BOEVEN IN DE DEPOTS VAN HET ZEEUWS ARCHIEF? Met dank aan de hiervoor genoemde deskundigen en aan: de heer en mevrouw Everaerts (De Haene) en Stoffelen-Simons, mevrouw E. Spiertz en de heren L. Flikweert van het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, J. van Hout en J. B. Wansink te Zierikzee (overleden 1999). Noten 1 De twee werken werden door restaurator A. van Oort van het Rijksmuseum gerestaureerd en beschermd met zuurvrij papier zodat ze nog lange tijd familiebezit kunnen blijven. 2 Johannes Jacobus Wansink, geb. 's-Hertogen- bosch 22 oktober 1776, overl. Zierikzee 15 de cember 1827, tr. Catharina Boogaard (Boogaert), geb. Zierikzee 24 maart 1790, overl. aid. na 1855. 3 Zoon George Johannes Stephanus (1856-1899) zou behalve aan de Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen ook aan de kunstacade mie van Aken hebben gestudeerd. 4 De 'Petruskop' heeft een jaar lang een span nend eigen leven geleid. Opgekocht door een taxateur uit Middelburg werd het werk kort daarna door een verzamelaar gekocht. Wegens een onverwachte verhuizing naar het buiten land moest deze zijn collectie inkrimpen en het schilderij laten veilen. Omdat het niet de goede prijs haalde, stond het in Leiden klaar om naar een kunstveiling in Antwerpen te worden ver voerd. Zover kwam het echter niet, want ik heb het kunnen 'terugkopen'. 5 Dat Anthony Josephus de eer ten deel was ge vallen om de pastoor van de parochie Zierikzee ter gelegenheid van diens vijftigste verjaardag te mogen portretteren, was oom Johan onbe kend, hoewel deze zich nauw bij de parochie betrokken heeft gevoeld en veel gegevens over de familiegeschiedenis heeft verzameld. Geraadpleegde literatuur - Wiepke Loos en Guido Jansen, Breitner en zijn tijd: schilderijen uit de collectie van het Rijksmuseum, 1880 - 1900, Amsterdam 1995. - Hans Wiersma, Hendrick Averkamp 1585- 1634. De stomme van Kampen, Kampen 1985. - Angelika Nollert, Prins der landschapsschilders, Barend Cornells Koekkoek 1803-1862, Zwolle Z.D. ZEEUWS ARCHIEF PRESENTEERT LESBRIEF OVER RESTAURATIE Het is muisstil in de archiefkast. Ineens... geritsel... Snelle pootjes trippelen over de vloer. En dan... een 'oorverdovend' geknaag. Muizen! Twee boeven- muizen knagen zich een weg door een zeven- tiende-eeuws rekeningboek van de 'Domeinen Bewesterschelt' uit het archief van de Zeeuwse Rekenkamer. In een mum van tijd is bijna de helft van de onderkant verdwenen en is een nestje ont staan voor jonge muisjes. Ruim drie eeuwen later staat dit aangevreten boek op de kaft van een lesbrief over het restauratie atelier van het Zeeuws Archief. De twee boeven- muizen worden op heterdaad betrapt. Aangezien het in het Zeeuws Archief streng verboden is voor ongedierte, zoals muizen, zilvervisjes, boekenwor men en insecten, krijgen ze een taakstraf opge legd. Ze moeten aan kinderen uitleggen wat het restauratieatelier doet, welke schade ongedierte en schimmels aan archieven toebrengen en hoe archiefstukken en boeken dan geconserveerd en gerestaureerd moeten worden. Restauratie en conservering De lesbrief 'Restauratieatelier voor behoud van vorm en inhoud' laat aan de hand van foto's en korte begeleidende teksten zien hoe belangrijk het werk van de restauratoren en behoudsmede- werkers is. Archieven komen bijna altijd vuil binnen. Dat vuil kan variëren van fijn stof tot agressieve schimmels. Vuile archieven worden neer gezet in een speciaal opvangdepot. Van de schade 12

Stad en lande | 2006 | | pagina 14