'Vergankelijk in Zonnemaire' Alles op aarde is van voorbijgaande aard. Of we het nu willen of niet. Alles verandert, vervalt en verdwijnt. Het is een continu proces van vergankelijkheid. Kijk zelf maar eens goed in de spiegel. Je hebt niet meer precies dat gezicht van een jaartje geleden en je bent zeker niet dezelfde als in je jeugd. En met de natuur en alle door ons gecreëerde dingen, zoals een kerk, een stoel, een auto of een brood is het niet anders. Ook stutten we de kerkmuur, vervangen we de houten stoelpoot door een kunststof exemplaar, plaatsen onze auto voor groot onderhoud op de brug en voegen zogeheten 'verbeteraar' toe om het brood langer vers te houden. Maar uiteindelijk is het toch tevergeefs, valt het voor goed uit elkaar, verstoft en vergaat het. Dan is het gedaan, vervlogen. Het allerlaatste winkeltje 'Vergankelijk in Zonnemaire' Marco van de Plasse en Saskia Eggink In het Schouwse dorp Zonnemaire proberen we meer vat op de vergankelijkheid te krijgen, met een boek en een aantal exposities. Met 25 korte verhalen en evenveel hiervan afgeleide grafische illustraties over verschillende plekken en processen die nu nog (net) zichtbaar zijn in dat prachtige, landelijke dorp. De verhalen hebben een cultuurhistorische achtergrond en betekenis en zijn enigszins poëtisch van karakter, maar tegelijk ook heel toegankelijk. Soms liggen de onderwerpen wat meer voor de hand, bijvoorbeeld als het gaat over het verdwijnen van de smid of het teloor gaan van de tram. En evenzeer als de restanten worden bezien van de suikerbietenbrug en van het verdronken stadje Bommenede of als er een bespiegeling wordt gegeven over een bijzondere grafsteen op het oude begraafplaatsje of over het bijna-vergaan van het historisch archief van de beroemde dorpszoon Pieter Zeeman. Soms zijn de items minder vanzelfsprekend, als verhaald en verbeeld wordt over het verdwijnen van dorpsbijnamen zoals 'puppehulletje' of over het korte bestaan van een mug op een klinket van een historische zwarte schuur, en ook als het vergeelde leven van een boek wordt nagegaan in een afgedankte telefooncel die vandaag als minibieb dienstdoet. Daarnaast is er een speciale plaats ingeruimd voor de basisschool, die in 2018 na ruim vier eeuwen onderwijs het dorp gaat verlaten. Hierbij treft u een voorproefje aan op het totale project, met een (aangepast) verhaal over: Het roemrijke kruidenierswinkeltje van vrouw Smits is niet meer. Ook het allerlaatste steunpunt in Zonnemaire voor 'de vergeten boodschappen' is verdwenen. Uiteindelijk opgedoekt, door de vooruitgang verdreven, terwijl het toch tot diep in het jaar 2004 door zoon Jan (toen 84) en zijn vrouw Gon (83) op meer dan manmoedige wijze is voortgezet, in een uiterste poging om de tijd te bevriezen. Immers, in de laatste zestig jaar was er niets noemenswaardigs vernieuwd, niets uitgebreid en in feite dus niets veranderd. Ze verkochten 'weinig van alles'. Hondenvoer, kattenvoer, potjes en blikjes met groenten, koek, koffie, tabak. En ook 'wijn en sherry en al dat gedoe De golf, illustratie uit het boek, door Saskia Eggink. 24 meer', zoals het echtpaar placht te zeggen. 'Nee, geen verse vleeswaren en groenten, dat zou maar bederven'. Het winkeltje bleef al die jaren hetzelfde, met dezelfde tijdloze uitstraling, dezelfde soort artikelen en dezelfde kwasi- diepzinnige dorpskletsjes bij de kassa. Het was het prototype van een winkel aan huis, nee, een winkel in huis. Het voorste deel van de huiskamer werd gebruikt als winkelruimte met een keur aan artikelen op simpele schappen en vooral in hoog gestapelde dozen. In de etalage, direct aan de straat, lagen alleen wat pakken zeeppoeder, een museaal stilleven. De Reden? 'Het zonnetje kon 's zomers zo straf op het raam branden en dan verkleurde alles en verschoot ook de tekst op de pakken,' vond Gon. Zodoende. Op de brede ruit van de etalage was er ook altijd wel een plekje ingeruimd voor kleine kattebelletjes. Public relations in viltstift, zoals die van 'Gloeilampen in de aanbieding. Van 40, 60 en 100 Watt a fl 1,75'. En ook de reclame voor 'Ultra modern maandverband a fl 3,75' drong zich zomaar op. Het achterste deel van de kamer was bestemd om te wonen. Bruin was hier de meest sprankelende kleur, met een bruine bank, een bruine tafel, een bruine kast en voor de ramen donkerbruine gordijnen. En omdat Jan sinds zijn achttiende heuse Hofnar-sigaren rookte, kreeg de kleur van het interieur en het plafond hierdoor nog een extra tintje bruin mee. De winkelnering is al weer langere tijd verdwenen, maar het huis staat er nog, al is het een beetje ondergedoken in de nieuwe outfit van een duikcentrum. Toch herinnert het ons nog steeds door dat opvallend grote straatraam aan die mooie ouwe tijd, waar je op de venster ruit in sierlijk gebogen en goudkleurige letters de tekst kon lezen die aan duidelijkheid niets te wensen overliet: 'levensmiddelen'. Prachtige, bijna ongekende tijdloosheid van het bestaan, midden in het dorp. Maar tijdloosheid kan niet meer. Niet in ons dagelijks leven en zeker niet in het leven van een ondernemer. Vandaag is nog niet om, of morgen dient zich al aan met nieuwe vragen en nieuwe antwoorden. Bijna elke dag verandert er wel iets waar je meteen op moet reageren. En als je het niet doet, kun je het wel schudden met je bedrijf. De voortdurend Of we het nu willen of niet, alles op aarde is van voorbijgaande aard. Alles wat bestaat, verandert en vergaat. Kijk zelf maar eens in de spiegel. In het Schouwse dorp Zonnemaire proberen schrijver Marco van de Plasse en grafisch kunstenaar Saskia Eggink er vat op te krijgen. Onder het motto: Lang Leve De Vergankelijkheid! Met 27 bijzondere verhalen en illustraties, steeds vanuit een ander perspectief. Het boek 'Vergankelijk in Zonnemaire' verschijnt 7 november 2018. Dan vindt de presentatie plaats in het Stadhuismuseum en op 8 november in de dorpsraad van Zonnemaire. ISBN 9 789492 979049 Prijs 22,95 vernieuwende communicatiemiddelen en sociale media helpen je hierbij. Maar wat heet helpen. Winkeliers moeten mee in de vaart der volkeren, de vaart van de grootschaligheid en continue hervorming, al heeft Zonnemaire die grotendeels links laten liggen, of rechts, afhankelijk van de kijk op het leven. Doch als je nu door het dorp loopt mis je het wel, het kruidenierswinkeltje van Jan en Gon Smits. Midden in het centrum, midden in het oude leven. Waarom ze nog zo lang zijn doorgegaan? 'Gewoon, uit gewoonte' zeiden ze dan. 'Je kunt toch niet altijd een boekje lezen of puzzelen?' Maar in 2004 is het abrupt afgelopen. Zij brak haar heup en toen kwam opeens het einde in zicht. Sinds 1947 was de winkel aan de Zuidweg onlosmakelijk verbonden met de plaats. Destijds eigenlijk uit nood geboren, 'want je moest toch wat?' Nu is het voltooid verleden tijd. De winkel is weg, net als al die andere dertig winkeltjes en onderneminkjes in het dorp. Alle zijn opgehouden te bestaan, verdwenen of opgeheven. Sommige zaken kregen een woonhuis-bestemming, andere zelfs dat niet meer. Ze zijn bijna of totaal onzichtbaar geworden, alleen nog te horen in een vers gemaakt vers, zo u wilt een lied over 'de-dertig- verdwenen-winkeliers...'

Stad en lande | 2018 | | pagina 13