c/-ks uui&t niet iuat (Jv e/v jullie dcuneA kmamejv (rw&nA thuis n&&it&ve/i/ a& vJ&eAi ih had ^een ide& u/et luuomeu/ deen Gezelschapsspelletjes Glaasje jenever Bootwerker kan zichzelf niet in zo'n noodsituatie redden. Samen met de boer lukt dat ook niet. Voor een tientje trok ik ze uit het slijk; goed voorbeeld doet goed volgen! Een 'zunige' boer vond tien gulden veel te veel. Ik wenste hem heel veel succes en reed gewoon door. Nooit meer last van gehad van praatjes, het was een aardige bijverdienste. Het avondeten was altijd heel speciaal, onze keukenprinses kookte heerlijk. We zaten op houten banken aan lange tafels, schragen met daarop planken, op de houten vloer. Dat gaf een herrie van jewelste, vloerbedekking noch tafelkleed waren aanwezig, aan de muren hing niks, zelfs geen klok. De mannen praatten niet, maar schreeuwden tegen elkaar, logisch, als ze aan het werk waren, moesten ze boven de herrie van hun machines uitkomen als ze iets wilden zeggen, ledereen kreeg één flink diep bord, lepel, mes en vork. Het was altijd een drie gangen menu: soep, hoofdgerecht en toetje, 's Zondags kregen we altijd iets extra's, zoals 'n frietje en kroketten. Na het eten werd altijd gekaart, rikken of jokeren. Ze speelden altijd om geld. Dat mocht niet, iedereen deed het. Gezelschapsspelletjes waren heel populair. Het is prachtig om te Nadat Schouwen droogviel resteerde een grijze (zand)vlakte. Gezicht vanuit Serooskerke in de richting Noordwelle, april 1954. Foto collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Fotograaf: ir. L.J.A. de Jonge. (DIA 9573). zien als beren van kerels 'mens erger je nieten', op het puntje van hun stoel, alle vier over dat bordje gebogen. De spanning was soms om te snijden, dan trilde de tafel van de overhangende krachtpatsers en vielen er weieens pionnetjes om, gevolgd door een mep. Vechten was streng verboden, dan volgde gelijk ontslag. Ik werd om een boodschap gestuurd, mijn collega's wisten wanneer onze kokkin en haar boksidool siësta hielden, 's avonds na de afwas. Ik huppelde vrolijk hun houten hutje binnen, niemand te zien, danste verder een volgende kamer in. Wauw! Ik stond perplex, aan de grond genageld, sprakeloos. Ze lagen te rollenbollen, zoiets had ik nog nooit gezien, ook niet in de voorlichtingsboekjes van mijn moeder. Hier 22 kreeg ik aanschouwelijk onderwijs. Adam en Eva stopten hun liefdesspel en vroegen wat ik kwam doen; ze begrepen dat ik erin geluisd was. We werkten van maandag tot en met zaterdag. Zondag was een vrije dag, dan kon je een kanon afschieten op het eiland. We gingen weieens naar het strand op de punt van Westerschouwen of Renesse, niemand te zien. We zwommen en voetbalden wat, er was niets te beleven. We wandelden soms bij eb door de Schelphoek. Hier was de grootste dijkdoorbraak van de Watersnoodramp, een gat van uiteindelijk meer dan 500 meter breed. Het hele buurtschap was verdwenen in de golven, hier en daar zagen we een tegelvloer en muurranden. Om het gat heen werd landinwaarts een nieuwe ringdijk aangelegd, iater afgesloten met caissons. De dominee kwam ook weieens langs. Wat hij kwam doen, weet ik niet, maar het was een gezellige kerel die goed kon kaarten en schaken en van een glaasje jenever hield. Hij deelde sigaretten uit en voelde zich thuis bij ons. Mijn grootste verrassing op Schouwen was héél speciaal bezoek. Auto's stopten voor de deur. Die zaten vol mooie dames, althans dat vonden zij zelf. Ze hadden zich flink opgetut en werden vergezeld door stevige parfums. Ik wist niet wat ik zag en rook, zulke dames kwamen bij ons thuis nooit over de vloer, ik had geen idee wat ze kwamen doen. De mannen huppelden nerveus in 't rond. Op de tafels stonden glazen met sigaretten en bordjes met bonbonnetjes, kaas en leverworst. Ze dronken koffie, thee, likeurtjes en bier. Het zag blauw van de rook en stonk een uur in de wind naar parfums. Dagen later zaten de ladies nog in mijn neus. Zo af en toe verdwenen een dame en een heer. Mijn kwartje viel, die gingen rollenbollen. Een radio was niet te vinden bij ons in Serooskerke, tv bestond nog niet. We gingen naar de film in Het Dorpshuis van Renesse, 'On The Waterfront', een misdaaddrama in zwartwit met Marlon Brando in de hoofdrol. In die tijd had je nog de Rijksfilmkeuring. Onze De erg scheef staande toren van de Nederlands Hervormde kerk van Serooskerke. Bij restauratie en herstel na de Ramp is de scheefstand flink gecorrigeerd. Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Beeldbank Schouwen-Duiveland, nr. W-2138. Fotograaf onbekend. film was 'boven de achttien'. Trots als een pauw stapte ik de filmzaal binnen, geëscor teerd door mijn collega's, mijn bodyguards. Bij hen voelde ik me veilig. Niemand zei iets, de film was prachtig. Toen ik weer thuiskwam in Roosendaal schrok ken mijn ouders zich een hoedje. De Zeeuwse zon had me diep donkerbruin gekleurd, ik vloekte als een bootwerker, gebruikte kracht termen waar mijn familie nog nooit van had gehoord, schreeuwde alsof iedereen doof was en trok me van niemand iets aan. Pa was boos, maar dat sorteerde weinig effect. Samen met mijn moeder besprak ik mijn belevenissen, ma luisterde. Soms moest ik haar voorlichting geven. Ze vond wel dat ik veel fantasie had. 23

Stad en lande | 2019 | | pagina 12