Dagboekverslag SPUIJE 115 3 egodocument. Het is het indringende relaas van iemand die de meidagen van 1940 in Hansweert heeft meegemaakt en zijn herin neringen op een zodanige manier weet op te schrijven dat de lezer zich midden in de gebeurtenissen waant. De schrijver, Bas van der Straaten, woonde in het dorp dat in de meidagen in de frontli nie lag.1) Van zijn belevenissen hield hij een dagboek bij, dat hij geruime tijd na de oorlog tot een coherent verhaal maakte. Het handge schreven verhaal schonk hij aan Jaap Griep, die in 1940 drie jaar oud was en evenals Van der Straaten, in Hansweert woonde. De ouders van Jaap waren bekenden van Van der Straaten. Samen probeerden ze in mei via het noorden van Frankrijk naar Engeland te vluchten. Tevergeefs, zo kunnen we in het boeiende verslag lezen. Vrijdag 10 mei 1940 Hansweert 's Morgens heel vroeg, om en nabij half vier, merkten we, nog slaperig, dat er meerdere vliegtuigen boven onze omgeving vlogen en daar werd, naar onze mening, vrij heftig op geschoten vanuit de omgeving Schore. We hadden direct een gevoel dat het heel ernstig was. Voor het schervengevaar haalden we de kinderen, Marjolein en Margreet, naar beneden en bleven verder te bed. Op de straat in het dorp werd het hoe langer hoe rumoeriger. Om ca. 5 uur besloten we om ook maar op te staan. De vliegtuigen waren niet van de lucht. De toenmalige radiodistributie hief al vroeg alle twijfel op. Duitsland was ons land binnen gevallen en had reeds verschillende plaatsen gebombardeerd. Om een uur of 5 in de middag kwam er een groep Franse militaire motorrijders door het dorp, afkomstig van de Prov. boot van Walsoorden naar Hansweert, deze werden met vreugde begroet. De gehele dag brachten we door met het in spanning praten en naar de radio luisteren. 's Avonds kregen we de papieren voor een evacuatie van de dorpsbewoners uit Hansweert naar de Zak van Zuid-Beveland. Wij moesten naar 's-Hee- renhoek. Omstreeks zaterdagsmorgen half negen moesten we vertrekken. Zonder enig idee van gevaar gingen we naar Zaterdag 11 mei Midden in de nacht hoorden we gedempt spreken in de gang. Er bleken enige Hollandse officieren binnen gekomen te zijn (onze voordeur waren we vergeten te sluiten). Ons huis werd tot bataljonscommandopost gepro moveerd, met alle drukte van dien. 's Morgens gaf al het geloop van de militairen en van ons gezin zoveel drukte op de vloer dat we even de oorlogskansen vergaten. Vrijwel op tijd kwamen er een vrachtwagen en bussen. Evelien, mijn vrouw, en mijn kinderen gingen met de bus en ik per fiets naar 's-Hee- renhoek. Over Heinkenszand fietsend bleek dat alle verhuisgoed van de evacuees nog op straat stond en iedereen rond liep op zoek naar onderdak. In 's-Heerenhoek aangekomen, bleek alles echter reeds geregeld en niemand meer op straat. Evelien en kroost zaten hoog en droog bij dokter Lucas Luyckx, waar we verder de dag doorbrachten.2) Geheel de dag werd er veel gepraat en weinig gedaan. 's Nachts vliegtui gen die bombardementen op de haven van Vlissingen uitvoerden, met veel afweergeschut van oorlogsschepen. Veel wilde geruchten over de vechtlust en de voortdurend aanstromende Franse troepen, het stand houden van de Hollanders en het onschadelijk maken van de Duitse parachutis ten. Vele Hansweerters, die nog bij de lucht- en brandwacht dienden, kwamen 's avonds in 's-Heerenhoek aan. Met weinig nieuws maar met veel gissingen. Pinksterzondag, 12 mei Met meester Luteijn en nog enigen gingen we per vrachtwagen van de bode Flipse, naar Hansweert om nog enig huisraad op te halen. Te Hansweert aangekomen wilde de luitenant Fr. De Groof het drijfzakken brugje, een bruggetje van zeildoekzakken gevuld met stro, van de werf van V/d Straaten naar het kanaal brengen met de auto van Flipse. Dus de inmiddels opgeladen huisraad van onder meer de fam. Bandenburg maar weer van de wagen afgehaald. Met de mannen Cornelis, Dagevos, de Boer en Janse, alias Simon de Wit, en enige jongens van Van Leeuwen, werden in bed, met het plan vroeg op te staan en het boeltje gereed te maken.

De Spuije | 2022 | | pagina 5