierde. De schrijvers hebben gekozen voor twee boeken over Zuid-Beveland, omdat daar zoveel verhalen leefden - meer dan op andere eilanden - zodat het de moeite waard was daar aandacht te besteden. Die persoonlijke touch blijkt aan te spreken, ook bij de jeugd! De Dodenherdenking op 4 mei bijvoorbeeld blijkt ook jongeren te interesseren. De eerste toespraak was van de Duitse kolonel Meister. In uitstekend Nederlands kwam hij even terug op de oorlog maar richtte zich toen op het herdenken. Herdenken is altijd een verlangen naar kennis, verhalen en foto's die een gezicht geven aan wat zich - in dit geval - op Zuid-Beveland heeft afgespeeld. Kennis is het beste wapen tegen nationalisme. De vrijwilligers die zich hebben ingespannen om die kennis vast te leggen, dragen bij aan het begrip. Hij legde daarbij de nadruk op de goede samenwerking tussen Duitsland en Nederland. Zulke grensoverschrijdende samenwerking geeft hoop voor de Europese samenwerking! Persoonlijk vond ik het knap dat hij tussen de overwegend ouderen in de kerk die de oorlog nog hebben meegemaakt zo rustig zijn woord deed. Daar wekte hij sympathie mee, wat mij betreft. De Franse majoor Alexandre Joanne was dankbaar voor de gelegenheid hier te zijn, om de strijders te herdenken. Als laatste spreker gebruikte Ad van Riel uit Nederland superlatieven voor de boeken die door De Meester en Stoutjesdijk tot stand waren gekomen. Hij zag ze als essentiële naslagwer ken voor de historici van de toekomst.

De Spuije | 2022 | | pagina 45