J ub ileumprogramma 80 jaar Sfad en Lande Nieuwe leden Bestuur Verslag ledenvergadering 30 november 2018 Burgerzaal Gemeentehuis Zierikzee 23 maart Monumentenwandeling 3 mei Kop van Schouwen 15 juni Boot- of Bustocht 20 september Brouwershaven 2 november Immaterieel cultureel erfgoed 29 november Toekomst Voorzitter Edzard Gelderman opent de vergadering. Er zijn 9 afmeldingen ontvangen waaronder die van erelid Frans Beekman. Een speciaal woord van wel kom is er voor de aanwezige ereleden Hans Erbrink, Peter Vleugel, Huib Uil, Hugo Doeleman, Joop van Loo en David Schorer. De agenda van vandaag en het verslag van de vorige ledenvergadering worden per acclamatie ongewijzigd vastgesteld. De vergadering wordt geïnformeerd over de herziene samenwerking met het Watersnood museum inzake het project de Ramp en Schouwen- Duiveland. De voortgang van dit project is intern besproken en wordt wellicht voortgezet in een andere opzet. Er is een ingekomen stuk ontvangen van oud-voor zitter en erelid Hugo Doeleman. De heer Doeleman komt naar voren en vertelt over de heruitgave van het boekje over Jozef Efronski, een waar verhaal uit de tijd van de Russische Jodenvervolging. Jozef, 12 jaar oud, gaat in 1893 te voet vanuit Wit-Rusland naar Rotterdam om op de boot te stappen naar New York. Onderweg ervaart hij de haat tegen de joden, maar hij ontmoet ook mensen die hem verder helpen. Het boekje is in 1895 geschreven door Adriaan Doele man, een voorvader van onze oud-voorzitter. Hierna wordt de begroting 2019 toegelicht door de penningmeester Christan Zantboer. Tevens geeft hij extra uitleg over een aantal vermelde pro-memorie posten. Deze wijzen op enkele nog niet inzichtelijke kosten van de viering van het 80-jarig bestaan in 2019 en de noodzakelijke vernieuwing van onze website. De begroting wordt door de vergadering goedgekeurd per acclamatie. Conform het rooster van aftreden is voorzitter Edzard Gelderman aftredend. Hij is herkiesbaar maar kan door persoonlijke omstandigheden niet garanderen of hij de hele periode van 4 jaar zal volmaken. Hij wordt door de vergadering per acclamatie benoemd. Mededelingen van het bestuur. Bestuurslid Christan Zantboer informeert de vergad ering over de status van het project Kijk op de Toekomst. Doel van dit project is om een nieuw be leidsplan 2019-2024 op te stellen. De uitkomst van een gehouden brainstormcessie met leden worden momenteel uitgewerkt en geanalyseerd. De insteek is dat we behouden wat goed is en dat vernieuwing wordt omarmd. In de volgende ledenvergadering zal het nieuwe beleidsplan worden gepresenteerd. Om de zichtbaarheid van onze vereniging te verbe teren is er een aantrekkelijke presentatie in elkaar gezet welke kan worden uitgerold bij verenigingen en (service)clubs. Hierin wordt verteld over het ontstaan en de geschiedenis van Stad Lande en waar onze vereniging anno 2019 voor staat. Dit alles wordt afge sloten met een quiz met allerlei leuke wetenswaardig heden over het mooie Schouwen-Duiveland. Inmid dels zijn we op bezoek geweest bij de KBO Zierikzee. Het was een daverend succes met 6 nieuwe leden als resultaat, ledereen kan zijn vereniging of club aanmelden, we komen graag (gratis) langs. De secretaris doet een dringende oproep voor onder steuning van het secretariaat. Door steeds meer projecten en activiteiten binnen de vereniging is het noodzakelijk dat het secretariaat door meerdere per sonen wordt bemand zodat werkzaamheden kunnen worden opgesplitst. In 2019 bestaat onze vereniging 80 jaar. Een conceptvoorstel voor de viering van dit jubileum wordt aan de leden gepresenteerd. Belangstellenden worden opgeroepen mee te helpen met de organisa tie. De voorzitter benadrukt wel dat e.e.a. nog verder wordt besproken in het bestuur en dat de financiële consequenties nog worden onderzocht. Mevrouw Els Steegmans vraagt of er bij de activiteiten rekening gehouden wordt met de deelname van kinderen. Dit idee zal worden meegenomen in de organisatie. De voorzitter doet namens het bestuur aan de verga dering het voorstel om oud-penningmeester Cor van der Linde te benoemen tot erelid vanwege zijn grote verdiensten voor de vereniging gedurende 25 jaar. Met luid applaus stemmen de aanwezigen hiermee in. Een oorkonde en een bos bloemen worden aan hem en zijn echtgenote overhandigd. Cor blijft nog wel lid van Stichting Steunfonds Stad Lande van Schouwen-Duiveland. Ria Geluk meldt er weer een aantal S&L Veldnamen- boekjes beschikbaar zijn. Tevens informeert ze de vergadering dat de opening van de landelijke Monumentendag 2019 op Schouwen-Duiveland zal plaatsvinden. Bij de rondvraag wordt een vraag gesteld over de in ventarisatie van historische boerderijen en agrarisch erfgoed in Zeeland. Ria Geluk kan hierop antwoorden dat Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) de afgelo pen twee jaar deze inventarisatie heeft uitgevoerd in opdracht van de provincie Zeeland in het kader van het Omgevingsplan Zeeland 2018. De heer Jan Stigter meldt dat er sinds kort mogelijk heden zijn om kapotte of beschadigde geveltegeltjes uit jaren 20/30 te vervangen door nieuwe exem plaren. Voor verdere informatie hierover houdt hij zich beschikbaar. Aansluitend wordt het formele vergadergedeelte afgesloten en gaan we over tot de uitreiking van de 43e jaargang van de Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland). Het eerste ex emplaar wordt namens de commissie Jaarboek door Wijnand Renden officieel aangeboden aan voorzitter Edzard Gelderman. Hierna worden met alle aanwezi ge auteurs kort gesproken over de essentie van hun artikel in de Kroniek. Na de pauze geeft de heer Marinus Bierens, conser vator Planbureau en Bibliotheek Zeeland een inte ressante presentatie met beeld en geluid over Jacob Cats, 400 jaar dichter. Hiervoor heeft hij de moeite genomen enkele zeer kostbare werken van Jacob Cats mee te nemen ter inzage. Na afloop dankt de voorzitter alle aanwezigen voor hun komst en sluit de vergadering. Joyce van Dijke-Vermeulen, secretaris Een verrassende aftrap van het jubileum programma in de binnenstad van Zierikzee. Ruim 150 deelnemers hebben ingeschreven!!! Vanaf Slot Haamstede wordt een prachtige wandeling georganiseerd naar diverse markante punten in de kop van Schouwen, voorzien van deskundige toelichting. We varen uit met het passagiersschip "de Onrust" vanaf het Luitje in Zierikzee voor een boottocht over de Oosterschelde. Tevens vertrekken we met Van Oeveren vanaf parkeerplaats Havenpoort De Zuidhoek voor een bustocht over het eiland. Een bijzondere binnen tentoonstelling "Plekken van Plezier" in Brouwershaven met drankje in het pop-up restaurant in de Kerk en aansluitend een maaltijd met eenvoudige 'oude' gerechten. Tevens een beeldcollage over het verleden van de smalstad Brouwershaven, onderbroken door korte toelichtingen van leden van Stad en Lande. In de Adriaanskerk te Dreischor wordt voor u een avondvullend gevarieerd programma met muziek en poëzie van ons eiland verzorgd; een prachtig evenement van modern tot klassiek. Overdag vindt in de Nieuwe Kerk te Zierikzee een manifestatie plaats met het thema "Toekomst". Dit in samenwerking met de jeugd van Schouwen-Duiveland. Alle evenementen worden door onze vereniging voor u verzorgd tegen een minimale prijs of zijn zelfs gratis waar mogelijk! De details over de verschillende onderdelen van ons jubileumprogramma vindt u uiteraard tiidig in de media en in de volgende editie van het Tijdschrift van Stad en Lande. Bestuur: Edzard Gelderman, voorzitter Joyce van Dijke-Vermeulen, secretaris Christan Zantboer, penningmeester Gé Berghout Piet van Beveren Ria Geluk Aize Meintema Lydia Mol-Sipman Kees Struyk Secretariaat: Postbus 70 4300 AB Zierikzee Tel: 06 292 429 45 secretariaat@stad-en-lande.nl Dhr. R.W.J. Ochtman te Zierikzee Dhr. J. Rentmeester te Kerkwerve Dhr. A.M.S. van Hees te Zierikzee Dhr. W.C.A. Rapati te Zierikzee Mevr. R. van Maanen-Bouwman te Zierikzee Dhr. M.H. Coolbergen te Zierikzee Dhr. G.J.A. van Velthoven te Zierikzee Mevr. N. des Bouvrie te Bussum Dhr. C. Versnel te Dreischor Molen de Lelie - dhr. M. v.d. Steen te Scharendijke Mevr. M. Bij de Vaate te Haarlem Dhr. J. Roes te Renesse Dhr. A. van der Wouden te Zierikzee Mevr. C. Jansen-Verkerk te Brouwershaven Mevr. A. Marteijn-Hamelink te Zonnemaire Dhr. J. Rienderhoff te Brouwershaven 31

Stad en lande | 2019 | | pagina 16