SPUIJE 115 7 Afb. 3. Duitsers steken in rubberboten het Kanaal door Zuid-Beveland over. (Foto uit: De oorlog in stukken, Goes 2009.) zo kostbare papieren. Alles kwam echter vlug terecht, de soldaat bracht na vele bedankjes en verontschuldigingen de papieren terug. Vlak voor de wind trapten we vlot naar Brugge. Niemand stoorde zich aan een verbod en er verschenen hoe langer hoe meer mensen op de weg, die allen zuidwaarts trokken, waaronder ook vele Hollandse militairen zonder officieren. Te Brugge wilde Johannes naar de Ned. Consul. Er gingen echter verhalen dat deze, om zijn Duitse neigingen, gevangen genomen was. Zonder oponthoud zetten we de weg voort naar Oostende. De weg met de vele bepakte auto's en fietsen gaf al aardig het beeld van een vlucht en we voelden ons een beetje meer opgejaagd. Als we de kans kregen konden we beter naar Engeland over steken en wie weet in Canada of Amerika terecht komen. Te Oostende bij de kaden aangekomen, was er een ware paniek stemming. Bij een soort marineschool stonden wel een 100 mariniers uit Vlissingen. We kregen direct de hoop met hun mee te mogen varen. Toen we het aan een Belgische marineofficier vroegen kregen we eigenlijk geen ja en geen nee meer. Misschien kwam er een boot. Griep en ik gingen eens naar de steigers van de Engelse veerboten. Een stroom bepakte mensen stroomde naar de loodsen. Er waren echter geen boten. Joh. kreeg voor het loket de mededeling dat ieder die het lukte aan boord te komen gratis mee mocht mits er een boot kwam. Maar hierover was geenszins zekerheid. We wilden geen tijd verliezen, met het risico in Oostende te moeten overnachten, met alle kansen op bombardementen van dien. We fietsen langs de kust verder. Toen we 's avonds een bordje zagen met Patisserie in een zijstraat van de plaats Westende, we besloten daar iets te gaan eten en drinken. Het bleek een vrij grote bakkerij te zijn. Er was een grote ruimte ingericht als jeugdherberg welke grensde aan de bakkersoven. De mensen nodigden ons uit te blijven overnachten. Het was er lekker warm en we sliepen op echte bedden, echter wel zonder dekens. Enige andere vluchtelingen uit Oost-België zouden de andere morgen ook

De Spuije | 2022 | | pagina 9