van Beylen. Peter Weeda is altijd scheepstimmer man geweest en vaste kracht bij het museum en samen met hem haal ik alles uit het boek wat we moeten weten. Ik ben begonnen met een model te maken, schaal 1 op 15. De schaal lijkt niet zo logisch, maar dan krijg je een model van ongeveer 90 centimeter lang. Daar heb ik veel van geleerd; hoewel het kleine formaat op zich soms ook extra problemen oplevert. Behalve de houten onderdelen, maakte ik ook de andere dingen zelf. Omdat met het schip op garnalen werd gevist en de vangst ook aan boord gekookt moest worden, hoorden daar voor attributen aanwezig te zijn. Ik maakte van koper een kacheltje met pijp, de garnalenkoker die altijd aan boord was en het koperen lantaarn tje in de mast. De kleine dingetjes solderen viel niet mee, want als het ene vastzat en je iets verder weer moest lassen, ging door de warmte soms het eerste weer los! Ook touwdraaien kan ik zelf. Alleen het naaien van de zeilen heeft mijn schoon zuster gedaan. Ik heb ze wel zelf vastgezet. Boven in de mast is een rood vlaggetje gehesen. Het modelletje staat nu in de expositieruimte van de scheepswerf en iedereen kan zien hoe het moet worden. Maar de conditie van de 'Arm 17' was slecht! Veel slechter dan we aanvankelijk dachten. Er bleven niet veel bruikbare onderdelen van het originele schip over. Maar wat mogelijk was, is opgeknapt en andere onderdelen werden nieuw gemaakt. Het schiet al aardig op. Als het klaar is, zal de pers er wel bericht van doen." De hoogaars Hoogaars betekent 'hoge aars' oftewel hoge kont. De 'Arm 17' heeft inderdaad een wat ver hoogde steven. De hoogte er van verschilde per plaats. Die van Tholen of Vlissingen hebben zelfs een nog minder hoge achtersteven. De onze heet eigenlijk 'Vrouwe Adriana', naar de vrouw van de laatste schipper: Blaas van de Ketterij. De meeste hoogaarzen werden overnaads gebouwd. Het tui gage kwam in twee vormen voor: spriettuig en bezaantuig. Comfort was er niet aan boord van het schip. In het ruim, 'het kot' genaamd, waren houten kooien getimmerd. Er konden drie a vier volwassenen slapen. Rechtop staan was niet mogelijk. Enige kastjes gaven wat bergruimte. In het midden stond een kacheltje. De boot was voorzien van een spriettuig. Mocht er niets te vis sen zijn, dan vervoerden ze ook wel spullen voor anderen, zoals suikerbieten, steen en hout. De zeilen waren meest bruin en niet per se gemaakt van één soort stof. Wat toevallig aanwezig was, werd gebruikt. Was er hetzelfde niet meer, dan gebruikte men gewoon andere stof. Als het maar functioneel was. De hoogaars handhaafde zich tot ongeveer 1950. Hoe zie je de toekomst? "Het is geweldig leuk werk om te doen. Ik hoop dat ik nog heel lang door mag gaan. Dat zal ook zeker afhangen van het geld dat er nodig is om alles te bekostigen. Er mag dan geen loon worden uitbetaald, materialen zijn nu eenmaal erg duur. Als je een forse eiken plank nodig hebt, moet je soms een hele boom kopen. En zo'n eikenboom kost veel geld I Tot nu toe draait de Museumhaven op de ontvangen subsidies, en iedereen hoopt dat die kraan zal blijven stromen. Zolang het kan, gaat iedereen met plezier door met zijn werk, en ik in het bijzonder!" Beffy Blikman-Ruiterkamp Bij de Uitgevers dezes is voorhanden velerlei soorten van de nienwslo Artikelen geschikt voor waarónder het Nieuw Nederfandseb Prenion- Magazijn-, met honderde Plaatjes oieowe Album gesÏAenk voor de Nederlandscbe jeugd met 10» zeer fraaijeplaatjes de kleine Parijzer.Kobinson, met 4 fijne gekleurde plaatjes, hei Pat rij zen- nestje Verhalen enx. nieuw Prenten AltC Boekgedrukt op Linnen, Leuteknopjes Zomer- bloempjes Herfiuiltjes, Winterloovcrcn Hijm- Bijbel voor de jeugd bevallende het Oude en Nieuwe Testamentmet zeer vele fijne gek leurde plaatjes Vergeet;Vlq-Niei in zeer fraaijen band, Proza en Poërij mei 6 superfijne gekleurde plaatjes Portretten der voornaamste manoen als: Wappers Ten Kale, GutzloffUilderdijk Tollens, Vo«del, Cats, (Jucosta, van Oosterzee. Alberdiogb Tbijm enz.Fabelboekjes voor de jeugdde Poppenkast de Kleine Dier gaarden Tafereeiijes ail bet dagelijksche Leven, Dichterlijke Album door W. J. Hofdijk Joh. Calvgn's Gulden Boekske. Newman Hall blusscbe den geest uiet uit voorts vele soorten van Gpudei) en Zilveren Visitekaartjes naar deo laatstea smaak alsmede vele soorten van Stalen en' beste Hoorn Peniten Teeken- Krijt- eu Polloodeo ook zeer föne zwarte en gekleurde Platen Speelkaarten Schrijf- en Pakpapier ia 12

Stad en lande | 2006 | | pagina 14