Wie bin dat noe? In memoriam Joop van Loo (1934-2019) Op 2 februari 2019 overleed op 84-jarige leeftijd Joop van Loo, erelid van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Op velerlei wijze heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. Hartelijkheid, betrokkenheid en humor waren kenmerkend voor hem. Huib Uil Joost van Loo werd in Zierikzee geboren als zoon van Arie van Loo en Elizabeth Dina van den Hoek. Zijn vader was werkzaam als stoker op de provinciale veerboot en stond daarom bekend als 'Arie van de boot'. Joop heeft gezorgd dat de door zijn vader geschreven autobiografie terecht is gekomen bij het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Joop was in 1944 negen jaar oud toen het gezin vanwege de evacuatie naar Hoedekenskerke moest verhuizen, waar de provincie een veerdienst onderhield op Terneuzen. Joop had eerder, toen hij zes jaar was, zijn moeder verloren waarna zijn vader was hertrouwd. Na de oorlog keerde het gezin terug in de ouderlijke woning aan de Scheepstimmerdijk. Joop ging naar de Ambachtsschool en werd electriciën. Vervolgens trad hij in dienst bij de Provinciale Zeeuwse Electriciteits- maatschappij om al snel over te stappen naar het staatsbedrijf van de Post, Telegraaf en Telefoon (PTT). In de voorafgaande jaren werd zijn belangstelling voor de geschiedenis van Zierikzee en het eiland sterk gestimuleerd en van een passieve liefhebber werd hij actief. Joop was op dat gebied een laatbloeier. Op 42-jarige leeftijd werd hij lid van Stad en Lande. De interesse in het verleden werd gestimuleerd door de contacten met zijn familielid dr. A. de Vin, deskundige bij uitstek ten aanzien van het dialect op Schouwen- Duiveland waarop deze was gepromoveerd. Joop raakte thuis in het Gemeentearchief en ging zich verdiepen in het wel en wee waarbij de negentiende en de twintigste eeuw de favoriete tijdvakken werden. Zijn beroep en passie combineerde hij in het eerste artikel dat hij schreef voor de Kroniek van het land van de zeemeermin. Het verscheen in de jaargang 1988 en ging over de komst en ontwikkeling van de telegraaf en telefoon op Schouwen- Duiveland. De vriendschap met neef Adriaan de Vin leidde tot artikelen over dialect en dialectschrijvers. Aan dr. De Vin wijdde hij een biografie in de jaargang 2000. Andere artikelen en publicaties volgden. Samen maakten wij in 1994 een fotoboek over Zierikzee. Van Joops eigen hand verscheen in 1995 een boek met dialectverhalen van de onderwijzer W.RL. Bakker en in 2001 een fotoboek. Joop was inmiddels toegetreden tot de redactie van de Kroniek. In de periode 1986-2012 heeft hij een groot aandeel gehad in de redactiewerkzaamheden. Een aantal jaren was hij eindredacteur. Vanuit de Commissie Jaarboek werd Joop in 1993 bestuurslid van Stad en Lande. Korte tijd, in de periode 1995 1996, nam hij het secretariaat waar. Vanaf 1999 was Joop van Loo vice-voorzitter. Bij zijn afscheid van het bestuur, op 27 november 2009, werd hij benoemd tot erelid van de vereniging. Vanuit het bestuurslidmaatschap heeft Joop een belangrijke bijdrage geleverd aan het behoud van ons erfgoed. Daarbij sierden hem zijn tact en behoedzaamheid. Joop van Loo was op meer terreinen bestuurlijk actief, zoals binnen de Hervormde gemeente te Zierikzee. Verder was hij onder meer vrijwilliger bij het Gemeentearchief. In 2017 werd hij vrijwilliger van het jaar. In Joop verliezen we een dierbare vriend. 28 Jeroen Padmos De raadfoto uit nr. 153. de ouders van mijn oom, vandaar dat ik ze herken. Mijn oom en tante herkennen verder: de persoon zesde van links met de bruine jas: mw. Ada Padmos (Zierikzee) en naast haar met de lichtbruine jas staat haar vader, de heer Job Padmos. Schuin achter mw. Padmos staan de heer Van Felius met zijn vrouw. Peter Noordermeer diepte een ansichtkaart op die zijn grootmoeder Betje Verkaart omstreeks 1915 ontving op haar Haagse adres aan de Koninginnegracht, waar ze huishoudster was bij de familie Beelaerts van Blokland. Waar heeft de fotograaf R.W.J. Ochtman uit Zierikzee zijn plaatje geschoten? Graaguwreactiesaanredactie@stad-en-lande.nl Naar aanleiding van de vorige foto in deze rubriek laat Rinus van Langeraad KAzn het volgende weten: het gezicht, helemaal rechts met hoed op, is volgens mij Adriaan Boot (1913-1975). Adrie, zoals hij door iedereen werd genoemd, was in 1953 timmerman aannemer op Oosterland. Het adres van zijn 'tummerwienkel' was toen: Nieuweweg A 28 (thans Torenplein 9). Als ik het bij het rechte eind heb, zullen de overige afgebeelde personen waarschijnlijk ook Oosterlanders zijn. Ik ben benieuwd. Naar aanleiding van de raadfoto in nummer 152 (busreis Van Oeveren) ontving ik een reactie van Marieke Dorst: hierbij reageer ik op de vraag in de rubriek 'Wie bin dat noe' uit het verenigingstijdschrift van nummer 152/153. In nummer 153 van het tijdschrift van de vereniging was de foto van de PZC-ledenreis uit 2003 wat groter afgedrukt en toen zag ik ineens bekende gezichten. De tweede persoon van links, de meneer met de pet, is dhr. Stoutjesdijk. Daarnaast met de rode jas staat mw. Stoutjesdijk. Zij zijn

Stad en lande | 2019 | | pagina 15