44 SPUIJE 115 Afb. 2. Kolonel Andreas Meister - militair attaché van de Bondsrepubliek en verbonden aan de Duitse ambassade te Den Haag - spreekt de genodigden toe. De auteurs Wim de Meester en Kees Stoutjesdijk zijn al tientallen jaren bezig met onderzoek. Ze hebben overal in de wereld met mensen gesproken, in archieven gezocht, docu menten gelezen... Waar komt hun gedrevenheid vandaan? De Meester is geboren in 1951, Stoutjesdijk in 1958, dus ze hebben de oorlog niet meegemaakt. Beiden hebben geen verklaring voor hun inte resse, die ze al van jongs af aan hebben. Het feit dat ze beiden van na de oorlog zijn maakt dat ze met een open blik naar de gebeurtenis sen kunnen kijken. De samenwerking tussen De Meester en Stoutjesdijk opende deuren. Zuid-Beveland was strategisch-tactisch niet van bijzonder belang, op de verbinding naar Walcheren en het Kanaal door Zuid-Beveland na. Wim de Meester wilde de luchtoorlog beschrij ven. Die was niet goed uit de verf gekomen, in tegenstelling tot de strijd op land en op zee. De Meester heeft de feiten met behulp van rappor ten van de geallieerde vliegers, de bezetter, luchtbescherming, de brandweer, de slacht offers en de burgemeester in chronologische volgorde hoofdstuk voor hoofdstuk minutieus beschreven. Ze legden 87 dramatische gebeur tenissen op Zuid-Beveland met neergestorte vliegtuigen vast. Maar 'op de grond' bleken nog veel meer menselijke drama's te zijn voorgeval len, als gevolg van de neergestorte vliegtuigen zelf, maar ook anderszins. Dat leverde veel bijzondere verhalen aan op. Het verschil tussen geluk hebben en pech is klein, hebben ze ontdekt. Die verhalen van deel 2 zijn heel precies gekoppeld aan deel 1. Hoe gedreven het tweetal het onderwerp heeft benaderd blijkt ook uit het feit dat ze zelf kosten nog moeite hebben gespaard om alle informatie bij elkaar te verzamelen. Alle reis- en verblijfskosten zijn uit eigen middelen zijn betaald. De bedragen die ze kregen van gemeentes, bedrijven en stichtingen (hooguit 25% van de productiekosten) zijn in een stichting ondergebracht en komen volledig ten goede aan het drukken van de boeken. Of ze tevreden zijn met het resultaat over Zuid- Beveland? En over de voorgaande boeken? Meer dan tevreden met Zuid-Beveland! Elk volgend project wordt als het ware beter vanwege de andere input van mensen waar je mee spreekt. Maar trots zijn ze ook omdat een volledig en vaak niet eerder gepubliceerd over zicht gegeven wordt van de militaire handelin gen met daarnaast een toelichting vanuit de menselijk hoek, het verhaal van de betrokkenen en slachtoffers. Op 7 april 2022 volgt de presentatie van deel 5 (Tholen en Sint Philipsland) en eind 2022/2023 het eerste deel van vier banden die de luch toorlog boven Walcheren beschrijven.

De Spuije | 2022 | | pagina 46