ER DREIGT GEVAAR 1 een universiteit gesticht te worden. Zes professoren moesten colleges geven in de godgeleerdheid, rech ten, medicijnen, filosofie, Nederlandse letterkunde en Oosterse talen. De Zeeuwse studenten hoefden dan niet meer maar Leiden of Utrecht te gaan, en Zierikzee zou een levendige studentenstad worden! Het idee was goed, maar ondervond flinke tegen stand. Leiden wilde zijn unieke positie in Holland en Zeeland niet kwijt en vooral de Zeeuwse studenten niet missen. En de Staten van Zeeland wilden het gewestelijk bestuur van Holland niet tegen zich in het harnas jagen. In Zierikzee deed men erg zijn best om het gestelde doel te halen; echter, de tegenwerking was te groot. Tien jaar later werd het plan geheel afgeblazen. In overleg met de erfgena men is de rente van het bedrag later gebruikt voor de ondersteuning van de achteruitgaande visserij en koopvaardij, voor de restauratie van het stadhuis, voor de aanschaf van nieuwe geweren voor de schutterij, en ter verstrekking van toelagen aan loodsen, predikanten en familieleden van krijgsge vangenen. In 1818 gebruikte men nog honderddui zend gulden van het kapitaal om de visserij nieuw leven in te blazen, wat overigens niet mocht baten. Wat er nog restte is opgegaan in het vermogen van stad en gemeente Zierikzee. Pieter Mogge had het goed voor met Zierikzee. Zijn bijzondere testament heeft hem onsterfelijk ge maakt. Twee portretten in het Stadhuismuseum tonen hem. Verder is er het buitengewoon impo sante grafmonument in de kerk van Dreischor - ver vaardigd voor een bedrag van ruim twaalfduizend gulden - dat eraan herinnert hoe groot de rijkdom van de weldoener was! Betty Blikman - Ruiterkamp Pieter Mogge (1698-1756), de gedroomde stich ter van een Zierikzeese universiteit (Gemeentelijke Musea Zierikzee, anoniem olie verfschilderij (doek)) Geraadpleegde bronnen -J. J. Westendorp Boerma, 'Pieter Mogge, een merkwaardige burgemeester', in: Kroniek van het land van de Zeemeermin (Schouwen-Duiveland) 1 (1976). - P. D. de Vos, De Vroedschap van Zierikzee van de tweede helft van de 16e eeuw tot 1795 (Middelburg 1931). van te laat komen voor ieder, die tot heden verzuimde om zijn inkoopen van I CHOCOLAAD- en SUIKERWERKEN $55 voor de Sint-Nicolaas te doende voorraad is bijna geruimddoch wat er $5 nog i3 gaat voor een schuifje van de hand, daarom vooruit naar de ij Koekfabriek „De Zoete Inval". Van af heden tot Donderdagavond a.s. den gcheelen dag door VEKSCHE HEEIILIJKE BOTEKLETTEliS 80 cent per 5 ons; STUKJES GEVULD 60 cent per 5 ons, en de bekende fijne kwaliteiten ST.-MCOLAAS. bevelendXa. DOELEMAN. 25

Stad en lande | 2006 | | pagina 27