uut de pepieren Lever een bijdrage aan historisch onderzoek naar het Volkspetionnement 1878 Teken voor onze scholen Wie waren de ondertekenaars? Online database Schouwen-Duivelanders - - - - Jeroen Padmos In 1878 zetten ruim 300.000 protestantse en 164.000 katholieke Nederlanders hun handtekening onder een verzoekschrift om de financiering van hun scholen te behouden. De petitielijsten, die het Nationaal Archief bewaart, zijn gescand en online te doorzoeken. Onderzoekers zijn opzoek naar meer informatie over de ondertekenaars van het Volkspetitionnement 1878. Het gaat om achtergrondinformatie over de onder tekenaars, zowel genealogische, biografische, historische of kerkelijke informatie is welkom. De zomer van 1878 staat in het teken van protest. Duizenden burgers uit protestantse en rooms-katholieke kring tekenen petities aan de Tweede Kamer, de Eerste Kamer en de Koning. Ze willen dat de herziening van de Onderwijswet niet doorgaat. Want hierdoor krijgen alleen nog openbare scholen geld van de overheid. Het Volkspetitionnement is een belangrijke gebeurtenis in de 19e eeuw. Voor het eerst krijgt het gewone volk, dat nog geen stem- en kiesrecht heeft, de kans van zich te laten horen. In het Nationaal Archief zijn de hand- tekeninglijsten uit dit jaar nog altijd bewaard gebleven. Het betreft meer dan 14.000 lijsten, afkomstig uit het hele land. Wie waren de mensen achter deze hand tekeningen? Wat was hun achtergrond? Waarom deden ze mee aan deze actie? Historici van de Vrije Universiteit Amsterdam, de Radboud Universiteit Nijmegen en het Katholiek Documentatie Centrum zijn een project gestart om deze vragen te kunnen beantwoorden. Het Nationaal Archief stelde scans van de handtekeninglijsten beschikbaar. Met hulp van vrijwilligers is een database met de gegevens van de ondertekenaars gemaakt. In januari 2019 is de database overgedragen aan het Nationaal Archief zodat de gegevens duurzaam bewaard en beschikbaar blijven voor onderzoekers in binnen- en buitenland. Aan den Koniwf. Dc ondergcteekendcnyj s? allen inwoners der Gemeente (Provincie xT wenden zkh met vertrouwen en eerbied tot^Vwe Majesteit, om, in aansluiting aan het smeek d van de herren \V. How c s, ie Amsterdam, te verzoeken, „dat het Uwer Majesteit gd«- mocht aan dc thans aanhangige wetsvoordracht voor het Lager Onderwijs Uwe Komnkfl sanctie niet ic verlccnen, en daarentegen zulk een regeling voor de lagere schooi in te voer waardoor het voor den armste zoo goed als voor den rijkste in Uw land mogelijk worde, verlangd zijn kinderen een school te kunnen bieden met den Bij bel" Hetwelk doende, enz- Ondertekenaren van het Volkspetitionnement 1878 afkomstig uit de gemeente Burgh. Nationaal Archief, Archief Kabinet des Konings, Kabinet der Koningin; inv.nr. 4499, scan: 141. 24 Via de website www.vpl878.nl is het mogelijk om de gegevens van de ondertekenaars te raadplegen. Dit kan door alfabetisch op naam te zoeken of via een overzicht van de (voormalige) Nederlandse gemeenten waaruit de ondertekenaars afkomstig zijn. Voor Schouwen-Duiveland geldt dat er enkel ondertekenaars zijn gevonden afkomstig uit de gemeenten Bruinisse, Burgh, Oosterland en Zierikzee. Door de onderzoekers is bij het samenstellen van de database onderscheid gemaakt tussen katholieke en protestantse ondertekenaars en hun aantal is procentueel afgezet tegen het totaal van de bevolking. Dit geeft voor Schouwen-Duiveland het volgende beeld: Colijnsplaat 9 augustus 1918. Dochter van Klaas Melieste en Jacoba Houtman. Uit het huwelijk Nieuwdorp-Melieste kwamen 6 kinderen voort. Ondertekenaar 2 betreft J.L. de Granje. Het gaat waarschijnlijk om Jan Lein de Granje, geb. Haamstede 2 januari 1841; overl. Burgh 12 oktober 1912; beroep: kleermaker. Zoon van Marcelis de Granje en Pieternella Goudzwaard. Huwt in Haamstede 3 april 1872 Krina Moelijker, geb. Haamstede 26 november 1844; overl. Burgh 9 juni 1916. Dochter van Cornelis Moelijker en Dina van Splunder. Krina was eerder weduwe van Pieter van der Est. Uit het huwelijk De Granje-Moelijker kwamen 8 kinderen voort. Aantal inwoners in 1878 Aantal protestantse tekenaars Procentueel aandeel op het totaal van de bevolking Aantal katholieke tekenaars Procentueel aandeel op het totaal van de bevolking Bruinisse 2098 501 42,8% Burgh 662 2 2,05% Oosterland 1355 155 20,5% r Zierikzee 7139 255 6,4% 183 9,76% Eenieder wordt via de website in de gelegen heid gesteld om informatie aan de database toe te voegen. Het betreft informatie over titulatuur, geboortedatum, geboorteplaats, beroep, kerkelijke achtergrond, het aantal kinderen en eventueel aanvullende informatie. Om u een beeld te geven van de informatie die wordt gezocht, zijn de gegevens van de ondertekenaren uit de gemeente Burgh voor u uitgewerkt. Die informatie is afkomstig van de website van het Zeeuws Archief www.zeeuwengezocht.nl. Het is aan de leden van Stad en Lande de uitdaging om een bijdrage te leveren aan dit historisch onderzoek door de gegevens van de Schouwen-Duivelandse ondertekenaren te controleren en te completeren! Ondertekenaar 1 betreft Wm Nieuwdorp. Het gaat waarschijnlijk om Willem Nieuwdorp, geb. Kapelle 4 februari 1842; overl. Wissenkerke 24 maart 1910. Zoon van Johannis Nieuwdorp en Maria Schaalje. Beroep: aannemer te Burgh en waterbouwkundig ambtenaar te Colijnsplaat. Huwt in Burgh 24 januari 1868 Cornelia Melieste, geb. Burgh 19 april 1842; overl. 25

Stad en lande | 2019 | | pagina 13