VERSLAG VAN DE NAZOMEREXCURSIE NAAR OUDENAARDE EN DOORNIK Glanspunten JOH. DE VRIES Op 2 september gingen 67 mensen op excursie naar Oudenaarde en Doornik. Om het jaar organiseert de excursiecommissie van Stad en Lande een excursie 'over de grens' en het jaar daarop weer een in Nederland. Nu was België weer aan de beurt en wel helemaal aan de zuidkant tegen de Franse grens. In Oudenaarde werd gestopt voor de koffie met een 'Oudenaartje', een plaatselijke lek kernij. We hadden de medereizigers beloofd hun een fraaie blik op het prachtige stadhuis in Brabantse Gotiek te geven, maar helaaser was kermis, en dus werd de blik aanzienlijk beperkt. Toch - met een klei ne wandeling - hebben velen de kerk nog bewon derd. De realisatie van het gebouw geschiedde in korte tijd, waardoor de esthetische eenheid van het gebouw prachtig tot haar recht komt. Sinds 1538 kijkt Flanske de Krijger vanaf de toren van het stad huis naar de Vlaamse Ardennen. De weg naar Doornik doorsnijdt dit prachtige gebied, dat heel veel weg heeft van ons Zuid- Limburg. In Doornik, gelegen in Henegouwen en dus Frans-sprekend, werd eerst het Musée des Tapissiers bezocht, waar prachtige oude en nieuwe wandtapijten te zien waren. Zowel Oudenaarde ais Doornik waren beroemd om hun tapijtweverijen. Van verre zichtbaar rijzen de vijf torens van de prachtige kathedraal en de toren van het Belfort boven het landschap uit. Beide gebouwen staan op de lijst van werelderfgoed, erkend door de UNESCO. Na de vrije lunch verdeelden de deelnemers zich over twee groepen voor een bezoek aan de kathedraal, die in 1999 zwaar beschadigd werd en nu nog in een restauratiefase verkeert. Aan de zuidzijde keek je tot op de funda menten uit het begin van onze jaartelling. Een bezoek aan de schatkamer was een belevenis: wat een rijkdom staat daar achter onbreekbaar glas en achter zware kluisdeuren uitgestald! Vanaf 1092 worden de grote reliekschrijnen van de kathedraal neegedragen in de processie van Onze Lieve Vrouw der Zieken (tweede zondag in september). In het koor van de kathedraal hangt het schilderij 'De ver lossing van de zielen uit het vagevuur' van de schil der Peter Paul Rubens (1577-1640). Kortom: een keur van cultureel erfgoed staat hier te pronken. Daarna bracht een rondrit door de stad ons op plek ken met een eigen historie. De Schelde speelt daarin uiteraard een belangrijke rol. Ook zagen we een standbeeld van een Franse soldaat, geschonken door dankbare burgers van Tournai (want zo heet het hier!) voor het feit dat de Fransen in 1830 "de Nederlanders eruit hebben gegooid", zoals de overi gens voortreffelijke gids zich plastisch uitdrukte. Ook bezochten we het protestantse deel van Doornik, want de bekende reformator Guido de Brés kwam hier vandaan. Een ander deel van ons gezelschap maakte een indrukwekkende rondgang te voet door de stad. Daarna was de reis richting Philippine waar we heerlijk van de mosselen hebben genoten. Tevreden en vol indrukken keerden we rond tien uur weer op ons geliefde eiland terug. Hans Erbrink van hel St.-Nicolaasfeest SPEELGOED Loopt eens bij ons binnen I Trommelt Leesboeken «t .<=kke0 M. 48, 35 Kleurtekenlelen Havonplein. Telefoon 231 „De Nieuwe Boekwinkel" St.-Nicolaas-geschenk! Bureaubehoeften J. VOLKERI, Teloloon'lCS 27

Stad en lande | 2006 | | pagina 29