Afb. 2. Detachement Vlake bij de Vlakebrug1939. (Foto uit: De oorlog in stukken, Goes 2009.) 4 SPUIJE 115 8 of 9 vrachtjes de spullen van het bruggetje bij de coupure van de Schoorseloswal gebracht. De vliegtuigen waren constant in de lucht. Ze bombardeerden de stellingen langs de Zanddijk en er werd met mitrailleurs op terug geschoten. Om ca. 5 uur reden we terug naar 's-Heerenhoek. 2e Pinksterdag, maandag 13 mei Hier te 's-Heerenhoek was niets anders te beleven dan maar naar de lucht kijken en naar de radio te luisteren. Onze kinderen, Marjolein en Margreet, troffen het want de kinderen van Luykx, Nelly en Willy, waren vrijwel van dezelfde leeftijd. Mijn vrouw Evelien had heel die dag af staan wassen. Ik besloot maar om naar Hansweert te fietsen. Thuis gekomen, in mijn, door de Holl. Militairen, gevorderd huis, was het druk en de toestand was verward. Een koffertje met tafelzilver heb ik ingepakt om mee te nemen. De militairen hadden niets voor mij te doen, na in Hansweert nog eens rond te hebben gefietst, waarbij ik bij de luchtwacht nog eens heb geïnformeerd naar de algemene toestand, ben ik teruggereden. Hoewel er in Hansweert nog weinig was gebeurd, bleek de stemming maar minnetjes, terwijl men in 's-Heerenhoek nog vol goede moed was. Terug ging ik over Goes. Onderweg werd er overal gepatrouilleerd en de mensen werden ook gecontroleerd. De angst voor valschermtroepen hing hier zwaar in de lucht. 's Avonds bleek op het gemeentehuis dat ik 's morgens met een groep van 12 man te Hansweert verwacht werd. De Hansweertenaren uit 's-Heerenhoek en Heinkenszand werden gewaarschuwd en moesten zich gereed houden. Dinsdag 14 mei Om 8 uur ging ik met een aantal mannen met de vrachtrijder Flipse op stap. Te Heinkenszand werden nog mensen opgeladen. Na veel gehar rewar waarbij vrij angstige vermoedens werden geuit, als zou het in Hansweert erg onveilig zijn. Verhalen van o.m. verwoestingen deden de ronde. De Duitsers zouden al in Krabbendijke zitten. Op de kanaaldijk aangekomen hebben we zonder opdracht kiepkarren in het water gegooid en een stuk van het hulpbrugje gelegd en zijn daarna om 5 uur weer terug gereden. De radio had het over de bekende stemmen en de capitulatie van Nederland, behalve Zeeland. Een telegram van het Commando Zeeland, dat van gemeentewege gepubliceerd werd, sprak X—ft

De Spuije | 2022 | | pagina 6