Van de bestuurstafel OMME IN VROMME In 2019 bestaat Stad en Lande 80 jaar! buren al lid van Stad en Lande? Inmiddels is de jubileumcommissie enthousiast aan de slag om dit jubileum middels een aantal spraakmakende activiteiten te vieren. ■frBQI :NBOi en boekhandel. Een paar jaar later wordt een ansichtkaart naar een buitenlandse correspondentievriendin verstuurd. Op de voorzijde van de kaart staat 'Nieuwerkerk, Watersnood 1953' en laat de molen zien die eenzaam in het water staat. Op de achterzijde is met vulpen geschreven (vertaald): 'Hoe vaak zijn we hier geweest wanneer jullie bij ons waren, want daar achter was ons huis. Alleen de molen is overgebleven.' 1953. De Stoofweg; links de resten van de in de rampnacht verwoeste huizen. Onder meer geraadpleegd Veel informatie over de Stoofweg, de kavels en de bebouwing ervan in Nieuwerkerk is bijvoorbeeld te vinden op: http://docplayer.nl/31027427-Stoofweg-a-149-t-m-a-158-huisnummers-1953.html en communities.zeelandnet.nl/kesteloo/ bestanden/download/35456; W. Kesteloo tekent voor de teksten en H. Kesteloo heeft plattegronden verzorgd. Via https://krantenbankzeeland.nl/periodicals/zni kan sinds 2008 op de website 'Krantenbank Zeeland' digitaal en doelgericht door de Zierikzeesche Nieuwsbode worden gebladerd. De twee citaten m.b.t. de rampnacht (redactionele aanvullingen daarin tussen haakjes geplaatst) zijn genomen uit De Ramp, een reconstructie, Kees Slager (1992) en uit Gekwelde grond, Schouwen-Duiveland in ramp en herstel, div. auteurs (1956). Nehalennia heet het kwartaalblad van de Zêêuwse Dialect Verênigienge. Daarin wordt in en over onze prachtige Zêêuwse taele geschreven. Het blad eindigt altijd met de publicatie van een vragenlijst. Daarin worden Zêêuwse woorden en uitdrukkingen voorgelegd aan de lezer met het verzoek om aan te geven of deze bekend zijn in het dialect, dat ter plaatse wordt/werd gesproken. Individueel of in groepjes geven een flink aantal leden van de ZDV hierop vier keer per jaar antwoord. Zodoende wordt de Zêêuwse woordenschat verder gedocumenteerd en voor het nageslacht bewaard. In het voorjaarsnummer 2018 van Nehalennia vroeg men naar het woord vrom(me) in die is vromme 'ekomme: hij is teruggekomen. Dat riep bij mij meteen een nostalgisch gevoel op aan de voormalige pont Anna Jacobapolder-Zijpe. Daarop deed destijds een conducteur dienst, ik meen dat zijn naam Bossers was, die bij het kaartjesverkopen altijd vroeg: 'Omme in vromme?'. Daarmee bedoelde hij een retourtje of een enkeltje. Rinus van Langeraad KAzn 18 De eerste heeft plaatsgevonden. De tweede valt samen met de voorjaarsledenvergadering op vrijdag 3 mei in de Westhoek. Op 3 mei kunnen de leden beslissen over de bijbehorende financiën en uiteraard meer horen over de verdere plannen voor 2019. Zie pagina 31. Door de input o.a. verkregen uit een gehouden brainstormsessie met bestuur- en commissie leden en enkele verenigingsleden is een conceptbeleidsplan 2019-2024 opgesteld dat ook op de voorjaarsledenvergadering aan de leden wordt voorgelegd. Houd de media en onze website hiervoor in de gaten. We hopen u daar te ontmoeten, u bent van harte welkom! ZIER1KZEE De toestand van het Mosselpoortje (rechts op de foto) in Zierikzee was in 1939 de aanleiding voor de oprichting van de Vereniging Stad en Lande, (foto GASD) www.boekenbon.nl Vraag het eens. Onder de eerste tien leden wervers in de maanden maart t/m juni 2019 verloten we twee boekenbonnen van 20 euro. Aanmelden bij secretariaat@stad-en-lande.nl Zowel met het beleidsplan, maar vooral ook met de activiteiten die we dit jaar organiseren, rekenen we op een groei van het aantal leden van Stad en Lande. De activiteiten zullen dan ook openstaan voor deelname door alle bewoners (en mogelijk ook bezoekers) van ons eiland. Intussen hebben we als Stad en Lande een presentatie en een quiz verzorgd bij de Katholieke Bond van Ouderen die succesvol verlopen is. Er zijn al aanvragen ontvangen voor "vervolgoptredens"; we dragen op deze manier het belang van een vereniging als Stad en Lande uit en geven tegelijkertijd een leuke en informatieve presentatie van Schouwen- Duiveland. Hebt u ook belangstelling voor deze presentatie? Laat het weten via ons secretariaat. Binnen het besfuur komen momenteel diverse zaken aan de orde zoals: de vernieuwing website, ondersteuning van het secretariaat, aanschaf boekhoudpakket voor ledenadministratie en facturering, beeldrecht en de ontwikkelingen rondom de Napoleonschuur en zonneparken. Maar eerst: de viering van het 80-jarig bestaan. 19

Stad en lande | 2019 | | pagina 10