48 SPUIJE 115 De hbs was de Goese conservatieven, aangevoerd door de jurist J.J. Pompe van Meerdervoort (rechter en redacteur van de christelijke Nieuwe Goessche Courant), C.C. van den Bosch (een van de oprichters van de gereformeerde school Nathanael) en PJ. van Voorst Vader (rechter), echter een doorn in het oog. De drie raadsleden stemden dan ook tegen alle voorstellen over de hbs. Ze wezen op de gigantische kosten van de school die zwaar op het gemeentelijk budget drukten. En daar hadden ze een punt. In alle gemeenten waar middelbare scholen werden gebouwd, verdubbelden de gemeentelijke uitgaven. Alleen al de constructie van een geheel nieuw schoolgebouw betekende een forse aanslag op het budget van de gemeente. Werden de kosten aanvankelijk geraamd op 30.000,-, al spoedig bleek dat dit bedrag veel te laag was, waardoor het gemeentebestuur met maar liefst 44.000,- over de brug moest komen om de financiering rond te krijgen. Maar het waren vooral principiële overwegingen die de conservatieven tegen de 'goddeloze' school hadden. Een door de staat gesubsidieerde school zonder godsdienst was uit den boze. Ze hadden dan ook liever helemaal geen school dan een godsdienstloze school. Van den Bosch stelde zelfs dat de oorzaak van prostitutie gelegen was in openbaar onderwijs! Verder vonden ze het te gek voor woorden, dat ook de gereformeerden moesten betalen voor een school die ze niet wilden. De school diende volgens hen uitsluitend het belang van een elite, en die welgestelde burgers waren volgens de gereformeerden gemakkelijk in staat om zelf de kosten te dragen. De liberalen toonden echter geen enkel begrip voor het standpunt van hun tegenstanders. Integendeel zelfs. Net als veel hedendaagse populisten werd Van den Bosch beschuldigd van partijzucht, stemmingmakerij en opruiing van het gewone volk. Het liberale raadslid O. Verhagen stelde dat de kerkelijke partij mannen niets ontzien om zoo mogelijk de jeugd uitsluitend in handen te krijgen, ten einde het opkomend geslacht met hun ‘fana tiek gif' te kunnen bezoedelen, en langs dien weg het volk weder onder het ijzeren dwangjuk der kerkelijke hiërarchie te kunnen brengen, doordrongen als ze zijn met gelijken ijver, als de volgelingen van Loyola, om het ‘onderwijs der jeugd te bemagtigen ten einde de toekomst te kunnen beheerschen'. Duidelijk was dat conservatieven en liberalen geen enkele poging deden tot ook maar enige toenadering. Daarvoor waren ze al te zeer overtuigd van het eigen gelijk. Ze preekten slechts voor eigen parochie. Gezien hun minderheid in de Goese raad beseften de conservatieven dat ze slechts een achterhoe degevecht voerden. De hbs voorzag in een behoefte. De eerste twee decennia na haar oprichting groeide de school naar zo'n zestig tot zeventig leerlingen. De leraren kwamen van heinde en ver. De hoogte van de salarissen en de status die het beroep in die tijd had, zullen daarbij ongetwij feld een belangrijke rol hebben gespeeld. Ze verdienden 1.600,- per jaar en dat was een riant salaris, zeker als men dat vergelijkt met dat van bijvoorbeeld de gemeentesecretaris die 1.000,- per jaar kreeg. De leraren van de hbs speelden een belangrijke rol in het sociaal-culturele leven van de stad. Zo namen ze zitting in de plaatselijke afdeling van het Nut, de Gezondheidscommissie en de Vereniging voor Volksbelangen en op die manier versterkten ze het liberale klimaat in de stad. Voor sommigen van hen was de school een springplank voor een meer ambitieuze carrière elders in het land. Zo waren Martinus van Loghem en Taco de Beer een aantal jaren aan de school werkzaam geweest, alvorens ze in 1877 naar Amsterdam vertrokken om daar De Groene Amsterdammer op te richten. Zowel De Beer als Van Loghem waren veel zijdige figuren die zich niet alleen richtten op het lesgeven, maar ook op wetenschappelijk gebied hun sporen verdienden. Met hun vele en veelzijdige publicaties wisten ze een groot publiek te bereiken. Bedoeld als een school voor alle standen, is de Goese hbs evenwel nooit uitgegroeid tot een school voor de gehele bevolking. Zeventig leer lingen is weinig voor een stad van ongeveer zesduizend inwoners en daarbij is het achter land niet eens meegerekend. De hbs bleef in de negentiende eeuw een school voor de elite en voor de orthodoxen was ze van het begin af aan slechts een goddeloos, geldverslindend bolwerk.

De Spuije | 2022 | | pagina 50