Voorzitter Anita de Munnik vertrekt naar Zambia Nieuwe leden 2VVi/ kcuu k&fl ik Werkvergunning Bevlogenheid Hamer Breng Stad en Lande onder de aandacht van uw buren en kennissen, of doe iemand het lidmaatschap cadeau! Vraag een proefnummer aan van dit tijdschrift. Peter Noordermeer Ze had nog wel een poosje voorzitter willen blijven, maar soms komt er zo'n 'uitdaging' op je pad dat nee zeggen geen optie is. Dat overkwam Anita de Munnik eind vorig jaar. Het wordt geen geprolongeerd voorzitterschap van Stad en Lande, maar schooldirecteur in Mpongwe, Zambia. 'Tja,' zegt ze, zich bijna verontschuldigend, 'zo'n kans kon ik niet laten schieten. Het ging ook heel snel. Mijn dochter Eveline attendeerde me erop, directeur van een mbo-vmbo-school in opbouw in Zambia. 'Precies iets voor jou, mam!', had ze erbij gezegd. En na een paar gesprekken was het rond.' Het gaat om een middelbare beroepsopleiding voor jonge Zambianen in vakken als timmeren, metselen, stukadoorswerk, landbouw en dan vooral biologische landbouw. Het project is opgezet door de stichting GKMT, 'Geef de Kinderen van Mpongwe een Toekomst'. De plannen zijn er, het geld ook, maar de ervaring met het opzetten van een dergelijke school en alles wat daarbij komt nog niet. En daarom is GKMT gaan zoeken en terechtgekomen bij Anita de Munnik, met een beetje hulp van haar dochter. Zij moet de basis leggen waarop de school verder kan groeien, zodat steeds meer jonge Zambianen hun kansen op een behoorlijke toekomst kunnen vergroten. Anita heeft haar sporen verdiend in het onderwijs, voor de klas en in het management. Kennis en ervaring genoeg. We spreken haar een dikke week voordat ze vertrekt. 'Het was eerst natuurlijk even wennen, zo'n stap zet je niet zomaar. En voor je weg bent is er een hoop te regelen,' zegt ze. 'Maar die fase is nu voorbij. Nu het eenmaal zo ver is, zou ik liever vandaag nog vertrekken dan morgen.' Voor Stad en Lande komt haar vertrek niet zo gelegen, om het voorzichtig uit te drukken. 'Nee,' zegt ze, 'ik vind het aan de ene kant ook heel erg jammer, maartegen zo'n mooie kans viel onmogelijk nee te zeggen. Het is me echt op het lijf geschreven. Ik zal de vereniging heel erg missen en ook andere organisaties waarin ik actief ben. Maar ja, dat is nu eenmaal de consequentie van mijn keuze.' Het is de bedoeling dat ze minstens een jaar blijft in Mpongwe. 'Ik heb een werkvergunning voor maximaal drie jaar, ik houd het zelf op een periode van een tot twee jaar. Ik ben al eerder in dat gebied geweest, ook in Zuid-Afrika, dus ik heb wel een voorstelling van wat me te wachten staat. Het plan is onder meer opgezet door een bouwkundige uit Nederland. Hij heeft de gebouwen ontworpen en geeft leiding aan de bouw. Verder zijn er alleen Zambianen bij betrokken. Het is ook de bedoeling dat de school gaat draaien op Zambiaanse leraren met Zambiaanse studenten en uiteindelijk na mijn tijd daar onder een Zambiaanse leiding.' 'Als je me vraagt wat ik het meest zal missen van Stad en Lande is dat de geweldige betrokkenheid van de leden bij de vereniging. Op de vorige ledenvergadering waren ruim negentig mensen. En ook de reacties die je van mensen krijgt. Wat ik ook zo mooi vind is dat er zoveel achter de schermen gebeurt in de verschillende commissies, zoals de monumentencommissie, die voor planologie, de commissie die de excursies regelt, de commissie die de cursussen regelt, de mensen die het tijdschrift en die het jaarboek maken. Daar zit volgens mij veel bevlogenheid achter, anders steken mensen daar niet zoveel tijd in. We zijn in het bestuur wel voortdurend alert geweest op het bevorderen van de interactie 4 tussen leden, commissies en bestuur. Dat we zoveel leden hebben die niet, of niet meer, op het eiland wonen zegt ook wel wat over die betrokkenheid, toch?' Dat neemt niet weg dat het ledental langzaam maar gestaag terugloopt. Daarvan is Anita zich terdege bewust. 'Het bestuur wil actiever aan ledenwerving gaan doen,' zegt ze, 'de gemiddelde leeftijd is hoog, dat is ook niet bevorderlijk voor de aanwas. Het inwonertal van het eiland gaat ook achteruit. Ik hoop dat het onderwijsproject met de website Mijn Stadenlande.nl niet alleen jongeren voor het werk van de vereniging interesseert maar ook bijvoorbeeld hun ouders. Ik zie niet veel in social media. Daar kun je wel berichten op zetten, maar de informatie die er verder op verschijnt kun je niet sturen.' Anita de Munnik over haar plotselinge vertrek naam Zambia: Het was eerst even wennen, zo'n stap zet je niet zomaar' (foto Peter Noordermeer) Is er al een opvolger? Er zal een nieuwe voorzitter moeten komen, en ook een nieuwe penningmeester, nu de oude na 24 jaar ermee stopt. 'Er is een gesprek gaande met iemand voor het voorzitterschap, meer kan ik er niet over zeggen. Een nieuwe penningmeester is er ook nog niet.' Twee jaar een waarnemend voorzitter, waarna jij na je terugkeer weer gewoon de hamer oppakt? 'Hahaha, er komt vast wel een goede opvolger voor mij. En wat er over twee jaar gebeurt zien we dan wel weer.' Drs. C.O.A. Baron Schimmelpenninck van der Oije te Rotterdam Mevr. S.C. Doeleman-Snijders te Dreischor Dhr. R.A. Mulder mevr. E.C. Mulder-Hanse te Noordgouwe Mevr. M. Kole te Dreischor Dhr. A.P. van Vliet te Maassluis Mevr. N. Grefkens-van Rij te Burgh- Haamstede Dhr. J. Kroesen te Ouwerkerk Mevr. M. Bonnevits-Brouwer te Zierikzee Dhr. P.J. Rotte te Rotterdam Dhr. C. Bergmans te Utrecht Dhr. J. Eijkenboom te Zierikzee Dhr. L. van der Werf te Zierikzee Dhr. A. ten Wolde te Nieuwerkerk Mevr. M. Dorst te Leiden De vereniging telt per 5 februari 2018 622 betalende leden.

Stad en lande | 2018 | | pagina 3